Počasí na Srí Lance. Chystáte se na Srí Lanku? Poradíme vám, kdy vyrazit

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 6. 2017 • Přečteno 70286x
TémataSrí Lanka

Hlavní turistická sezóna začíná na Srí Lance v prosinci a končí začátkem dubna.

Vyberte si z našich zájezdů na Srí LankuZobrazit zájezdy

Srí Lanka je typická země s tropickým podnebím, které se projevuje střídáním období sucha a období dešťů. Počasí je však zároveň ovlivňováno monzuny, které nastávají v různých částech země v jinou dobu a přinášejí s sebou vydatné dešťové srážky. Kdy je tedy nejvhodnější doba na vycestování, abyste si svou dovolenou užili co nejvíce?

Podnebí na Srí Lance

Srí Lanka leží v tropickém pásu, proto zde převládá teplé a vlhké klima. To je ovšem během roku ovlivňováno dvěma monzuny. Od května do srpna trvá sezóna monzunu Yala, který přináší do jižních, západních a centrálních oblastí vláhu. Období sucha zde trvá od prosince do března. Druhý monzun, Maha, zasahuje severovýchodní část ostrova v období od října do ledna. Ideální dobou k návštěvě je období sucha, které trvá od května do září.

Průměrné teploty

Průměrné teploty se v pobřežních oblastech pohybují od 28 °C do 32 °C. Teplota moře, okolo příjemných 28 °C, bývá příznivá po celý rok. Pokud vás teplo omrzí, vydejte se do okolí městečka Nuwara Eliya, které leží v nadmořské výšce 1868 metrů a je pravděpodobně nejvýše položeným městem Srí Lanky. Vzhledem k jeho poloze je zde chladnější počasí, a to zejména v noci, kdy padají teploty i k deseti stupňům Celsia.

Počasí a vhodná doba na cestování

Užijte si volné dny na plážiUžijte si volné dny na pláži

Hlavní turistická sezóna začíná na Srí Lance v prosinci a končí začátkem dubna, nicméně vyrazit sem můžete v podstatě kdykoliv – ovšem za předpokladu, že danému období přizpůsobíte svůj cestovní itinerář. Díky zvláštnímu charakteru monzunů si zde vždy najdete nějaké místo, kde bude hezky a slunečno. Nejčastějším cílem turistů bývá centrální oblast kolem města Kandy, horská oblast kolem města Nuwara Eliya a jižní pobřeží.

Ideální dobou pro vycestování do těchto míst je období od ledna do dubna, kdy je zde minimální pravděpodobnost výskytu srážek. Cestě sem se naopak raději vyhněte v květnu, říjnu a listopadu, kdy v těchto oblastech často prší, mnohdy i několik dní v kuse. Pokud patříte mezi milovníky surfu a máte v plánu strávit většinu času své dovolené surfováním v oblíbené destinaci Trincomalee, pak je ideální dobou období od května do září.

Co si přibalit s sebou

Co se týká oblečení, je Srí Lanka velmi konzervativní zemí, pokud tedy plánujete návštěvu buddhistických chrámů a památek, zabalte si s sebou delší kalhoty nebo sukni zakrývající kolena a vršek, který vám zakryje ramena. Vzhledem k teplému klimatu je ideální především lehké letní oblečení, ideálně z bavlny.

V horských oblastech, jako je Nuwara Eliya, užijete dlouhé kalhoty, teplejší bundu nebo mikinu a kvalitní obuv. Pokud něco zapomenete, nevadí, na Srí Lance se dá se oblečení velmi výhodně nakoupit, nejlépe v oblasti Nuwara Eliya, kde na trhu ve městě pořídíte druhou jakost oblečení značek Columbia, Fox, H&M, C&A, Pepe Jeans a mnoho dalších.

Navíc zde na každém rohu mají tzv. laundry service, neboli prádelnu, kde vám za pár rupií vaše oblečení vyperou. Nezapomeňte si přibalit plavky, pokrývku hlavy a sluneční brýle. Ideální obuví po většinu času jsou sandály nebo žabky, které levně pořídíte v každém městečku.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Srí Lanka

Prožijte exotiku Cejlonu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Srí Lanku

Zájezdy na Srí Lanku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-sri-lanka/Doporučujeme z Srí Lanky

Nejnovější z Srí LankyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024