Marocká Sahara: nekonečné ticho, skvělá berberská pizza a hotely tisíců hvězdiček

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 11131x

Marockou Saharu lze popsat jako místo, kde by se ticho dalo krájet, kde si pochutnáte na berberské pizze a vyspíte se v hotelu tisíci hvězdiček.

Nekonečná Sahara. To je oblast, která má rozlohu přes 9 milionů km čtverečních. Je tudíž tak velká jako Čína nebo USA. Jaké asi muselo být středověké cestování na velbloudu ze srdce Afriky ke Středozemnímu moři? Bylo určitě nekonečné jako Sahara samotná. Dnes si to ani nedokážeme představit, nicméně Sahary se můžeme dotknout a vychutnat si ji například v Maroku. 

Sahara neznamená jenom písečné duny. Velká část této pouště je pokrytá horami nebo naopak rovinou a suchopárem. Na území Maroka jsou ale dvě místa, kde lze vidět písečné duny a kam lze vyrazit za poznáním pouště, jsou to ergy (shluky písečních dun) Šigaga a Šabbí.

Erg Šabbí se nachází na hranicích s Alžírskem a jeho duny dosahují výšky až 150 metrů. Duny v ergu Šigaga jsou nižší, ale rozlehlejší, nacházejí se jižně od krásné oázy Draa. Obě tato místa tudíž stojí za návštěvu. 

Co vám nabídne jenom Sahara

Maroko je zemí mnoha tváříMaroko je zemí mnoha tváří

V první řadě je to ticho. Ticho, které by se dalo krájet. Poblíž ergů se nenacházejí města, pouze malé vesničky, ve kterých místní obyvatelé ještě před několika desítkami let žili jako nomádi a kolem písečných dun se pohybovali v závislosti na vodě. Dnes nejsou jejich domy z nepálených cihel pouze jednodušší alternativou ke stanům, ale také způsobem obživy, protože je otevírají pro návštěvníky a pronajímají své pokoje turistům.

Při vstupu do takového příbytku vás v první řadě určitě zarazí, jaký teplotní rozdíl tady pocítíte. Domy jsou postaveny tak, aby poskytovaly co nejvíce stínu a chladu, tudíž bez oken. Většina z těchto domů a penzionů má přístupnou terasu s výhledem na okolí.

A pokud tady strávíte večer u svíček nebo s jemnou, nevtíravou hudbou vyluzovanou Berbery z jejich tradičních nástrojů, určitě se dívejte na noční oblohu, posetou miliony hvězd, je to něco, co vám poskytne pouze místo, které je daleko od civilizace. Najednou uvidíte, že vaše ubytovací zařízení má těch hvězdiček mnohem víc, než je uvedeno na recepci

Výlet za tichem 

Romantická projížďka po dunáchRomantická projížďka po dunách

Saharské ticho objevíte, když se ještě více vzdálíte od lidských příbytků, například během vašeho výletu pěšky nebo na velbloudu na duny. Zkuste si vyjít na jednu z nich! Velice brzy zjistíte, že vám to jde nejlépe bez bot a určitě není dobrý nápad to podnikat v poledne.

Písek umí hodně pálit. Na vrcholku duny na vás ale čeká zážitek v podobě krásného výhledu na všechny menší duny a údolí pod vámi a taky ticho. Ticho, které prolomí jenom šustící vítr a řehtání velblouda. Ticho, které uklidňuje a léčí. 

Pochutnejte si... 

Specialitou místní kuchyně je hovězí tádžín, kuskus a spousta zeleninySpecialitou místní kuchyně je hovězí tádžín, kuskus a spousta zeleniny

Na čem si na Sahaře pochutnáte? Berberská kuchyně se vyznačuje tím, že používá málo masa. Hovězí nebo kuřecí maso lze ochutnat připravené v tradiční nádobě, tadžínu, ale spíš jako doplněk k výborně ochucené zelenině. Někdy se dá sehnat i maso velbloudí, které je drahé a chutná podobně jako hovězí.

O to častěji se ale setkáte s madfunou - berberskou pizzou. Je to v podstatě pizza na způsob calzone, plněná vajíčkem nebo kuřecím masem a dochucená skořicí. Tuto specialitu můžete zapít například velbloudím mlékem, které je nesmírně zdravé. No a jako sladkou tečku na závěr vám na Sahaře nabídnou sladké a šťavnaté datle, které se pěstují v marockých jižních oázách. 

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.czURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/marocka-sahara/Doporučujeme z Maroka

Nejnovější z MarokaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024