Počasí v Maroku: Kdy je nejvhodnější čas na návštěvu této země?

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 3. 2023 • Přečteno 4875x
TémataMaroko

Když se řekne Maroko, většina lidí si představí vyprahlou zemi, kde je pořád horko a bez ustání svítí slunce. To ale není tak úplně pravda. Kdy tedy vyrazit?

Vyberte si z našich 3 zájezdů do MarokaZobrazit zájezdy

Maroko má většina lidí za větrem ošlehanou zemi, kde je pořád jen horko a svítí sluníčko. Tuhle představu se vám dnes pokusíme nabourat. Jaké je Maroko z hlediska počasí a jaké roční období je možné v Maroku zažít? A co je ještě důležitější, kdy je nejvhodnější doba k návštěvě Maroka?

Abychom mohli tyto dotazy zodpovědět, musíme se trochu podívat na geografii Maroka. Jde o zemi ležící v západní části severní Afriky. Maroko omývá jak Atlantický oceán, tak Středozemní moře, a díky tomu má Maroko více než tři tisíce kilometrů pobřeží.

Zvláště Atlantický oceán působí na počasí v Maroku – ve městech na pobřeží, jako jsou Casablanca nebo metropole Rabat, je tak během roku značně vyrovnaná teplota: v zimě je tady příjemných 15–20 stupňů a v létě se teplota většinou nedostane přes 35 stupňů. Příjemné oceánské klima doplňuje v zimě déšť, zatímco v létě vás tady osvěží solí prosycený vánek.

Klimatická a geografická rozmanitost 

Vrcholky mívají dlouhodobě lehký sněhový poprašekVrcholky mívají dlouhodobě lehký sněhový poprašek

Maroko není pouze pobřeží oceánu nebo moře, je to země, jejíž území sahá hluboce do vnitrozemí. Pohled na mapu napoví, že jde o krajinu značně hornatou – toto pohoří se jmenuje Atlas a rozpíná se od Atlantického oceánu na jihu až po Středozemí.

Jeho tři dílčí části se jmenují Vysoký, Střední a Rífský Atlas a navzdory rozdílům je pojí jedno: vrcholy jednotlivých hor nezřídka dosahují výšky nad 2000 metrů nad mořem. V těchto vysoce položených oblastech není neobvyklý sníh ani mráz a Vysoký Atlas se dokonce každý rok může pochlubit dlouhotrvající sněhovou pokrývkou! Ačkoliv bychom to tedy nečekali, i v Maroku místní obyvatelstvo zná velmi nízké teploty pod bodem mrazu, podobně jako my v Evropě.

Noc pod hvězdami…

Strávit noc pod hvězdami je sen mnoha cestovatelůStrávit noc pod hvězdami je sen mnoha cestovatelů

V údolích mezi jednotlivými Atlaskými pohořími vzkvétají města i zemědělství. To je ale závislé na dostatku srážek. Čím hlouběji se proto vydáte do vnitrozemí, tím sušší krajina se před vámi rozvine. V jihovýchodním cípu země je již naprosto vyprahlá – tady začíná oblast Sahary. A zatímco úroda typických datlí v této oblasti přímo závisí na zásobách podzemní vody, místní obyvatelstvo se víc než na svou úrodu spoléhá na turisty.

Vidět duny vysoké 120 metrů, strávit noc pod hvězdami a projet se na velbloudovi je sen mnoha cestovatelů. Jejich zážitek je ale přímo závislý na teplotách, jež v létě nezřídka vystoupají přes 40 stupňů. Ani letní noci nejsou na poušti osvěžující, a proto se vám může stát, že usínáte u teploty 35 stupňů. Naopak v zimě se teploty v noci můžou přiblížit nule, zatímco během dne vás sluníčko zahřeje.

Kdy je nejlepší do Maroka vyrazit

Nejlepší období na návštěvu je jaro a podzimNejlepší období na návštěvu je jaro a podzim

Vzhledem ke klimatické rozmanitosti Maroka je téměř v kterémkoliv ročním období nutnost zabalit více druhů oblečení. Během několika hodin se totiž můžete dostat z tropického léta do mnohem chladnějšího prostředí a naopak; pokud vám někde zebaly nohy, v jiném regionu teplé ponožky neužijete. Kdy je teda ideální vyrazit na poznávání Maroka?

Pojďme si nejprve shrnout, jak jednotlivá roční období v Maroku vypadají: zima přináší sníh do hor a značnou vláhu do měst ve vnitrozemí i na pobřeží. Začátek jara ještě prší, ale v květnu jsou již srážky pouze ojedinělé, a zatímco na horách ještě může přetrvávat poslední sněhová pokrývka, na většině území je již příjemně teplo.

Vyprahlé léto, příjemný podzim

Oblíbenou aktivitou na Sahaře je projížďka na velbloudechOblíbenou aktivitou na Sahaře je projížďka na velbloudech

Léto se v Maroku nese ve znamení vysokých teplot na většině území kromě pobřeží a většinou po vyčerpávajících horkých dnech nepřichází úleva v podobě bouřky tak, jak jsme zvyklí z našeho geografického prostředí. Podzim je už chladnější, nicméně v září a říjnu ještě většinou nepřichází srážky a slunečné dny se střídají s příjemnými nocemi bez většího chladu.

Do Maroka je tak nejvhodnější vyrazit právě v období jara a podzimu. Vyhnete se tak extrémním teplotám a také si dovezete nejkrásnější fotky. Na jaře totiž v Maroku vše kvete, od olivovníků až po žakrandy. Na podzim naopak dozrává většina ovoce, jako fíky, datle, jablka a tržiště v Maroku tak překypují barvami a vůněmi. Na jaře a na podzim se rovněž pořádá většina kulturních akcí, jako jsou lidové festivaly nebo koncerty různých marockých hudebních žánrů.

A co když to nejde?

V zimě si přibalte dostatek teplého oblečení V zimě si přibalte dostatek teplého oblečení

Pokud nemůžete do Maroka vyrazit na jaře nebo na podzim, nezoufejte! Mějte jenom na paměti několik věcí: v létě je to především dostatečný pitný režim a pokrytí těla proti hrozbě spálení pokožky nebo úžehu. Přesuňte fyzicky náročnější aktivity na brzké ranní hodiny a nevyhýbejte se nočnímu životu – i Maročanům je v létě horko, a proto během dne oddychují, aby si návštěvy kaváren a čas s přáteli užili večer.

Zásadně netopí! 

Tradiční budovy v Maroku udržují chladný vzduch v létě, v zimě se v nich ale netopíTradiční budovy v Maroku udržují chladný vzduch v létě, v zimě se v nich ale netopí

Řada obchodů a památek zůstává otevřena do pozdních nočních hodin. Naopak v zimě si přibalte dostatek teplého oblečení – pamatujte, že i tam, kde teploty neklesají k nule, jako jsou například vnitrozemní města Fes a Meknés, můžete zažít velkou tepelnou nepohodu, především v noci. V Maroku se totiž zásadně netopí! Strávit noc v klasickém riádu tak může být bez adekvátního termo oblečení nepříjemné. Navíc počítejte se srážkami, jež můžou trvat i několik dnů, takže budete potřebovat nepromokavé oblečení a boty.

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Maroko

Za Atlantik do Maroka

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Maroka

Zájezdy do Maroka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-v-maroku-kdy-je-nejvhodnejsi-cas-na-navstevu-teto-zeme/Doporučujeme z Maroka

Nejnovější z MarokaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024