10 přírodních krás Srí Lanky: opojná podívaná v zemi čaje, sloních stád a vodopádů na konci světa

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 2. 2019 • Přečteno 7866x

Srí Lanka se může pochlubit bohatou paletou krás od vodopádů přes vrcholky až po nádherné pláže. O nic méněcennější je její fauna.

Vyberte si z našich zájezdů na Srí LankuZobrazit zájezdy

Víc jak stovka vodopádů, statísíce orchidejí, divoká zvířata, která známe jen ze ZOO, volně v přírodě, bohatý podmořský svět plný života, opojná vůně i nedozírné vrcholky. Srí Lanka je Buddhou požehnaná země obdařená přírodními krásami více než která jiná. Pojďte se o tom přesvědčit a prohlédnout si nádherná místa, která nemají konkurenci, a zvířata, která doma rozhodně neuvidíte. 

1. Vodopády: v džungli i u silnice

Vodopád RambodaVodopád Ramboda

Srí Lanka je požehnána více než stovkou vodopádů. Nejvyšší vodopád se jmenuje Bambarakanda a padá z výšky 263 metrů. Bambarakanda je vyšší než slavné vodopády Diyaluma, které jsou vysoké pouze 220 metrů, ale z jakéhosi záhadného důvodu se považují za nejvyšší vodopády na ostrově.

Ramboda vodopád je pak jedinečný v tom, že má tři části, první část je v džungli (100 m spád), druhá část je blízko silnice a třetí pod silnicí.

2. Národní parky: sloní máma Minneriya

Sloni v národním parku MinneriyaSloni v národním parku Minneriya

Na Srí Lance se nachází mnoho národních parků, které můžete navštívit, tím největším je národní park Yala. Dalším zajímavým parkem jsou tzv. Hortonské pláně, kde je nejchladnější počasí. Hortonské pláně se skládájí ze stále zelených lesů, pastvin, bažinaté půdy a vodního ekosystému. Ve výšce 2 100 metrů nad mořem se národní park rozprostírá na více než 3,169 hektarů.

Pokud byste ale raději spatřili slona ve volné přírodě, navštivte národní park Minneriya. Ten je totiž největším známým místem setkání asijských slonů na světě. Během letního a podzimního období se kolem nádrže nacházejí stáda až o 300 slonech.

Čtení: Zájezdy na Srí Lanku - srovnání a doporučení

3. Botanické zahrady: 400 druhů rostlin

Královská botanická zahradaKrálovská botanická zahrada

Největší zahradou na Srí Lance je Královská botanická zahrada, která pochází z doby Kandyjského království, kdy byla využívána jako královské odpočinkové místo.

Zahrady jsou elegantně rozložené na 150 hektarech. Spatřit tu můžeme více jak 400 druhů tropické flóry a exotických rostlin.

4. Pláže: dokonalý relax pod kokosy

GalleGalle

Srí Lanka je tropický ostrov nacházející se v hlubokých modrých vodách Indického oceánu a Bengálského zálivu. Země je obdařena krásnými zlatými plážemi, které jsou lemovány kokosovými palmami a dělají tak ideální destinaci pro vaši dovolenou.

Hlavní pláže pro turisty a místní obyvatele jsou nepochybně ty kolem historického města Galle, zapsaného na seznamu UNESCO, na jižním pobřeží.

5. Mušle: vzácnost tajemného ostrova

Murex palmarosaeMurex palmarosae

Tento ostrov, obklopený Indickým oceánem, má nesmírné přírodní bohatství. V oceánu najdeme řadu mušlí a mořských měkkýšů. Na mořském dně objevíme endemický druh Srí Lanky Murex palmarosae, jenž má jednu z nejkrásnějších lastur.

Endemické druhy tu mají silnější skořápky a také jasnější barvy než mušle nalezené v jiných zemích. Je to díky bohatým útesům a přiměřené teplotě.

6. Orchideje: zavoní i zachutnají

Roste tady více než 185 druhů orchidejíRoste tady více než 185 druhů orchidejí

Orchideje čítají něco přes 25,000 druhů. Srí Lanka se svým unikátním tropickým a chladnějším podnebím má více než 185 druhů orchidejí, z toho 74 druhů je endemických a mnoho druhů nalezených v zemi je poměrně vzácných. Jsou z větší části krásně barevné a voňavé.

Orchideje se používají na výrobu parfémů, pěstují se na zahradách jako okrasné květiny, využívají se v kuchyni (např. vanilka je taktéž druh orchideje) nebo v medicíně, což potvrzují 5 000 let staré záznamy.

7. Řeky a jezera: 330 km klidné vody

Řeka MahaweliŘeka Mahaweli

Nejdelší řekou Srí Lanky je Mahaweli, která urazí délku kolem 330 km. Protéká přes centrální vysočinu až do Bengálského zálivu na východním pobřeží.

Na ostrově nanajdeme žádná přírodní jezera. Přehrady i nádrže byly ručně postaveny místními obyvateli a některé jsou staré přes 2 000 let!

8. Hory a vrcholy: až na samý konec světa...

Worlds EndWorlds End

Kopcovitá krajina ostrova je výjimečně krásná, s křišťálovými vodopády a čajovými plantážemi. Teplota v horské oblasti je chladnější oproti nížinám po celý rok. Všechno je tu zelené a svěží, a to díky trávníkům, křovinatým porostům a také hustým horským lesům.

I v těch nejvyšších horách existuje několik malých měst, které určitě stojí za návštěvu, jako je Nuwara Eliya, nejvyšší položené město na Srí Lance.

Krásným místem v horách jsou Hortonské pláně dosahující výšky přes 2 000 metrů. Nejkrásnějším místem těchto vysokohorských plání je tzv. Worlds End neboli Konec světa, kde planiny náhle padají do hloubky 880 metrů.

9. Flóra: čaj, mango i mrkev

Čajové plantážeČajové plantáže

Tropický deštný prales zde pokrývá většinu jihozápadní části ostrova, kde roste týkové a ebenové dřevo. Po celém ostrově najdeme stromové kapradiny, bambusy, palmy, santalové dřevo a orchideje. Od března do května celá Srí Lanka přímo rozkvete.

Na kopcích v Centrální vysočině se daří pěstování čaje. Na chladných pahorcích se pěstuje také většina zeleniny, jako je paprika, mrkev, zelí, rajčata, okurky a hlávkový salát.

Na vesnicích má mnoho domů svou vlastní papáju, mango, banánovníky a chlebovníky. Opojnou vůni „frangipani“ neboli plumérie ucítíte po celém ostrově.

10. Fauna: exotika na souši a ve vzduchu

Žije zde přes 100 druhů motýlůŽije zde přes 100 druhů motýlů

Srí Lanka je rájem flóry a fauny. V zemi žije více než 90 druhů savců (sloni, leopardi, medvědi a opice), stovky motýlů, více než 80 druhů hadů (včetně smrtelných, jako je kobra nebo viper) a 435 druhů ptáků, kteří na ostrově zimují.

V čerstvých a průzračných řekách je více jak 90 druhů ryb a 21 druhů krabů, z čehož většina ještě nebyla ani popsána.

Srílanský jelen (sambar) a Boiga ceylonensis (had) se vyskytují pouze na tomto ostrově. Mezi další savce, které zde můžete spatřit, patří například chráněný dugong, divoký kanec, opice, zejména šedý langur.

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Srí Lanka

Prožijte exotiku Cejlonu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Srí Lanku

Zájezdy na Srí Lanku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-prirodnich-kras-sri-lanky/Doporučujeme z Srí Lanky

Nejnovější z Srí LankyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024