Podivná zelenina na Srí Lance: Objevujte krásy Asie přes dary místní přírody. Má fantazii!

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 2. 2019 • Přečteno 6342x

Vigna čínská, gotu kola, murunga, dambala... a spousta dalších. Slyšeli jste o nich? Měli byste. Tahle zelenina upoutá na pohled i chutí.

Vyberte si z našich zájezdů na Srí LankuZobrazit zájezdy

Navštívit na Srí Lance trh může být pro neznalé místní zeleniny velká legrace. Je zbytečné si zeleninu nastudovat předem, protože vás vždy překvapí nějaký nový druh nebo nový tvar. Některé druhy nemají ani evropská jména, protože se za hranice ostrova nevyváží. Zbytečné je také hledat recepty na Googlu, většinou se totiž zelenina používá jen v místní kuchyni. O jejích léčivých vlastnostech ani nemluvě, v těch se vyznají jen babičky a lékaři používající ájurvédu... Jaká zelenina by vás tedy mohla upoutat?

1. Dýně

Dýně na Srí LanceDýně na Srí Lance

Mezi prvními ze zajímavých druhů určitě patří tykve neboli dýně. Najdeme tu malé tykve, hadovitou tykev nebo tykev hořkou. Jejím přínosem pro zdraví je například snižování hladiny cukru v krvi a odstraňování toxinů.

V místní kuchyni se obvykle používá s kari nebo na tzv. sambol (kořeněná pomazánka, jejíž základ tvoří většinou chilli, sůl, hnědý cukr a ocet. Může se přidat kokos, cibule nebo jiná zelenina).

2. Murunga

MurungaMurunga

Další zelenina, se kterou se pravděpodobně u nás moc nesetkáme, je „murunga“ známá jako moringa olejodárná. Tyto plody se používají podobně jako u nás fazolové lusky, dají se přidat do polévek nebo salátů.

Moringa snižuje horečku, je vhodná proti střevním parazitům nebo kurdějím.

Čtení: Zájezdy na Srí Lanku - srovnání a doporučení

3. Dambala

DambalaDambala

Jedna z nejzajímavějších zelenin bude určite tvz. dambala neboli praskavec. Dambala se ve srílanské kuchyni taktéž používá na výrobu sambolu, kam se přidá cibule, rajčata, limetka a pro lepší chuť se může přidat pepř a trocha slaniny. Taková pomázanka není špatná ani na namazání na čerstvý chléb nebo na jednohubky pro hosty.

Praskavec má vysoký obsah bílkovin a tuků, a proto ho mají na talíři nejraději právě sportovci.

4. Lilek

LilekLilek

Kdo miluje lilek, bude na Srí Lance v sedmém nebi, neboť zde se vyskytuje ve všech různých tvarech, velikostech a barvách. Najdeme tu lilky dlouhé, polodlouhé, malé, kulaté, zelené nebo tmavě fialové.

Lilek se tu upravuje na ohni a míchá se s ostatní zeleninou. Do pánve se k lilku přidává různé koření, aby měl pokrm správnou pikantní chuť.

5. Vigna čínská

Vigna čínskáVigna čínská

Další zeleninou jsou podivné hadovité fazole, u nás odborně nazývány vigna čínská. Mohou se připravit stejně jako normální fazole, ale jsou mnohem delší a dle našeho názoru také chutnější. Na Srí Lance se používají v kari.

6. Gotu kola

Gotu kolaGotu kola

Na trhu najdeme také nám známou zeleninu jako brambory, cibuli, pórek, mrkev, brokolici, cuketu apod. A samozřejmě různé druhy listové zeleniny, jako například špenát nebo „gotu kola“ (pupečník asijský), který je v ájurvédské i čínské medicíně známý přes tisíc let.

Je nazýván bylinou života, neboť má léčivé účinky: urychluje hojení ran a oparů, pomáhá při problémech s padáním vlasů, působí proti zánětům, je dobrý jako prevence vzniku žaludečních vředů, detoxikuje organismus, posiluje funkci mozku a vyživuje pleť.

7. Karapincha

KarapinchaKarapincha

U žádného prodejce se zeleninou nesmí chybět, kromě kokosových ořechů, také karapincha neboli kari lístky. Zkuste je pomačkat a ihned ucítíte správnou kari vůni. Kari lístky jsou nepostradatelné v každé srílanské kuchyni, přidávají se téměř do každého pokrmu.

V ájurvédské medicíně se využívá celý strom, od kořenů a kůry přes plody a květy až po listy. Kůra a kořeny se používají jako tonikum a na žaludeční potíže. Listy, které jsou bohaté na aminokyseliny a oleje, čistí krev, snižují krevní tlak, zabraňují vzniku cukrovky a pomáhají trávení.

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Srí Lanka

Prožijte exotiku Cejlonu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Srí Lanku

Zájezdy na Srí Lanku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/podivna-zelenina-na-sri-lance/Doporučujeme z Srí Lanky

Nejnovější z Srí LankyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024