10 důvodů, proč navštívit Moskvu: odhoďte zažité stereotypy a vydejte se do největšího města Evropy

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 23054x

Moskva je městem kontrastů. Nabízí pohled na největší město Evropy plné zdobených chrámů a megalomanských staveb. Svou bídnou tvář před turisty skrývá.

Moskva je jiná než jakékoliv jiné město, které jste doposud poznali. Největší město Ruska a Evropy, ve kterém žije více obyvatel než v celé České republice… Moskva je grandiózní, majestátní, plná kontrastů, vysoce kulturní i zatracovaná. Abyste si o ní mohli utvořit vlastní obrázek, nedegradovaný médii nebo stále živou komunistickou minulostí, je třeba ji poznat. A budete mile překvapeni!

Slovo Moskva vyvolává v našem prostředí rozporuplné emoce a asociace. Často máme k tomuto městu pochopitelný historický odstup hraničící leckdy až s nechutí a umocněný přesvědčením, že nabalzamovaného Lenina rozhodně vidět nepotřebujeme.

K Rusům a ruskému jazyku má generace, která zažila předlistopadovou éru, nezřídka odpor už od školních let. O dění v Moskvě slýcháme ze současných médií téměř dnes a denně a slovo Kreml v nás vyvolává představy související s Putinovými manévry...

Moskva nás však může nad očekávání naprosto okouzlit. Stačí jen odhodit pár zažitých stereotypů a nechat toto grandiózní město působit a objevovat jej s otevřenýma očima bez zatížené mysli.

Vybrali jsme pro vás 10 důvodů, proč hlavní město Ruské federace navštívit:

1. Tajemné a okouzlující chrámy

Pestrobarevný chrám Vasila BlaženéhoPestrobarevný chrám Vasila Blaženého

Aby cestovatel poznal mystickou atmosféru sakrálních staveb, nemusí se hned vydávat za zcela odlišnými kulturami a obdivovat orientální mešity či buddhistické chrámy. I ruské pravoslavné kostely na nás mohou působit exoticky a vyvolávat v nás pocity mrazení.

Člověk procházející Moskvou má možnost zažít neopakovatelné vjemy, když uvidí odraz slunečních paprsků ve zlatých kupolích majestátních chrámů. Uvnitř pak na něj shlížejí letité ikony a ženy v šátcích zapalují svíce, které kostelům dodávají zvláštní mystickou atmosféru.

Když poprvé stanete před pestrobarevným chrámem Vasilije Blaženého, budete na tento symbol Ruska notnou chvíli s úžasem hledět, než se vůbec odvážíte vstoupit dovnitř. A interiér rozdělený na osm menších samostatných kostelů vás ubezpečí v tom, že stálo za to se sem vydat. A vězte, že kromě nejznámějšího moskevského chrámu tu na vás čeká dalších téměř osm stovek ortodoxních kostelů a kaplí a také osm klášterů.

Čtení na podobné témaRady na cestu do Ruska: co je třeba ke vstupu, co ochutnat a zažít, a jakému tématu se vyhnoutPřečíst

2. Bujarý noční život

Ať už si o Rusech myslíme cokoliv, všichni si jistě dokážeme představit, jak si dokážou užívat nočního života v oparu pravé ruské vodky. Milovníci nočních radovánek si v Moskvě přijdou na své – zejména v posledních letech tu vyrostl bezpočet nových klubů a diskoték s různorodým zaměřením, od intimních jazzových klubů po místa s velkolepými laserovými show, kde se večírek snadno protáhne až do druhého dne.

3. Všudypřítomná historie

Kreml - synonymum ruské moci Kreml - synonymum ruské moci

Bylo by bláhové domnívat se, že Moskva v sobě skrývá jen neblahé připomínky historie 20. století. Moskva, to jsou také vzpomínky na velká středověká knížata, starobylou Rus a celá staletí dějinných událostí, která se na městě podepsala do dnešních dnů.

Největší koncentrace ruských dějin je samozřejmě v samotném Kremlu – místě, které zdaleka není jen sídlem současného prezidenta, ale především pevností, z jejichž kouzelných chrámů a vznešených paláců dýchají dějiny celého Ruska. 

4. Zelené oázy v srdci megalopole

Málokoho napadne spojit si s Moskvou také rozsáhlé zelené plochy, a přesto je toto město údajně tou nejzelenější megalopolí na světě. Naleznete tady na sto parků, parčíků a zahrad.

V jejich čele stojí Gorkého park otevřený v roce 1928 jako první veřejný park v Sovětském svazu s hřišti, sportovišti a atrakcemi pro děti. Park se rozprostírá na více než 100 hektarech a nabízí třeba obří ruské kolo nebo jezero, kde se v létě můžete plavit na lodičce a načerpat energii na další poznávání.

5. Literární toulky městem

Alexandr Sergejevič Puškin je jedním z místních slavných literátůAlexandr Sergejevič Puškin je jedním z místních slavných literátů

Nad jmény jako Tolstoj, Gogol, Puškin nebo Čechov zajásají nejen literární nadšenci, ale ze školních let je zná i každé dítě. Ruská literatura, zejména pak její zlaté 19. století, oslovuje již několikátou generaci čtenářů, a to nejen prostřednictvím stránek knih, ale také v četných divadelních zpracováních.

O Moskvě psala většina velkých ruských autorů a mnoho z nich zde strávilo alespoň část života. Váš pobyt v Moskvě se tak může stát jednou velkou literární procházkou – navštivte třeba Puškinův dům, kde velikán krátce bydlel po svatbě s krásnou Nataljou, dům A. P. Čechova, ve kterém tento geniální dramatik prožíval svoje literární začátky, muzeum avantgardisty Majakovského, usedlost Lva Tolstého nebo dřevěný domek M. J. Lermontova, ve kterém básník bydlel se svou babičkou po dobu studií na Moskevské univerzitě.

Komu všechny ty domy a muzea zasvěcená literárním velikánům nestačí, má možnost navštívit Muzeum literatury a podívat se třeba na první vydání děl slavných ruských autorů a prohlédnout si jejich osobní věci.

6. Moskva jako gurmánský ráj

V Moskvě najdete nepřeberný výběr restaurací, ať již těch s mezinárodní nebo s typickou ruskou kuchyní. Budete-li mít štěstí a zatouláte se na méně turisticky frekventované místo, můžete se setkat s pověstnou ruskou pohostinností, která může vyústit i v několik panáků vodky zdarma nebo třeba v přátelství na celý život.

Jídla jako boršč nebo plněné ruské pirožky tu chutnají jinak než ve školních jídelnách a kde jinde ochutnat pro nás kdysi tak nedostupný černý kaviár se skleničkou šampaňského než právě tady?

Čtení na podobné témaRuská kuchyně: luxusní pirožky, hutné polévky, černý čaj a vodkaPřečíst

7. Slavné moskevské divadlo

Balšoj těatr je nejslavnějším moskevským divadlemBalšoj těatr je nejslavnějším moskevským divadlem

Kdo by neznal Bolšoj těatr, ve kterém se psaly ruské dějiny kultury, a jeho slavný baletní soubor. Právě v tomto majestátním divadle se konaly premiéry takových kusů, jako je Labutí jezero nebo Louskáček.

Návštěva divadla je pro mnohé zlatým hřebem návštěvy Moskvy a výběr představení je skutečně pestrý. V současnosti je v Moskvě na 40 divadelních scén.

A nesmíme zapomenout ani na stále populární ruský cirkus se lvy, tygry, artisty a veselými klauny!

8. Se Sovětským svazem…

Ať již máme k dějinám SSSR jakkoliv negativní vztah, jisté je, že tento státní útvar hýbal světovými dějinami 20. století a je fascinující objevovat jeho kořeny. Ať už je to v mauzoleu V. I. Lenina či ve stínu smutných Stalinových mrakodrapů nebo třeba v ojedinělém Muzeu KGB, kde si můžete detailně prohlédnout špionážní techniku z dob studené války.

9. Ráj pro milovníky muzeí a uměleckých sbírek

Matrjošky - symbol Ruska - mají v Moskvě své muzeumMatrjošky - symbol Ruska - mají v Moskvě své muzeum

Nabídka muzeí je v Moskvě nepřeberná. V čele stojí takové výstavní prostory jako Treťjakovská galerie nebo Puškinovo muzeum výtvarných umění se sbírkami neruského umění od renesance po dvacáté století, včetně relativně nedávno představených pokladů, které byly zabaveny v Německu Rudou armádou na konci druhé světové války.

Na své si v Moskvě přijdou i milovníci netradičních muzeí – co třeba Muzeum matrjošek, jehož součástí je i dílna, kde byla údajně vyrobena vůbec první matrjoška na světě? Nebo třeba Muzeum kosmonautiky, kde se dozvíte něco o prvním Sputnikovi?

10. Moskva – město kontrastů

S kontrasty se v Moskvě setkáte na každém kroku – starobylé kostely stojí ve stínu šedých budov ze sovětské éry a hned naproti máme hypermoderní nákupní centrum. Zlatá mládež je tu skutečně zlatá a bídu se město snaží marně schovat.

Moskva je obrovské město, které se překotně vyvíjí a postupně se stává dynamickou evropskou metropolí. K tomu místy šokuje a je odlišné od všeho, co jste dosud spatřili. Nechte se Moskvou překvapovat!

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdůURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-moskvu-odhodte-zazite-stereotypy-a-vydejte-se-do-nejvetsiho-mesta-evropy/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024