Rady na cestu do Ruska: co je třeba ke vstupu, co ochutnat a zažít, a jakému tématu se vyhnout

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 37236x

Rusové jsou hrdým národem, ale nesmíme jim upřít, že zemi mají vpravdě krásnou. Co potřebujete mít, vědět a znát, ještě než Rusko navštívíte?

Víte, že...

Pivo bylo v Rusku až do roku 2011 klasifikováno jako potravina a ne jako alkohol? Mezi potraviny totiž spadaly všechny nápoje s menším než 10% obsahem alkoholu.

Rusko je největší zemí světa a leží ve velké části Evropy i Asie. Pro někoho je symbolem minulých dob, pro jiného exotickou nevyzpytatelnou zemí. Ačkoli i sem postupně proniká globalizace a země se přibližuje západnímu světu, stále si ponechává některé typické znaky. Ti, kteří Rusko navštíví poprvé, jsou většinou překvapeni. Jak se na Rusy připravit a čím se na cestu vybavit?

V podstatě jediná možnost, jak se dostat do Ruska, je cesta letadlem. Jezdí sice přímý vlak Praha – Moskva, ale cena jízdenky je srovnatelná s cenou letenky, avšak pohodlí a rychlost se vůbec nedají porovnat.

Do Ruska potřebují občané ČR vízum. To poskytuje pouze velvyslanectví Ruské federace v Praze. Velvyslanectví většinou problémy při udělování víz problémy nedělá, ale je to administrativně velmi komplikovaná záležitost.

K udělení víza potřebujete zvací dopis od ruského partnera, vyplněnou žádost o vízum, cestovní pas, fotografii, smlouvu o cestovním pojištění, letenky a doklad o uhrazení poplatku za udělení víza.

Zvací dopis musí mít konkrétní formu a musí být potvrzen ruskou cizineckou policií. Dalším problémem je jeho doručení do ČR, neboť na velvyslanectví požadují originál. Některé hotely nabízejí při rezervaci ubytování i napsání zvacího dopisu.

V případě, že cestujete do Ruska s naší CK Radynacestu, starost se zajištěním víz vám odpadá, protože tuto službu nabízíme všem svým klientům.

Cestování pro Rusku: V Marschurtkách se mince neztratí

Oblíbené marschrutkyOblíbené marschrutky

V Rusku je naprosto nemožné cestovat jakýmkoli cestovním prostředkem bez platného cestovního dokladu. Do metra a do dalších prostředků městské hromadné dopravy vás bez označení cesty (existuje mnoho druhů karet) nepustí turniket. Při cestě dálkovým autobusem je nutné koupit si jízdenku s místenkou předem na nádraží.

Pokud cestujete z malé vesnice, můžete si koupit jízdné u řidiče. Když ale chcete jet do místa v jiné oblasti, neprodají vám jednosměrnou jízdenku, neboť oblast, do které máte vízum, můžete opustit max. na 3 dny. A když nemáte zajištěno ubytování, nikdo vás ubytovat nesmí. Musíte bydlet pouze u toho, kdo vás pozval.

Speciální dopravním prostředkem jsou oblíbené marschrutky, což jsou mikrobusy, které jezdí z místa na místo a vždy v nich je kromě řidiče průvodčí, který vybírá jízdné. Pravidla a ceny jsou v různých městech různá, někdy se platí při nástupu, někdy při výstupu.

Zajímavé je to, že cestující v přeplněném mikrobusu posílají peníze průvodčímu po ostatních pasažérech, kteří vrací mince od průvodčího. Není možné, aby se peníze po cestě „ztratily“ nebo že by někdo nezaplatil.

Stravování: Ruské mistrovství je v polévkách

Ruská kuchyně se hodně specializuje na ryby, zeleninu a skopové maso. Kromě všeobecně známého boršče existují speciální polévky jako např. rybí polévka ucha nebo zeleninová soljanka. Známý je také šašlík, který se nesmaží na pánvi, ale na grilu nad žhavým uhlím.

Polévky obvykle bývají husté a se smetanou. Konkrétní porce bývají malé, Rusové jsou totiž zvyklí dát si několik chodů.

Běžné jsou tzv. stolovoje, což jsou v podstatě bufety, kde si můžete vybrat, co a kolik chcete. Je možné najít i mezinárodní řetězce, ale klasických stánků s pirohy je stále většina.

V Rusku existuje mnoho druhů piva i nealkoholických nápojů.

Čtení na podobné témaRuská kuchyně: luxusní pirožky, hutné polévky, černý čaj a vodkaPřečíst

Bezpečnost: Nepodléhejte mýtům o zapovězené zemi

Policie dohlíží na bezpečnost turistů i místníchPolicie dohlíží na bezpečnost turistů i místních

Ačkoli se o Rusku často mluví jako o nebezpečné zemi, není tomu tak. Na venkově vůbec není čeho ani koho se bát, ve velkých městech je možné vidět mnoho policistů.

Je pouze potřeba dodržovat základní bezpečnostní pravidla jako všude – pozor na kapsáře v přeplněných obchodních centrech a hlavně v noci nechodit do prázdných postranních uliček.

Nakupování: I Češi si ho mohou dovolit

V současném Rusku je možné koupit úplně všechno. Doby, kdy v Sovětském Svazu byly v obchodech pouze základní potraviny, jsou nenávratně pryč. Stále vzniká spousta nových ohromných obchodních komplexů, kde se prodává opravdu vše.

Většina zboží je vyrobena v Rusku, ale evropské i americké zboží můžete koupit i přes současné sankce. Vzhledem k aktuálnímu kurzu rublu vůči české koruně, pro Čechy není v Rusku draho.

Ruská mentalita: Pohostinnost a komunikační hranice

Rusové jsou velmi přátelštíRusové jsou velmi přátelští

Ruskou mentalitu není možné popsat několika větami. V každém případě se jedná o velmi kulturní a hrdý národ. Všichni Rusové dobře znají historii své země a každý dokáže povídat o Puškinovi, Tolstém, Dostojevském…. Prestižní je i ruský balet nebo cirkus.

Mnoho lidí zná ruské turisty, kteří mají peníze, cestují po světě a chovají se, jako by jim patřil. Obyčejní Rusové jsou však velmi příjemní a přátelští lidé. Pro nás jsou možná příliš přátelští, většinou po velmi krátké době přejdou na tykání (v případě komunikace v angličtině na oslovování křestním jménem) a mohou nás zaskočit osobními otázkami.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Moskvu: odhoďte zažité stereotypy a vydejte se do největšího města EvropyPřečíst

Velmi známá je ruská pohostinnost, která se ale bohužel z velkých měst vytrácí. Pochopitelně není možné navázat přátelské vztahy s pokladní v supermarketu, ale pokud budete nakupovat v malých obchodech, po nějakém třetím, čtvrtém nákupu, kdy si budete s prodavačkou povídat, pravděpodobně obdržíte nějakou maličkost.

S Rusy, které příliš neznáte, se nedoporučuje diskutovat o politice. Je to národ, který téměř celou svou historii musel poslouchat své představitele, proto si v mnohých případech neumějí vytvořit vlastní názor a věří zprávám, které jsou zcela odlišné od těch našich.

Rusko je nejen geograficky, ale i kulturně na hranicích mezi západem představovaným Evropou a východem představovaným Čínou. Vzhledem k tomu, že se ještě částečně brání globalizaci, bylo by dobré navštívit ho co nejdříve. Za pár let možná budou ruská města k nerozeznání od těch evropských...

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.czURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rady-na-cestu-do-ruska/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024