TOP 5 mystérií a záhad Skotska: tajemné zmizení kamene, příšera z jezera či strašidelní koně

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 1. 2018 • Přečteno 13136x

Jste-li milovníky záhad, pak je Skotsko vaším cílem číslo jedna. Legendy a tajuplné příběhy zasazené do drsné krajiny lákají k rozluštění i dnes.

Skotsko je zemí, ve které se vyprávějí po generace neuvěřitelné příběhy plné tajuplných příšer, záhadných zmizení či strašidelných jevů. Díky své severní poloze je země obdařena jezery, hory a lesy příslibem mystické atmosféry na každém kroku. Legend, záhad a otazníků z dávné historie najdeme napříč Skotskem mnoho. Ponořte se proto s námi alespoň do 5 vybraných zajímavostí této nádherné a přitom drsné země. 

1. Příšera z Loch Ness

Lochnesská příšeraLochnesská příšera

Neexistuje asi tajemnější jezero na světě, než je to, které leží ve Skotsku. Loch Ness je druhým největším jezerem země a jeho rozloha je skoro 57 km². Jeho délka se odhaduje na zhruba 37 km a hloubka jezera dosahuje až 300 metrů. Díky takové hloubce a neviditelnosti způsobené bahnitými sedimenty je jezero i v dnešních dobách stále tajemné.

Co žije v jezeře? První zprávy o příšeře pochází už z dob, kdy svatý Kolumban odrazil útok příšery z jezera. Sem tam kolovaly zprávy o záhadném monstru a lidé se báli zdržovat se v blízkosti jezera. Neuvěřitelné historky si tak povídali v prostředí hospod u piva. Všechno se změnilo v roce 1933, kdy byla postavena nová silnice okolo jezera.

Čtení na podobné témaJezero Loch Ness: Tajemná krása z ledu a netvor z hlubin. Co o nich vlastně víme? Přečíst

Pravidelný ruch znamenal i větší počet zpráv o spatření tajemné příšery. Během několika desetiletí bylo podáno několik důkazů o existenci tvora, především fotografií, které dokumentovaly to, že v jezeře doopravdy žije příšera. Mnoho takových pořízených záznamů bylo označeno za podvrh, nicméně hrstka záznamů, které jsou autentické a pravdivé, existují.

Tým vědců se shodl, že v jezeře žije pravděpodobně historický plesiosaurus, kterému se podařilo přežít do dnešních dnů. Tvor se jmenuje Nessie a u jezera se ročně nashromáždí davy turistů, kteří touží zachytit na jezeře jakýkoliv záhadný pohyb. Skutečně v jezeře existuje pradávný tvor?

2. Záhada zmizení korunovačního kamene

Na hradě je uložen kámenNa hradě je uložen kámen

V malebném království na jednom z ostrovů žil chlapec jménem Fergus, který se rozhodl se svými bratry, že opustí svou rodnou zem. Vypravili se spolu ve člunu na dobrodružnou výpravu a přistáli na břehu dnešního Skotska, kde založili společně království. Během této doby byl do Skotska dovezen mystický kámen, na kterém dle pověsti spal biblický Jákob.

Kámen byl po celá staletí ceněn jako korunovační klenoty. Byli na něm totiž korunováni skotští králové. Kámen osudu, jak se mu říká, se nacházel na místě, kde dnes stojí palác Scone. Dříve bylo toto místo opatstvím, které mělo za úkol kámen chránit. V roce 1296 ukořistil tuto posvátnou relikvii anglický král Eduard I. a jako symbol dobytí Skotska nechal kámen vsadit do nového korunovačního křesla ve Westminsterském opatství.

Tak byl korunovační kámen celou dobu v Anglii, než byl po několika diplomatických tahanicích v roce 1996 navrácen zpět do Skotska. Kámen osudu je uložen na hradě v Edinburghu hned vedle korunovačních klenotů. Jedná se ale o skutečný korunovační kámen? Dle legendy mniši dobře věděli o anglické invazi a nechali údajně pravý kámen před nepřítelem ukrýt. Anglickému králi prý podstrčili jenom naprosto obyčejný kámen…

3. Strašidelní koně Kelpies

Sousoší koníSousoší koní

Díky všudypřítomným vodním plochám se ve Skotsku vypráví několik strašidelných pověstí o netvorech, kteří obývají vody. Kelpie je nadpřirozený kůň, který dle mytologie žije ve skotských řekách a jezerech. Má nádhernou bílou až stříbrnou barvu a na svou krásu láká lidské oběti, především děti.

Lidské bytosti okouzleny jeho půvabem se ho pokoušejí pohladit. V momentě, kdy dojde ke kontaktu lidské ruky s kůží koně, přilepí se a oběť je koněm odvedena do hlubokých vod, kde je utopena a sežrána.

Poblíž kanálu Falkirk se nachází sousoší koní, největší umělecké dílo Skotska, které odráží mytologický význam vodních koní – bestií.

4. Duch nebohého Rizzia

HolyroodHolyrood

Při návštěvě královského sídla, paláce Holyrood v Edinburghu, zažijete v jedné místnosti nepříjemné mrazení. Údajně zde straší duch brutálně zavražděného Davida Rizzia, italského důvěrníka skotské královny Marie Stuartovny, který byl zavražděn jejím žárlivým manželem. Vražda se stala v roce 1566, kdy manžel Marie, lord Darnley, Rizzia ubodal se svými kumpány.

Marie byla brutálně držena, když vraždě přihlížela. V té době byla dokonce těhotná! Místo, kde byl Rizzio ubodán, je v dnešní době označeno památnou deskou. Duše zemřelého, který nemůže najít věčný odpočinek, však sídlem bloudí dál!

5. Mystérie Rosslynské kaple

Rosslynská kapleRosslynská kaple

Kdo by nechtěl najít poklad a rozluštit záhadu kaple, která se nachází zhruba 12 kilometrů jižně od Edinburghu? Rosslynská kaple je skvostem sama o sobě. Její bohatě zdobený interiér nadchne naprosto každého.Ukrývá prý ale mnohem víc, než je vidět na první pohlad – templářský poklad, Archu úmluvy anebo Svatý grál. Není divu, že spisovatel Dan Brown využil záhad, které kapli obklopují, do svého románu Šifra mistra Leonarda.

Čtení na podobné témaRosslynská kaple: malý kamenný kostelík opředený tajemstvímPřečíst

Majitelé, kteří kapli postavili, byli napojeni na templáře. Původně měl na tomto místě stát obrovský kostel, který nebyl nikdy dostavěn. To, co se dochovalo dodnes, je tak pouze jeho východní loď. Měla stavba ukrývat poklad anebo jsou dnes kamenné ornamenty v kapli pouze klíčem k jeho objevení?

Interiér Rosslynské kaple je dechberoucí – nachází se zde obrovské množství do detailu vytesaných motivů, mezi nimiž dominují andělé, listy, plody, zvířata a zvláštní bytosti. Kde je ale poklad?

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.czURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-5-mysterii-a-zahad-skotska/Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z SkotskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024