Skotsko: země láká na divokou přírodu a na svou temnou historii

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 10. 2020 • Přečteno 5028x

Skotsko je zemí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a jeden z hlavních turistických cílů. Na co láká návštěvníky?

Vyberte si z našich 4 zájezdů do SkotskaZobrazit zájezdy

Kdykoli řeknete někomu, že vyrážíte do Skotska, okamžitě se mu vybaví, že budete hlavně moknout, že vám bude zima a budete neustále měnit sluneční brýle za deštník. Přesto přese všechno je ale Skotsko jedním z hlavních evropských turistických cílů. Čím si to zasloužilo? 

Cestovatelé jsou lákáni vším, co si turista jen může přát. Najde zde totiž vše, od mírně zvlněné krajiny u hranic s Anglií až po větry ošlehané nehostinné ostrovy lemující jeho západní a severní pobřeží. Většina míst je poměrně snadno dostupná. Ať už se jedná o odlehlá údolí a jezera, malebné vesničky, osamělé hrady, vonící destilerie whisky, či opuštěná pohoří.

Skotsko je součástí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Lidé zde z moci úřední mluví anglicky, místně pak skotštinou a skotskou gaelštinou. Žije zde přibližně 5 milionů obyvatel, z nichž 90 % jsou Skotové.

Velkoměsta i malá městečka prolnutá historií

EdinburghEdinburgh

Edinburgh je hlavním a druhým největším městem Skotska. V 18. století bylo město centrem skotského osvícenství, díky kterému se Skotsko stalo jedním z obchodních, intelektuálních a průmyslových center Evropy. Je také místem, které pozná většina turistů přijíždějících do Skotska jako první. Obdivují nádhernou drsnost severského města podtrženou letní přítomností britské královny.

Největším skotským městem je pak Glasgow, které kdysi bylo jednou z předních světových průmyslových metropolí a i dnes plní svou funkci průmyslového centra země. Je také sídlem dvou předních, avšak nesmiřitelných skotských fotbalových klubů. 

Třetím největším skotským městem je Aberdeen, které měla ve velké oblibě i královna Victorie a které je dnes ropným centrem země. 

Z Edinburghu často vedou cesty k oblíbeným výletním městečkům, ke kterým patří Stirling s působivým středověkým hradem či St Andrews, jež je pro změnu domovem golfu. 

Při západním pobřeží narazíte na svérázné městečko Fort William, krčící se pod nejvyšší horou Velké Británie – Ben Nevis.

Skotská liduprázdná krajina

Vydejte se na pochod a zažijte SkotskoVydejte se na pochod a zažijte Skotsko

Skotská krajina je charakterizována severně položeným pohořím Skotská vysočina (Highlands), horskými údolími (glens) a jezery (lochs). Nejvyšším bodem Skotska je současně nejvyšší hora Velké Británie Ben Nevis (1 344 m n. m.).

Na území Skotska se nacházejí dva národní parky Loch Lomond and The Trossachs National Park a Cairngorms National Park.

V Jižním Skotsku, které je často opomíjeným koutem této země, najdete stolové hory Galloway Forest Park

Mezi největší řeky patří Forth a Clyde. Z mnoha jezer Skotska jsou největší Loch Lomond a Loch Ness, proslavené údajně žijící příšerou Lochness. 

Čtení na podobné témaVýstup na Ben Nevis: 5 věcí, které byste měli vědět dřív, než se vydáte pro vrcholový zážitekPřečíst

Skotsko se nachází nejen v severní části ostrova Velká Británie, ale také na přilehlých ostrovech, kterých je přibližně 790. Hranice má společné s Anglií a ostrov omílá Atlantský oceán, Severní a Irské moře. Největšími souostrovími, která patří ke Skotsku, jsou Orkneje, Hebridy a Shetlandy.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Skotsko

Skotská historie naživo

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Skotska

Zájezdy do Skotska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 2. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zakladni-fakta-o-skotsku/Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z SkotskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024