Stromy kauri: seznamte se s chráněnými stromy aneb Procházka mezi velikány

Hana Teichmannová Hana Teichmannová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 6. 2018 • Přečteno 6047x

Stavba stromu je mohutná, dosahuje výšky 30–60 metrů a obejmout tohoto „drobečka“ může být trochu problém.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Kauri neboli damaroň jižní patří do kategorie novozélandských jehličnatých lesů, avšak kvůli své velikosti a jedinečnosti jim byla dána vlastní kategorie „kauri les“. Stromy se vyskytují na severním ostrově Nového Zélandu, v minulosti byly zdrojem cenného dřeva a pryskyřice, ale rychlý úbytek těchto stromů zapříčinil, že jsou dnes chráněny.

Jejich gigantické rozměry je řadí mezi ty největší na světě

Řadí se mezi největší na světěŘadí se mezi největší na světě

Stavba stromu je mohutná, dosahuje výšky 30–60 metrů a obejmout tohoto „drobečka“ může být trochu problém, průměr kmene se pohybuje mezi 3–7 metry.

Gigantickými rozměry mohou připomínat kalifornské sekvoje, ale oproti nim se kmen kauri směrem ke koruně stromu prakticky nezužuje. Mladé stromy mají podobný tvar jako naše smrky, později během dospívání spodní větve opadávají a kmen zůstává rovný a holý.

Těžba dřeva a zpracování pryskyřice v minulosti

V minulosti Maorové využívali dřevo ke stavbě lodí, domů a dřevořezby. Kácení předcházel dlouhý rituál vyzívající bohy o odpuštění. Příchod Evropanů, kteří ihned zaznamenali výhody těchto ohromných stromů, zapříčinil, že se tyto stromy začaly masově kácet.

Dřevo z kauri je lehké, pružné a velice trvanlivé. Nevyžaduje speciální ošetření, a především produkuje velké pásy čistého dřeva bez poškození hmyzu.

Pryskyřice z těchto stromů tvořila hlavní vývozní materiál, byla používána na výrobu kvalitních laků až do příchodu laků syntetických, po němž pryskyřice ztratila svou hodnotu.

Začátkem 20. století a nátlakem veřejnosti na záchranu těchto lesů se vzácné stromy přestaly kácet, dokonce i na soukromých pozemcích. V malé vesničce Matakohe u zálivu Arapaoa River se nachází rozsáhlé muzeum věnované kauri stromům a historii těžby dřeva na území Northlandu. Pakliže vás téma zajímá, rozhodně toto místo nevynechejte.

Otec a pán lesa v přírodní rezervaci Waipoua Forest

Jsou to opravdu velikániJsou to opravdu velikáni

Západní pobřeží severního výběžku Northland je domovem lesa Waipoua Forest, ve kterém je k vidění největší zachovaný kauri strom. Tane Mahuta – pán lesa – je strom starý 1 500 let, tyčící se do výšky 51,5 metru s obvodem kmene 13,7 metru.

Hlouběji v lese je k vidění nejstarší a druhý největší kauri, nazývaný jako otec lesa – Te Matua Ngahere. Stáří je odhadováno na 2 500–3 000 let a obvod kmene 16,41 metru z něj dělá nejsilnější kauri strom na světě i přesto, že výška dosahuje „pouze“ 29,9 metru.

Zajímavým místem je uskupení čtyř štíhlých kauri rostoucích těšně vedle sebe, není proto divu, proč se jim dostalo jména Four Sisters – čtyři sestry. Waipoua Forest leží na západní silnici SH 12 mezi městy Dargaville a Omapere, odkud vás z parkoviště krátké stezky, trvající několik desítek minut, dovedou k jednotlivým stromům.

Zachované stromy díky své odlehlosti na poloostrově Coromandel

Poloostrov Coromandel nabízí k vidění několik exemplářů stromů kauri v rezervaci Waiau Kauri Grove. Vydejte se na 30minutovou procházku, která vás zavede k oblíbeným vodopádům Waiau Falls, kde se budete moci vykoupat. Druhou variantou, navštívíte-li stejnojmenné město Coromandel, je Kauri Block Track nedaleko centra s nádherným výhledem na moře a přístav.

Respektujme lesy a podílejme se na jejich obnově a regeneraci

Chraňme stromy a příroduChraňme stromy a přírodu

Těžba a dřevoprůmysl zapříčinily, že stromy dnes patří k vysoce ohroženým. Vědci odhadují, že ještě před 200 lety lesy pokrývaly 1,2 milionu hektarů půdy, dnes jsou to pouhé 4 %. Existuje několik programů, které mají za úkol lesy zregenerovat.

Vzhledem k dlouhému procesu obnovy, trvající stovky let, vybízejí novozélandské úřady pro ochranu přírody, aby návštěvníci při vstupu do chráněných lesů respektovali nařízení a přispěli tak k zachování těchto velikánů. Při vstupech do chráněných pralesů využijte prostředků k vyčištění vaší obuvi a během procházky se vždy držte na vyznačené stezce.

Hana Teichmannová

Hana TeichmannováExpert Radynacestu.cz

Nezapomenutelný cestovatelský okamžik tvoří především lidé, které na své cestě potkáme.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stromy-kauri/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024