5 okouzlení japonskou přírodou, která musíte zažít na vlastní kůži

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 7. 2017 • Přečteno 13858x

Japonská příroda je velmi barevná – květiny, rozkvetlé sakury a nádherná sopečná pohoří patří k národním symbolům a kultuře země.

Vyberte si z našich zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Láska Japonců k přírodě se zdá být bezbřehá. Japonci svou přírodu milují a již po staletí obdivují rozmanitost ročních období, s úctou pozorují rozkvétající sakury a barevné podzimní listí, vydávají se na poutě k vrcholkům posvátných hor a přírodu s jejími projevy oslavují během nejrůznějších slavností a festivalů. Její podobu si také „ukládají“ do svých úchvatných tradičních zahrad. Co z přírodních krás a jevů rozhodně nesmíte v Japonsku minout?

1. Rozkvétající sakury

Rozkvetlé sakuryRozkvetlé sakury

Jedním z nejčastějších obrazů, které v myslích lidí vyvstanou, když se řekne „Japonsko“, jsou rozkvétající sakury. Každoročně na jaře japonská média denně mapují rozkvétání růžových kvítků po celé zemi, od subtropického souostroví Okinawa po nejseverněji položený ostrov Hokkaidó.

První květy se zpravidla objevují na Okinawě v lednu, do Kjóta nebo Tokia se rozkvetlé stromky jezdí obdivovat koncem března a začátkem dubna a počátkem května je sakurami ozdoben i japonský sever. Pro Japonce jsou sakurové kvítky symbolem pomíjivé krásy a tradice jejich obdivování je stará již dlouhá staletí.

Lidé se během kvetení vypravují na svá oblíbená místa po celé zemi, na mnoha z nichž v tomto období probíhají slavnosti hanami – „obdivování květů sakur“.

2. Květiny a květinové festivaly

Květinový festival pod horou FudžiKvětinový festival pod horou Fudži

Květiny mají pro Japonce hluboký význam. Během cest po Japonsku si povšimněte květináčů a stojanů na květiny v ulicích měst nebo podél silnic a nakoukněte do zahrádek u domků. Již tyto maličkosti vám napoví, jak silně je v Japonsku zakořeněna láska ke květinám a péči o ně. Umění aranžování květin ikebana je pro japonskou kulturu velmi významné a učí se na renomovaných vzdělávacích institucích.

Nadto se po celém Japonsku každoročně koná několik úchvatných květinových festivalů. Plánujete-li cestu do Japonska v dubnu či květnu, určitě se vydejte k hoře Fudži na tzv. Fuji Shiba-sakura Festival, během kterého budete moci obdivovat nádherná panoramata se známou sopkou v pozadí, pod níž spatříte koberce růžových a fialových kvítků.

Velké pozornosti se v Japonsku těší také rozkvétání vistárií, kterým se můžete nechat okouzlit například během tradičního festivalu The Great Wisteria Festival. Na něm uvidíte pestrou škálu více než 350 rozkvétajících stromů a projdete se fascinujícím 80 metrů dlouhým rozkvetlým tunelem. Zpravodajský server CNN tento festival dokonce zařadil mezi 10 nejvíce snových destinací světa.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

3. Posvátné hory v čele s ikonickou sopkou Fudži

Hora FudžiHora Fudži

Přibližně tři čtvrtiny povrchu Japonska tvoří hory a pohoří – a Japonci se ze svých vrcholků dovedou patřičně těšit. Lyžují, vydávají se na horské túry, koupají se v termálních pramenech (většina hor v Japonsku je totiž sopečného původu) nebo podnikají tradiční náboženské poutě k posvátným horám. Tou nejposvátnější je hora Fudži, Japonci nazývaná Fudžisan. Se svými 3776 metry je nejvyšší horou v zemi vycházejícího slunce.

Hora Fudži patří se svým takřka dokonale symetrickým tvarem k nejznámějším symbolům Japonska a znají ji lidé na celém světě. Máte-li štěstí na dobré počasí, je pohled na tuto majestátní sopku, zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO, skutečně nezapomenutelný. Ti, kteří mají dobrou kondici a dostatek času, se mohou vydat až na její vrchol a projít se podél kráteru – tak, jako to každoročně dělají tisíce Japonců.

Kolem Fudži se nadto rozkládá nádherná „oblast Pěti jezer“ (Fujigoko) s množstvím dalších přírodních krás, včetně úchvatných jeskyní nebo vodopádů.

4. Sněžné opice koupající se v horkých pramenech

Makak červenolícíMakak červenolící

Makakové červenolící, kterým se pro jejich dobrou adaptaci na chladné zimy přezdívá „sněžné opice“, jsou v Japonsku jednou z největších přírodních zajímavostí. Tito inteligentní primáti žijí pouze na území Japonska a jsou schopni odolávat i těm nejsilnějším mrazům.

Milují vodu a velmi rádi se koupou, jednou z velkých atrakcí pro místní i turisty je pozorování makaků v horách, kdy si užívají koupelí v místních termálních pramenech. Za tímto zážitkem se můžete vydat do tzv. Pekelného údolí (Jigokudaki Yaenkon; Snow Monkey Park), které se rozkládá ve vysokohorské oblasti nedaleko Nagana.

5. Barevné podzimní listí

Japonský podzimJaponský podzim

Stejně jako sakury a rozkvétající květiny a stromy na jaře, mají Japonci ve velké oblibě také podzimní barevné listí. Největší pozornosti se dostává lístkům japonského javoru (momidži), které na podzim vynikají pestrou barevnou škálou, od zelené po tmavě červenou.

Nádherné podzimní obrázky hrající všemi barvami se vám naskytnou na mnoha místech v celé zemi. Zkuste se vydat třeba na posvátný ostrov Mijadžima, který je javory porostlý celý a pohled na něj z paluby trajektu je zvláště na podzim prostě úchvatný.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-okouzleni-japonskou-prirodou-ktera-musite-zazit-na-vlastni-kuzi/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024