TOP 10 japonských filmů: Kdo je neviděl, neví, co je strach aneb Thrillery a horory jasně vedou!

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 9. 2018 • Přečteno 29270x

Pojďte si s námi projít desítku nejlepších snímků, které pocházejí z japonské produkce nebo se v Japonsku alespoň natáčely.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Japonská kinematografie je známá díky slavným samurajským filmům i hororům, které mají naprosto jiný ráz než ty americké. Japonci pojali filmovou tvorbu prostě po svém, a proto se můžeme těšit z neotřelých snímků, kde na nás působí východní mentalita i kultura. Jste jejich fanoušky nebo nikoliv? Projděte s námi desítku vybraných kousků, které rozhodně stojí za to vidět. 

1. Sedm samurajů (1954): nejslavnější snímek 

Dlaň režiséra Akiry Kurosawy v Cannes, kde získal oceněníDlaň režiséra Akiry Kurosawy v Cannes, kde získal ocenění

Asi nejznámější japonský film všech dob, jehož tvůrcem je legendární režisér Akira Kurosawa. Jeho filmy se promítaly jak v evropských, tak i v amerických kinech. Unikátní je umělecká spolupráce režiséra Akiry Kurosawy a herce Toshiro Mifuneho. Jejich společná filmografie zahrnuje období let 1948–1965, kdy společně vytvořili 16 filmů.

Sedm samurajů je natočeno podle známé japonské legendy, jejíž příběh se odehrává v 16. století ve feudálním Japonsku, kdy se hrstka statečných bojovníků postaví na stranu bezbranných a bojují společně proti zločinným banditům.

Právě tento film z roku 1954 se stal později inspirací pro westernový snímek „Sedm statečných“ od režiséra Johna Sturgese v roce 1960.

2. Kruh – Ring (2003): bál se celý svět

Celým filmem vás provede tajemná videokazetaCelým filmem vás provede tajemná videokazeta

Japonský horor, který velice specificky znázorňuje především pocity aktérů. Prolínají se v něm různé dimenze a nezaměřuje se pouze na „lekačky“, ale snaží se v divákovi probudit strach z neznáma, o kterém možná ani neví.

Příběh začíná záhadnou smrtí několika teenagerů po zhlédnutí tajemné videokazety. Jejich těla byla nalezena podivně zkroucená a jejich oči vypovídaly o tom, že musely vidět něco hrůzostrašného. Video se ve městě stane mýtem. Do tohoto strašlivého kruhu událostí se zaplete novinářka Reiko.

I tento horor amerického zpracování a tato jeho verze se stala celosvětově úspěšnou.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

3. Nenávist (2004): ...až za hrob!

Tento horor má i několik pokračováníTento horor má i několik pokračování

Japonsky „Ju-on“ je o hluboké nenávisti matky a syna k otci, který je před mnoha lety brutálně zavraždil. Od té doby jejich duchové straší v domě, ve kterém žili, a zabíjí vše, co se dostane do jejich blízkosti.

Tento velice známý snímek si vyžádal několik pokračování, dokonce inspiroval i další americký horor, který nese stejný název.

4. Lady Snowblood (1973): inspirace Kill Billa

Lady SnowbloodLady Snowblood

Příběh ženy, která přišla o vše, byla mučena a společensky znemožněna a následně umístěna do ženské věznice. Touha pomstít se byla tak silná, že zplodila dceru, která měla pomstít ji i její rodinu. Prošla tvrdým výcvikem a výchovou za účelem pomsty.

Autorkou titulní skladby „Šhura no hana“ je známá japonská zpěvačka a herečka Meiko Kadži, která si i ve filmu zahrála hlavní roli.

Zajímavostí je, že tento akční dramaticky laděný snímek inspiroval Quentina Tarantina k natočení filmu Kill Bill.

5. Večeře u Noriko (2005): generační vzpoura

Hlavní postava NorikoHlavní postava Noriko

Rodinný portrét ze současného Japonska o generační vzpouře jinak poslušných dcer. Film v sobě nese prvky jak psychologie, tak i hororu. V rodině striktně vládne otec, ale potom, co matka spáchá sebevraždu, obě dcery utečou z domu.

Starší dcera se stane členkou sekty a její mladší sestra ji vyhledá a následuje. Otec, který tak přišel o vše, je rozhodnutý zachránit zbývající rodinu stůj co stůj.

Večeře u Noriko je jeden z přelomových snímků japonské kinematografie. Dává divákovi nahlédnout do často pokřiveného způsobu myšlení lidí i podivným pravidlům současné japonské společnosti.

6. Audition (1999): tak trochu jiný konkurz

Film AuditionFilm Audition

Příběh muže v letech, který se s přítelem rozhodne, že mu najdou novou manželku. Pod záminkou konkurzu na film si pozvou vhodné adeptky.

Slečna, kterou si nakonec z konkurzu vybere, ovšem skrývá tajemství. Zvrácená osobnost ženy se nakonec projeví. 

Tento horor představuje ikonu japonské hororové tvorby a silnou odezvu získal i v zahraničí.

7. Průvodce (2008): pohřebákem proti své vůli

Film PrůvodceFilm Průvodce

Čelista, připravující se na svoji velkou kariéru, náhle dostane výpověď. Snaží se co nejdříve sehnat nějakou náhradní práci, aby mohl uživit sebe i manželku.

Díky tiskové chybě přijde na pohovor do pohřební služby, kde se ho rovnou ujmou, protože tato práce není v Japonsku vůbec populární. Hlavní hrdina, ač se mu to zpočátku nelíbí, práci přijme a postupem času v ní začne vidět smysl i přes nepřízeň okolí.

Průvodce je další z poněkud zvláštních snímků japonské produkce a jako je u filmů z této země obvyklé, ukazuje nám principy myšlení lidí, jejich motivace, strachy, ale nakonec i změnu pohledu na život a jeho smysl.

8. Survive style 5+ (2004): mysteriózní zážitek

Život hlavních postav ovlivnil hypnotizérŽivot hlavních postav ovlivnil hypnotizér

Thriller s prvky romance i humoru divákovi předsouvá několik dějových linek hlavních hrdinů, kteří své příběhy navzájem ovlivňují.

Jedním z nich je mladý muž, který se snaží zavraždit svou manželku, jež se neustále vrací ze záhrobí. Dalším nevšedním hrdinou je otec rodiny, který se na představení nechal zhypnotizovat a teď žije v domnění, že je kuřetem, a rodině nezbývá nic jiného než se s tím vyrovnat.

Ve filmu jsou i další bizarní a humorné příběhy, na začátku docela obyčejných hrdinů, které vás budou bavit.

9. Ztraceno v překladu (2003): anonymita Tokia

Ztraceno v překladuZtraceno v překladu

Světově proslulý americko-japonský snímek s Billem Murayem a Scarlett Johansson v hlavních rolích je zřejmě tím nejlepším, co za poslední roky vzniklo.

Herec Bob, který přijel do Tokia točit reklamu na whisky, se v hotelu setkává s Charlotte, která doprovází svého manžela na služební cestě. Oba se cítí jako ztraceni v obrovském cizím a anonymním městě s jinou kulturou, jazykem i mentalitou.

Oba zároveň trpí nespavostí, a tak tráví několik nocí spolu buďto v hotelovém baru, nebo procházkami po městě a probírají mnoho společných témat. Skvěle napsaný scénář i dobře zachycená atmosféra většinou nočního Tokia dává vyniknout výjimečně poetickému a zvláštnímu snímku.

10. Poslední samuraj (2003): harakiri Cruise

V hlavní roli se můžete těšit na Toma CruiseV hlavní roli se můžete těšit na Toma Cruise

Historický film z dílny USA vypráví o konci 19. století, kdy se císař Meiji chystá otevřít Japonsko západnímu světu. to se samozřejmě nelíbí řadě obyvatel i tehdejším samurajům.

Nathan Algren (Tom Cruise) se stal hrdinou občanské války. Objevuje se v Japonsku, kde bojuje proti povstalcům, nicméně je zraněn a dostává se do rukou nepřítele. Nathan postupně poznává místní komunitu a nalézá konečně klid.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-10-filmu-japonska/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024