Tajemství jezera Loch Ness: Proč nikdy nezamrzá, je téměř mrtvé a nelze jej přeplavat?

Helena Svatoňová Helena Svatoňová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 8. 2019 • Přečteno 14283x

Jezero Loch Ness má pověst jednoho z nejtajemnějších jezer světa. Pojďte s námi rozluštit záhadu jeho temné krásy.

Jezero Loch Ness se svou délkou 34 km a rozlohou 56,6 km² je druhým největším jezerem Skotska. Leží v údolí Great Glen v kraji Skotské vysočiny. Díky své hloubce 230 m je druhým nejhlubším jezerem ve Skotsku (po Loch Morar). V čem je ale celé jeho tajemství, které dalo vzniknout mnohým legendám? 

Největším přítokem do jezera je řeka Oich, která přitéká z jihu z jezera Loch Oich. Z jezera odtéká řeka Ness, která po asi 5 km ústí u města Inverness do zálivu Moray Firth v Severním moři. 

Na to všem by nebylo nic až tak zvláštního. Přesto si jezero Loch Ness vysloužilo pověst jednoho z nejtajemnějších jezer světa. Pojďte s námi poodhalit důvody, proč v něm lidé odpradávna vidí cosi symbolického a záhadného...

Tajemná a zrádná jezerní voda

Tmavá voda jezeraTmavá voda jezera

Krajina se v těchto místech pomalu začíná měnit. Svahy nejsou tak strmé a vysoké jako kolem Loch Lomondu, skály tolik netrčí do nebes – okolí lochneského jezera vypadá mnohem otevřenější. A přesto se zdá, že je jezero tajemnější než všechny ostatní. Může za to tmavá „mrtvá“ voda, která se tu nachází.

Jezero má totiž tektonicko-ledovcový původ. Jeho hloubka je tím pádem značná, což vede k tomu, že se jeho vody špatně prohřívají. Jezero má celoročně zhruba jeden stupeň nad nulou a nikdy nezamrzá. Ovšem není to vhodné prostředí pro většinu živočichů a rostlin.

Čím jsou nehostinnější podmínky, tím méně roste vodního rostlinstva, tím více je na dně nánosů bahna a tím méně je co k jídlu pro podvodní živočichy, kteří by se tam snad chtěli zdržovat. I když je šíře jezera jen 1,5 km, není možné jej přeplavat. Bez neoprenu v tak chladné vodě lidský organismus nemá šanci vydržet dlouho. Navíc spodní proudy jsou zrádné.

Co žije v jezeře?

Siven severníSiven severní

Právě pro nepříznivé životní podmínky není příliš druhů živočichů/ryb, které byste mohli v jezeře vidět. Mezi nejčastější patří úhoř evropský, štika obecná, jeseter velký, koljuška tříostrá, mihule potoční, střevle potoční, losos obecný, siven severní, dva druhy pstruha (obecný a  skotský) a lochneska skotská. 

Nechejte se překvapit okolím

Zřícenina hradu UrquhartZřícenina hradu Urquhart

Na jihozápadním cípu jezera se nachází rušné a známé středisko Fort Augustus. Ačkoli vesnice Fort Augustus původně sloužila jako kasárna a byla pojmenována podle syna Jiřího II., kterému přezdívali „Řezník“, je velice malebná. Právě skrze ni protéká Kaledonský kanál, průplav s nejdelší řadou zdymadel.

Kanál spojuje západní atlantické pobřeží se Severním mořem a jezero je od roku 1822 jeho součástí. Pokud si uděláte projížďku lodí po jezeře nebo výlet kolem něj, jistě vás uchvátí kouzelná zřícenina hradu Urquhart.

Co nás fascinuje na skotských jezerech?

Ch jako chCh jako ch

Skoti stejně jako my, a vůbec jako jedni z mála národů z celého světa, vyslovují písmeno „ch“. Právě na výslovnosti slova „jezero“ (skotsky „loch“) můžeme poznat, jestli mluví pravý Skot (či Čech) nebo ne.

Ostatní národy totiž písmeno „ch“ vyslovují většinou jako „k“. To ale není jediné, co nás se Skoty spojuje a k oblasti jezer táhne. 

Helena Svatoňová

Helena SvatoňováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.czURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tajemstvi-jezera-loch-ness/Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z SkotskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024