Počasí v Rusku: od rekordních mrazů po koupání v teplém Černém moři

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13867x
TémataRusko

Téměř ve všech ruských filmech se vyskytují vysoké závěje sněhu, silné sněžení a třeskuté mrazy.

Rozdíly mezi severní Sibiří a subtropickým pobřežím Černého moře jsou daleko větší než rozdíly mezi Norskem a Řeckem. Na území Ruska se setkáváme s takovými mrazy, že když vylijete horkou vodu z vyššího patra panelového domu, zmrzne dřív, než dopadne na zem. Na druhou stranu koupání v Černém moři, je v létě velmi příjemné.

Ruská zima

Téměř ve všech ruských filmech se vyskytují vysoké závěje sněhu, silné sněžení a třeskuté mrazy. Ruský mužík se představuje jako člověk v kožichu a v čepici zvané „papacha“. Pokud někdo řekne slovo „Sibiř“, každému se vybaví tyto záběry.

Ale není to vždy tak strašné. Ruské zimy jsou kruté a dlouhé, proto se všichni velmi těší na jaro a začátek jara se silně oslavuje. Svátek jara se nazývá Maslenica. Záleží na konkrétní části země, kdy jaro přijde a jak dlouhé bude léto.

Ruské léto

Tak jako je ruská zima krutá, i léta bývají horká. V jižních částech země nejsou výjimkou denní letní teploty až 40 °C. Ale i v centrálním Rusku jsou léta příjemná a na většinu území od června do září nepotřebujete žádné speciální oblečení.

Chladnější léta jsou samozřejmě na Kavkaze nebo na území za polárním kruhem. Ale v těchto severních oblastech zase můžete obdivovat bílé noci, kdy slunce téměř nezapadá a často bývá viditelná i polární záře.

Sibiř a Dálný Východ

Ačkoli se používá slovo Sibiř pro označení konkrétního území, je toto území ohromné a nelze ho popsat jako celek. V každém případě se ale jedná o území s dlouhými tmavými zimami. V okolí města Jakutsk klesají lednové teploty až k –40 °C.

Na Dálném Východě je situace poněkud složitější, neboť většina území je pokryta vysokými horami. Takže na Kamčatce či Čukotce nejsou léta zvlášť teplá. Ve městech blízko pobřeží Tichého oceánu jsou sice chladnější léta, ale vzhledem k mořskému podnebí ani zimy nejsou tak kruté jako např. v okolí Bajkalu, který v zimě dokonce zamrzá.

Subtropy a vysoké teploty na území Ruska

Nejteplejší místa v Rusku najdeme mezi pobřežími Černého a Kaspického moře, dále v asijské části při hranicích s Kazachstánem a v centrální evropské části (v okolí řeky Volhy). Pokud chcete spojit návštěvu Ruska s koupáním a relaxací na břehu moře, pak ideálním místem je město Soči.

Pro Rusy je mimořádně oblíbený region v okolí řeky Volhy. Tam je v létě také příjemné teplo, ale řeka je tak široká, že ne vždy je vidět na protější břeh, proto od ní vane chladnější vítr. Koupání je možné na mnoha městských plážích, v přírodě se spíše rybaří a populární jsou v poslední době i projížďky lodí po „matičce Volze“.

Počasí v Moskvě

Počasí v Moskvě je ovlivněno dvěma faktory. Jednak je město vzdáleno od moře, proto je podnebí čistě kontinentální a dále je zde neskutečná koncentrace aut, lidí a výrobních podniků, což výrazně ovlivňuje teplotu vzduchu. Léta jsou však v hlavním městě příjemná.

Překvapivé jsou však časté změny i v průběhu jednoho dne. Běžně se stává, že vstoupíte do metra za slunečného počasí a jasného nebe, vystoupíte za půl hodiny v jiné části města, kde intenzivně prší. Intenzivní déšť může trvat 10–20 minut, obloha se vyjasní a za pár hodin se situace opakuje.

Čtení na podobné témaMoskva: poznejte moderní velkoměsto plné kontrastů s carským šmrncem i sovětským oparemPřečíst

Trochu složitější jsou moskevské zimy. Sice zde nepadají teplotní rekordy a mrazy pod –10 °C nebývají úplně běžné, ruskou zimu zde zažijete. Pokud k tomu ještě padá mrznoucí sníh, který bodá do tváří, pak máte pocit úplně neskutečného mrazu.

Výborné ale je, že všichni obyvatelé jsou na zimu připraveni, tak skvěle funguje odklízení sněhu a ledu z chodníků i ze silnic. Kromě toho se všude topí, což často způsobuje velké teplotní rozdíly, na které nejsme zvyklí.

Počasí v Petrohradu

Ačkoli je Petrohrad znatelně severněji než Moskva, leží přímo na břehu moře, tudíž podnebí zde není kontinentální, ale přímořské. To v praxi znamená menší rozdíly mezi zimou a létem. Léto je zde tedy trochu chladnější, ale je možné chodit po městě v krátkém rukávu.

Čtení na podobné témaPetrohrad: perla na březích řeky Něvy, nabízející kulturu, umění i historiiPřečíst

Na rozdíl od Moskvy je ale lepší i v červenci přibalit do kufru letní bundu. Z důvodů bílých nocí nejsou ani rozdíly mezi dnem a nocí tak velké. K ránu se ale většinou dlouhý rukáv hodí. Jara nejsou nijak teplotně ani srážkově vyhraněná, na podzim možná prší častěji než u nás. Celkově podnebí u Baltického moře je vlhčí než to ve střední Evropě.

Baltské pobřeží spolu s velkým množstvím vodních toků ve městě způsobuje, že mrazy zde nebývají nijak třeskuté. Problémem je spíš tma, neboť o co jsou v létě kratší noci, o to jsou v zimě kratší dny. Délka slunečního svitu je tedy v zimě kratší než u nás. Na návštěvu města v zimě je třeba připravit zimní bundu a nějaký svetr. I když teploty nejsou nijak dramatické, můžete zde najít podobné podmínky jako v Moskvě, na které nejsme zvyklí.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-v-rusku/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024