Šest dní napříč palčivou Saharou: nejtěžší pěší závod na světě se koná v Maroku

Julie Ginzberg Julie Ginzberg, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 4763x

Pouštní vítr, písečné duny, teploty kolem 50 °C a nikde ani oáza. Nejdrsnější maraton planety začíná 5. dubna a potrvá neuvěřitelných šest dní.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do MarokaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Během každého závodu je běžci vypito asi 120 tisíc litrů vody? Každý závodník si přitom musí svůj příděl od startu až do cíle zorganizovat sám.

Šest dní na cestě v nesnadných pouštních podmínkách: Ostrý vítr, překračování solných pánví, píšečných dun i hor, patnáctikilový batoh na zádech a teploty často dosahující až 50 stupňů Celsia. Tak vypadá nejdrsnější maraton na světě, který bude letos už po třicáté hostit marocká Sahara.

Maraton napříč marockou pouští, pod originálním názvem známý jako „Sultan Marathon de Sables“, se letos uskuteční v sobotu 5. dubna. Registrováno je na něj 1500 účastníků ze všech koutů světa, ve věku od 16 do 79 let. Závodu se mohou účastnit jak jednotlivci, tak celé týmy a 15 % závodníků tvoří ženy.

Světově unikátní závod, jehož délka trasy je 251 km, datuje svůj historický počátek do roku 1984, kdy se osmadvacetiletý Patrick Bauer rozhodl zcela sám překonat 350 km neobydlené pouštní pustiny. S pětatřicetikilogramovým batohem, naplněným hlavně jídlem a vodou, se vydal na cestu, kde ho nečekala ani jedna oáza nebo vesnice.

O dva roky později se už na témže místě v severním Maroku organizoval závod, který však měl tehdy jen 23 účastníků. Dnes je marocký ultramaraton považován za vůbec nejtěžší pěší závod na planetě. V historii závod vyhráli sportovci různých národností, vítězi z minulého roku byli Maročan Rašíd Elmorabity v mužské kategorii a Američanka Nikki Kimball za ženy.

Julie Ginzberg

Julie GinzbergExpert Radynacestu.cz

Maroko

Za Atlantik do Maroka

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Maroka

Zájezdy do Maroka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/maraton-sahara/Doporučujeme z Maroka

Nejnovější z MarokaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024