7 důvodů, proč jet v roce 2021 na Srí Lanku: bílý písek, zvířecí safari i ruiny starých klášterů v jedné jediné zemi

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 10. 2020 • Přečteno 4088x

Srí Lanka by ráda v roce 2021 zvedla počet návštěvníků z ciziny na dvojnásobek. Přispějete do statistiky i svou přítomností? Tady jsou důvody, proč byste měli.

Vyberte si z našich zájezdů na Srí LankuZobrazit zájezdy

Kde jinde na světě může člověk lenošit na bílém písku, vydat se na safari nebo prozkoumávat staré ruiny a neopustit zemi? No přeci na Srí Lance, která nabízí vše, od krásných pláží, historie, přírody, teplého moře, dobrého jídla, milých lidí až po slony. Uvažujete-li o tom, kam v roce 2021 vyrazit, tady je pár důvodů, proč by to měla být právě exotická Srí Lanka. 

1. Srí lanka i jako destinace pro rodiny

Srí Lanka je jednou z mála zemí, která je nedotčená a zelená. Neznečištěné pobřeží a pláže lákají turisty z celého světa a její cestovní ruch roste neuvěřitelným tempem. Náklady na podnikání tu jsou relativně nízké, čehož se rozhodla využít firma Sim Leisure, která zde vystaví projekt ESCAPE Srí Lanka.

Tento zábavní park nabídne svým návštěvníkům různé atrakce, včetně horolezeckých stěn, různé druhy překážkových atrakcí, zipline a tobogány. Společnost Sim Leisure není na trhu nová, během posledních 25 let postavila více než 300 projektů, včetně Bollywoodu a Motiongate v Dubaji, Yas Waterworldu v Abú Dhabí, Legolandu v Dánsku a Malajsii nebo Universal Studia v Singapuru.

ESCAPE Srí Lanka bude stát na půli cesty mezi městem Kolombo a hlavním plážovým letoviskem Galle, které leží na jihozápadním pobřeží ostrova a jehož stará část je zapsána na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Ministerstvo cestovního ruchu si tak klade za cíl přilákat v roce 2021 čtyři miliony turistů a počítá s příjmy ve výši pěti miliard amerických dolarů, které povedou k celkovému oživení hospodářské situace.

V roce 2019 navštívilo Srí Lanku 1,9 milionu turistů, rok 2020 zažil velký propad kvůli pandemii koronaviru. Přitom se očekávalo až zdvojnásobení příletů. Jak zahýbe statistika s rokem 2021, je otázkou. Srílančané však věří, že pomyslnou laťku přeskočí. 

Na ostrově se do dnešních dnů žádný zábavní park nenachází. Oproti ostatním částem východní Asie jsou tak trošku pozadu. Srí Lanka se tak stane destinací nejen pro páry, dobrodruhy, baťůžkáře, ale také pro rodiny s dětmi.

2. Divoká země, kde sloni putují přírodou

Sloni v národním parku MinneriyaSloni v národním parku Minneriya

Když řekneme slovo SAFARI, většinu z nás napadne Afrika. Ale s 26 národními parky a dvěma mořskými parky je ostrov definitivně destinací pro milovníky přírody.

Jedním z nejlepších míst na světě, kde lze pozorovat slony v jejich přirozeném prostředí, je národní park Udawalawe, kde žije zhruba 500 asijských slonů, kteří se rádi toulají ve stádech čítajících až 100 kusů. Dalším zajímavým místem je národní park Yala s nejvyšším počtem leopardů na světě, včetně více než 200 druhů ptáků, krokodýlů hlodavců a plazů.

Pro ty, kteří milují potápění a šnorchlování, je pobřeží ostrova obklopeno korálovými útesy, které vytvářejí magický podmořský život. Vydejte se proto do Hikkaduwy a ponořte svou výstroj do rozmanitého mořského života.

Srí Lanka je také známá jako místo, kde se dají pozorovat velryby, jako například plejtvák obrovský. Že si krásné pláže zvolilo jako svoje místo rozmnožování i pět nejohroženějších druhů mořských želv na světě, vás už ani nemůže překvapit.

Čtení: Zájezdy na Srí Lanku - srovnání a doporučení

3. Starověká města s hlubokou historií

PolonnaruwaPolonnaruwa

Kulturní trojúhelník Srí Lanky je pokladem starověkých království a ruin, posvátných stúp, okouzlujících chrámů a relikvií z dávných dob. Tzv. kulturní trojúhelník tvoří královské město Kandy, starobylá Anuradhapura a starověké město Polonnaruwa.

K oblíbeným posvátným místům patří jeskynní chrámy Dambulla nebo Mihintale, což je rodiště buddhismu na ostrově a chrám, kde byla uložena Buddhova relikvie – zub, vytažený z pohřební hranice.

Pokud navštívíte tento kulturní trojúhelník, nezapomeňte věnovat nějaký čas prozkoumáním „Lví skály“ Sigiriya – jednoho z osmi míst Srí Lanky zapsaných na seznamu UNESCO. Tato starobylá skalní pevnost, posazená 300 metrů vysoko nad džunglí, je zahalena historií sahající až do 5. století.

Výstup na vrchol vám může zabrat hodinu až dvě, záleží na vaší kondici. I když to není místy snadné stoupání po schodech, nahoře vám bude odměnou nádherný 360° výhled na úchvatnou přírodní scenérii.

4. Pobřeží plná slunce

Letovisko MirissaLetovisko Mirissa

Srí Lanka je ostrov obklopený azurovým mořem a nedotčenými plážemi, rozprostírajícími se na míle daleko, takže pokud milujete tropickou dovolenou strávenou na písku, určitě si vyberete.

Mezi naše nejlepší tipy patří palmami lemované pláže letoviska Mirissa, korálové útesy podél Unawatuny, Bentota vyhrává díky její pestré nabídce vodních sportů, které nabízejí ideální podmínky pro windsurfing a vodní lyžování. 

Adrenalin si můžete zvednout v Kitugale raftingem na divoké vodě nebo vyzkoušet nějaký kitesurfing v Kalpitiya. Pro surfaře je pak populárním místem Arugam Bay, která od července do října přitahuje velké množství „hledačů vln“.

5. Ostrov chutí a vůní

Krevety na kariKrevety na kari

Jedním z nejlepších způsobů, jak poznat kulturu Srí Lanky, je jídlo. Místní milují kari na snídani, oběd i večeři a rádi se s vámi podělí o své chutné recepty. Pokud máte na snídani raději něco lehčího, pak doporučujeme tradiční palačinky, tzv. hoppers. A ať už se touláte kdekoliv po ostrově, vždy si najděte čas na šálek čerstvě uvařeného místního čaje.

Kdo by chtěl zažít trh, zajeďte do města Negombo, které je známé pro trh s mořskými plody. Tady si můžete pochutnat na čerstvě ulovených krabech, mečounech, humrech a chobotnicích. A samozřejmě na kari z mořských plodů!

Čtení na podobné témaKuchyně na Srí Lance: spousta ryb, mořských plodů, exotického ovoce a kariPřečíst

6. Krajina plná jezer, řek a vodopádů

Nuwara EliyaNuwara Eliya

Okouzlující krajina v zemi je domovem více než 400 vodopádů, z nichž mnohé se nacházejí ve střední Vysočině. Mimo vyšlapané cesty, hluboko ve svěží zelené džungli a mlhavých horách, objevíte ráj.

Vydat se můžete k vodopádům Bomburu Ella a Dunsinane v Nuwara Eliya (neboli „Malá Anglie“) nebo k vodopádům Laxapana v Hattonu a Aberdeen Falls. Mějte však na paměti, že nejvíce vody je v období dešťů nebo chvíli po nich.

7. Prozkoumejte čajové plantáže

Čajové plantáže v oblasti Nuwara EliyaČajové plantáže v oblasti Nuwara Eliya

Je to jedno z posledních míst na světě, kde se čaj sbírá starým způsobem, a to ručně. Pokud vám můžeme poradit, vydejte se malebnou jízdou vlakem z Kolomba do čajové oblasti Nuwara Eliya, kde objevíte zvlněné kopce pokryté zelenými koberci čajových plantáží. Za návštěvu určitě stojí jedna z místních „výroben“ čaje, kde se dozvíte vše o tom, jak vzniká pravý černý čaj. 

Ptáte se, kdy je nejlepší období na návštěvu Srí Lanky? Kdykoli! Ostrov zažívá sice dvě monzunová období, ale po celý rok má mírné klima.

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Srí Lanka

Prožijte exotiku Cejlonu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Srí Lanku

Zájezdy na Srí Lanku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/7-duvodu-proc-navstivit-sri-lanku-v-roce-2021/Doporučujeme z Srí Lanky

Nejnovější z Srí LankyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024