Počasí v Egyptě: Jak si vybrat vhodnou dobu na návštěvu?

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 4. 2024 • Přečteno 2998x
TémataEgypt

Jak se ale počasí během roku v „zemi faraonů“ mění? A kdy je nejlepší čas jet do Egypta za koupáním a kdy na památky?

Vyberte si z našich zájezdů do EgyptaZobrazit zájezdy

Egypt je země známá svým slunečným a horkým počasím a v povědomí mnoha cestovatelů je tedy ideální destinací na koupání. Jak se ale počasí během roku v „zemi faraonů“ mění, pokud vůbec? Kdy je nejlepší čas jet do Egypta za koupáním a kdy zase za památkami? A jak je možné, že si obyvatelé Egypta i cizinci někdy stěžují na zimu?

Egypt: garance slunečného počasí

V Egyptě svítí sluníčko až 315 dnů v roceV Egyptě svítí sluníčko až 315 dnů v roce

Egypt leží v severní Africe, v subtropickém pásmu mezi Středozemním a Rudým mořem, na pomezí Afriky a Asie. V zemích této oblasti je téměř jisté, že budete mít krásné slunečné počasí celý rok – v Egyptě svítí sluníčko až 315 dnů v roce! Slunce bylo v období starověku uctíváno jako nejvyšší božství a jeho přítomnost na obloze symbolizovala život přesně tak, jako jeho absence v noci připomínala smrt a posmrtný život.

Dnes se většina Egypťanů snaží sluníčku, především v létě, vyhnout – na rozdíl od naší kultury není v té egyptské žádáno, aby byla pokožka snědá a opálená. Zrovna tak v Egyptě příjemnou a přátelskou osobu neoznačují jako „sluníčko“ a o krásné ženě řeknou, že je „jako měsíc“. Velmi typické pro Egypťany je také to, že mají rádi noční život, zatímco, především v létě, se snaží během dne oddychovat ve vychlazeném interiéru. 

Egyptská bouřka plná prachu

Překvapit vás může pouštní bouřePřekvapit vás může pouštní bouře

I když zrovna v Egyptě nesvítí sluníčko, neznamená to, že vám celý den vaší dovolené proprší – dešťové srážky jsou opravdu ojedinělé, a pokud už prší, tak jde spíše o kratší přeháňky než přívalové deště. Naopak, častěji než déšť vás v Egyptě překvapí pouštní bouře; ty nejsou ničím příjemným, jelikož za poměrně krátký čas dokážou celou zasaženou oblast pokrýt saharským pískem. Vítr, který tento písek nese, může mít rychlost přes sto kilometrů za hodinu. Ohromný vítr a písek snižují vlhkost vzduchu a zvyšují teplotu – pokud je písečná bouře v zimě, teplota může vystoupat až na čtyřicet stupňů Celsia.

Pouštní bouři můžete v Egyptě zažít v kterémkoliv ročním období, ale nejčastější jsou na jaře, v dubnu a květnu. Traduje se, že trvají i padesát dnů, proto se již zmiňovaný vítr, jenž je přináší, jmenuje chamsín – arabsky padesát.

No a co v případě pouštní bouře dělat? Drobné částečky písku a prachu v očích nejsou nic příjemného! Řada kaváren a restaurací před bouří uklidí venkovní sezení, a to samé platí ohledně venkovního prodeje nebo atrakcí. Pokud tedy přijde silná bouře, je nejlepší si vymyslet náhradní program v hotelu nebo apartmánu a od slunění a koupání si na chvilku oddychnout. Písečná bouře obvykle netrvá celý den, a proto je šance, že se do dvou–tří hodin vše uklidní a vykoukne opět sluníčko.

Čtení: Zájezdy do Egypta – srovnání a doporučení

V zimě do Egypta? Dobrý nápad!

Zimní období se v Egyptě vyznačuje mírnými teplotamiZimní období se v Egyptě vyznačuje mírnými teplotami

Pokud si chcete zkrátit českou studenou a zamračenou zimu, Egypt může být skvělou alternativou. Zimní období se v Egyptě vyznačuje mírnými teplotami kolem dvaceti stupňů. To nemusí být ideální na koupání, nicméně je to nejlepší doba na poznávání egyptských památek! Pokud se vydáte do Káhiry nebo do Horního Egypta, užijete si staroegyptské chrámy a hrobky pod mírným sluníčkem a s příjemnými teplotami. Ale pozor! I v tomto období slunce opaluje, a proto je rozumnější vystavit se slunečným paprskům až poté, co se natřete opalovacím krémem.

Další dobrá rada se týká ohledně teplejšího oblečení: jelikož teploty v zimě v Egyptě rapidně klesají a v poušti můžou klesnout i pod deset stupňů, vyplatí se sbalit si do Egypta v zimě teplé ponožky a hrubší mikinu. Zejména pokud budete bydlet v jednodušším ubytování, nepočítejte s tím, že si v pokoji večer zatopíte. No a pokud se v tomto období vydáte na Sinajský poloostrov, můžete v horských oblastech počítat i se sněhovou přikrývkou.

Jaro a podzim: ideální na koupání

Jaro a podzim je rovněž dobrá doba pro poznávání pouštních oblastíJaro a podzim je rovněž dobrá doba pro poznávání pouštních oblastí

Jaro i podzim jsou ideální dobou pro oddychovou dovolenou v Egyptě. V těchto obdobích není úporné horko jako v létě, ani většinou nehrozí deštivé počasí. Voda v Rudém moři má kolem dvaceti pěti stupňů Celsia, přičemž v říjnu a listopadu bývá o něco teplejší než v dubnu nebo květnu.

Ideální je také teplota vzduchu, která většinou nepřesáhne třicet pět stupňů. O něco chladnější pobřeží Středozemního moře je lepší navštívit na přelomu jara a léta, nebo naopak v září, a to především kvůli tomu, že je Středozemní moře o něco chladnější než moře Rudé.

Jaro a podzim je rovněž dobrá doba pro poznávání pouštních oblastí Egypta, zejména pokud jde o Bílou a Černou poušť na západ od řeky Nil. Během dne si užijete památky pouště zalité sluncem, zatímco večer si můžete posedět pod baldachýnem hvězd. 

Egypt během horkého léta

V létě počítejte s vysokými teplotamiV létě počítejte s vysokými teplotami

Řada cestovatelů má možnost cestovat pouze v létě, a proto ani v tomto období není Egypt bez turistů. Pokud si k návštěvě země faraonů zvolíte právě toto období, počítejte s vysokými teplotami během dne – v jižních oblastech to může být i kolem čtyřiceti pěti stupňů Celsia. Doporučuje se, abyste mezi dvanáctou a třetí hodinou dopřáli svému tělu oddych, a tak se vyhnuli tomu nejagresivnějšímu slunečnému záření. Určitě nezapomínejte na dodržování pitného režimu a na aplikaci opalovacích krémů i tehdy, když hodláte zůstat ve stínu nebo se vám zdá, že je sluníčko pod mrakem.

Právě tak, jak je nebezpečné přímé egyptské sluníčko, je nebezpečný přechod z horka do vychlazeného pokoje. Velké změny teplot můžou způsobit, že chytnete například rýmu nebo začnete kašlat. Pokud máte možnost klimatizaci regulovat, nastavujte ji raději na vyšší teplotu, například dvacet pět stupňů. Vyhnete se tomu, že vaše tělo pokaždé při přechodu z venku dovnitř a naopak dostane šok. Egypťané dokonce tvrdí, že příliš vychlazené interiéry působí žaludeční potíže.

Jak se ale sami v Egyptě přesvědčíte, elektřinou se při vychlazování interiérů v zemi opravdu nešetří a chladno vám bude například v autobusech, v obchodech nebo v restauracích. Ačkoliv to tedy zní neuvěřitelně, je dobré mít i v létě po ruce lehký svetřík, aby vám nebyla příliš zima.

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Egypt

Zažít Egypt všemi smysly

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Egypta

Zájezdy do Egypta

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-v-egypte-jak-si-vybrat-vhodnou-dobu-na-navstevu/Doporučujeme z Egypt

Nejnovější z EgyptZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024