Tokio: zběsile vzrušující metropole mnoha tváří, kde se nestihnete nudit

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11614x

Tokio se zdá být spíše spojením několika měst než městem jediným. Každá čtvrť je jiná a něčím výjimečná.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do TokiaZobrazit zájezdy

Ať už si o Tokiu před cestou do Japonska přečtete cokoliv, i když zhlédnete bezpočet dokumentů a videí, prohlédnete si stovky fotek, nebo si dokonce poslechnete dojmy někoho, kdo už japonskou metropoli navštívil, stejně vás nikdy nic nepřipraví na zběsilé vibrace a neskutečné množství smyslových vjemů, které vám naservíruje.

Toto město mnoha tváří je totiž něčím, co si nepředstavíte ani v té nejbujnější fantazii, a co zkrátka musíte zažít. Alespoň jednou za život.

Na březích řeky Sumida podél západního břehu Tokijského zálivu se v záři neonových světel rozkládá jedno z nejrušnějších a nejvíce vzrušujících měst na světě. Hlavní město Japonska je tak obrovské, chaotické, a jeho čtvrti tak odlišné, že člověku může snadno nabýt dojmu, že navštívil několik měst spojených do jednoho.

Tokio je současně jedním z nejlidnatějších měst světa – žije v něm přes devět milionů obyvatel, mluvíme-li však o celé prefektuře a spádových oblastech, dojdeme k číslu vyššímu než 35 milionů. K tomu připočítejme další statisíce lidí, kteří do Tokia každý den dojíždějí za prací, a také stále vzrůstající množství turistů.

Jednou z hlavních charakteristik této metropole jsou všudypřítomné davy lidí, které vytvářejí dojem neustálého ruchu, zběsilého tempa a hektičnosti.

Tokijská minulost aneb Rozkvět, pády i zmrtvýchvstání

Z historie toho zbylo pomáluZ historie toho zbylo pomálu

Jen stěží si dovedeme představit, že ještě před šesti staletími byly na území dnešní metropole bažiny, pláně a maličká ospalá rybářská vesnička s názvem Edo. V ní si roku 1457 nechal samuraj Óta Dókan postavit hrad. Stával na místě dnešního Císařského paláce. O více než století později si Edo vybral za své sídlo rod Tokugawa, který záhy vládnul celému Japonsku.

Hlavním městem tehdy sice nadále zůstávalo Kjóto, v němž sídlil japonský císař, ale ten měl za vlády šógunátu – vojenské vlády – jen nepatrnou moc. Za éry rodu Tokugawa, která trvala až do roku 1867, se Edo rychle rozrůstalo a rozvíjelo.

Tehdy také došlo k jeho rozdělení na Jamanote (Horní Město), které se nacházelo západně od hradu a žila v něm aristokracie, vládní úředníci a movití občané, a na Šitamači (Dolní Město), kde bydleli řemeslníci, obchodníci, kupci a běžné obyvatelstvo. Vnímavý návštěvník si tohoto rozdělení Tokia povšimne i dnes.

Ze starého Eda a dob jeho největší slávy se do dnešních dnů bohužel mnoho nedochovalo. V roce 1868 bylo Edo přejmenováno na Tokio (Východní Město), stalo se hlavním městem celé země, sídlem císaře a nadále zběsile rostlo, ale ve 20. století jej postihly dvě pohromy, které starobylé sídlo vojenských vládců takřka úplně zničily.

V roce 1923 zdevastovalo většinu starého Tokia silné zemětřesení v oblasti Kantó a o dvě desetiletí později pak zkázu dokonalo americké bombardování během druhé světové války.

I přes jeho rozlohu a bohaté dějiny tak v dnešním Tokiu najdeme památek jako šafránu. Na druhou stranu, v druhé polovině 20. století mělo město neopakovatelnou příležitost povstat z popela a doslova se znovu narodit v daleko modernější podobě.

Když se staré potkává s novým: Co vám nabídne současné Tokio?

Čtvrť ŠindžukuČtvrť Šindžuku

Vrcholem poválečné obnovy, a především pozdějšího období japonského „hospodářského zázraku“, je vznik umělého ostrova Odaiba v Tokijské zátoce. Dodnes je místem, kde Tokio ukazuje jednu ze svých nejmodernějších tváří, zkrášlenou futuristickými budovami, zábavním komplexem a hypermoderními nákupními centry.

Novým a frenetickým Tokiem je také čtvrť Šindžuku s fascinujícími mrakodrapy, ve kterých mají svá sídla nejznámější a nejbohatší firmy z celého světa. Šibuja je pak zběsilou zábavní čtvrtí, která se bude líbit především mladým návštěvníkům.

Je to místo plné neonů, barů, klubů, zábavních podniků a věčně cinkajících a do dálky vyhrávajících heren pačinko. Mohli bychom říci, že právě v Šibuji je Tokio „nejtokijštější“, alespoň co se klasických představ o japonské metropoli týče.

Ale Tokio, to zdaleka nejsou jen mrakodrapy, moderní výdobytky a neony. Ačkoliv převážná část starého Eda byla zničena, některé památky, svatyně a chrámy se zachovaly nebo byly pečlivě rekonstruovány, případně znovu vystavěny.

Ozvěny starých časů je třeba hledat především ve čtvrti s názvem Asakusa, bývalém centru „Dolního Města“, kde stojí hlavní tokijský buddhistický chrám Sensó-dži. Hledáte-li chvilkový únik z nesmírného ruchu, určitě se zastavte také u šintoistické svatyně Meidži, obklopené rozlehlým parkem.

Oáz klidu je v metropoli naštěstí hned několik – můžete zajít na čaj nebo na procházku do nejkrásnější tokijské zahrady Happóen nebo do rozlehlého parku Ueno s jezírky, svatyněmi a množstvím zajímavých muzeí, včetně Tokijského národního muzea.

Úplně jiný svět pak objevíte v elegantní nákupní čtvrti Ginza, tokijské „Páté avenue“, do jejíchž exkluzivních butiků chodí nakupovat nejnovější módu smetánka a celebrity z celého světa. Lákají-li vás spíše nákupy jiného druhu a ochutnávky nejčerstvějšího suši a rybích pochoutek, nesmíte minout rybí trh Cukidži, který je největším trhem svého druhu na světě.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Už vás bolí nohy? Nestíháte? Nasedněte na vlak!

Rychlovlaky ŠinkanzenRychlovlaky Šinkanzen

A tak bychom mohli dlouze pokračovat ve výčtu všech těch různorodých tokijských čtvrtí. Každá je něčím přitažlivá a turisticky atraktivní, každá má svůj půvab a každá je úplně jiná než ta, kterou jste navštívili předtím. Určitě už rozumíte tomu, proč se Tokio zdá být spíše spojením několika měst než městem jediným. A že je potřeba je vidět, abyste si tu neskutečnou směs vůbec dokázali představit.

Pokud vás už z toho zdánlivě nekonečného poznávání japonské metropole budou bolet nohy nebo nebudete mít dost času, abyste viděli a zažili vše, co vám město může nabídnout, nasedněte na vlak! Naprosto geniální je tokijská okružní trať Jamanote, která začíná na hlavním nádraží a elipsovitě obkrouží celé vnitřní město.

Trasa měří asi 50 km a jednotlivé zastávky leží nedaleko hlavních tokijských památek a turisticky zajímavých míst. Projížďka zabere asi hodinu. Budete-li mít štěstí a najdete místo k sezení, můžete si užívat pohled na tokijské čtvrti pěkně v pohodlí, aniž byste udělali jediný krok.

Během projížďky si můžete v klidu vybrat, kterou z mnoha tváří Tokia se vydáte objevovat příště.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Cestování je moje droga. Prožijte se mnou to radostné očekávání zážitků.

Japonsko (Tokio)

Tržiště asijských NEJ

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Tokia

Zobrazit aktuální zájezdy do Tokia

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tokio/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2021