7 důvodů, proč se vydat do Egypta: tradice, příběhy z knih i bohatství moře

Jana Křížová Jana Křížová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 8. 2022 • Přečteno 3013x

Kam až sahá velikost Egypta? To na vlastní oči poznáte až ve chvíli, kdy se do země vydáte za pyramidami, mořem i tajemnými příběhy.

Vyberte si z našich zájezdů do EgyptaZobrazit zájezdy

Egypt je snem každého milovníka starověkých kultur a památek. Jedna z nejstarších civilizací světa zde po sobě zanechala nepřeberné množství unikátních památek, mezi kterými vévodí majestátní pyramidy. Egypt však není jen historie, je to krásná země s bohatou kulturou, orientální atmosférou a Rudým mořem bohatým na podmořský život. 

1. Pyramidy – poslední starověký div světa

Cheopsova pyramida a slavná Sfinga v GízeCheopsova pyramida a slavná Sfinga v Gíze

Možná to bude trochu znít jako klišé, ale pyramidy v Gíze prostě musíte vidět. V celém Egyptě byste našli skoro 100 pyramid, ale 3 slavné gízské pyramidy nemají konkurenci. Největší z nich je Cheopsova, která byla se svou výškou 147 m až do 80. let 19. století nejvyšší stavbou planety.

Pyramidy udivují svou majestátností, stavební přesností i stářím, vždyť už plošinu nad břehy Nilu zdobí skoro 4600 let! Ne nadarmo říká staré přísloví, že „všichni se bojí času, ale čas se bojí pyramid“.

Rozlehlé pohřebiště doplňují hrobky, mastaby i zbytky zádušních chrámů, ale také tajuplná sfinga, která se stala předlohou k mnoha příběhům i legendám. Nezapomenutelným zážitkem je i návštěva nitra pyramidy s pohřební komorou faraóna a tzv. Velkou galerií.

2. Asuán – nejjižnější město Egypta

Hotel Old Cataract, kde Agatha Christie napsala Smrt na Nilu.Hotel Old Cataract, kde Agatha Christie napsala Smrt na Nilu.

Nejjižnější egyptské město ležící na prvním nilském kataraktu okouzluje svou exotickou atmosférou i zajímavou minulostí. Tehdejší hraniční město, kde se střetávala egyptská kultura s tou africkou, bylo vždy důležitou obchodní křižovatkou. 

Tržnice provoněné exotickým kořením, nábřeží Corniche se slavným hotelem Old Cataract i modré vody Nilu omývající ostrovy a skály tehdejších peřejí dělají z Asuánu město snad s nejpříjemnější atmosférou v zemi. Zákoutí, jak vystřižená z románu Agathy Christie, budou jistě zajímavým doplňkem ke starověkým památkám.

3. Šnorchlování v Rudém moři? Top!

Láká-li vás podmořský svět, v Egyptě budete mít důvodů k radosti spoustu.Láká-li vás podmořský svět, v Egyptě budete mít důvodů k radosti spoustu.

Průzračné vody Rudého moře lákají nejen k celoročnímu koupání, ale hlavně na svůj bohatý podmořský život. Rudé moře je skutečným rájem potápěčů, ale stačí, když si vezmete brýle a šnorchl, a pod mořskou hladinou uvidíte nepřeberné množství pestrobarevných ryb, korálů, ale také želv nebo roztomilých „mořských krav“ – dugongů.

Místa s nejbohatší mořskou faunou jsou samozřejmě v klidnějších letoviscích a odlehlejších končinách, ale i ve známé Hurghadě si šnorchlování během lodních výletů jistě užijete.

4. Luxor – Muzeum pod otevřeným nebem

Let balónem v záři slunečních paprsků je velkým zážitkem.Let balónem v záři slunečních paprsků je velkým zážitkem.

„Muzeum pod otevřeným nebem“, tak se nazývá Luxor, tehdejší hlavní město Nové říše Veset. Nikdo by neměl vynechat prohlídku největšího chrámového komplexu v Karnaku s obřími sloupovými síněmi, obelisky i posvátným jezerem, slavné Údolí chrámů s hrobkami těch největších faraonů či Luxorský chrám. Ale to není zdaleka všechno.

Na obou březích Nilu se nachází nepřeberné množství památek a archeologických areálů, ve kterých se stále ještě pracuje na nových objevech. Zlatým hřebem návštěvy města je pak let balónem, během kterého si za prvních slunečních paprsků užijete pohled na vše i z ptačí perspektivy.

5. Tradiční produkty… i smlouvání!

Na tržnicích pořídíte vše od dekorací přes koření až po oblečení či šperky.Na tržnicích pořídíte vše od dekorací přes koření až po oblečení či šperky.

Je libo vázu z pravého alabastru, papyrový svitek nebo snad košili ze světoznámé egyptské bavlny? V každém egyptském městě najdete tržnici přetékající zbožím a návštěva káhirské Khan-al-Khalili, největší tržnice arabského světa, by měla být povinností. Ať už díky své pravé orientální atmosféře, tak hlavně díky produktům, které jsou tu k dostání.

A věřte, že na Khal-al-Khalili koupíte úplně všechno, na co si vzpomenete. Základním pravidlem je ale dobré smlouvání, které patří k místní kultuře, a bez něj nikdy dobrý obchod neuděláte.

6. Plavba po Nilu – jak z dob Agathy Christie

Chrám boha Hóra v Edfú je nejzachovalejším chrámem v zemi.Chrám boha Hóra v Edfú je nejzachovalejším chrámem v zemi.

Plavba na nilských parnících, které brázdí vody mezi Luxorem a Asuánem, obvykle patří k tomu nejlepšímu, co v Egyptě zažijete. Poklidná plavba vás nechá nahlédnout do života obyčejných Egypťanů, kteří žijí podél Nilu a pracují na svých políčcích stejně tak, jako to dělali jejich předci před několika tisíci lety.

Nilské ohyby, pasoucí se vodní buvoli, pole s cukrovou třtinou, to vše budete pozorovat z otevřené paluby lodi. Během několika zastávek si také prohlédnete např. chrám boha Hóra v Edfú, který je nejzachovalejším chrámem celého Egypta.

7. Sakkára – místo s nejstarší pyramidou

Pyramida postavená pro faraona Džosera stojí v Sakkáře.Pyramida postavená pro faraona Džosera stojí v Sakkáře.

Turisty někdy opomíjená, přesto krásná Sakkára má určitě co nabídnout. Rozsáhlá nekropole s hrobkami, jejichž stáří sahá až k prapočátkům egyptských dějin, se pyšní vůbec nejstarší egyptskou pyramidou. Imhotep, zbožštěný architekt, nechal pro faraona Džosera postavit slavnou stupňovitou pyramidu, která pohřebiště zdobí dodnes.

To ovšem není všechno, nekropole, jež sloužila několik tisíc let, nabízí stovky hrobek z různých epoch egyptských dějin, krásně zdobené mastaby nebo třeba tajemné Serapeum, kam se ukládala nabalzamovaná těla posvátných býků.  

Jana Křížová

Jana KřížováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Egypt

Zažít Egypt všemi smysly

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Egypta

Zájezdy do Egypta

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. dubna


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/proc-se-vydat-do-egypta/Doporučujeme z Egypt

Nejnovější z EgyptZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024