Už bylo načase: Boží hrob v Jeruzalémě je konečně opraven a opět hraje barvami

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 6. 4. 2017 • Přečteno 6329x

Nebyli jste ještě v Jeruzalémě? Je tu další důvod, proč to změnit. Dokončeny byly opravy Božího hrobu, v němž byl podle křesťanské legendy pohřben Ježíš Kristus.

Vyberte si z našich zájezdů do JeruzalémaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Nově teď budou moci návštěvníci spatřit skrze speciálně vytvořený otvor dokonce i kámen staré schránky, v níž bylo tělo Ježíše uloženo. 

Pokud se ocitnete v posvátném městě tří velkých monoteistických náboženství, Jeruzalémě, určitě si udělejte čas a zajděte se podívat na restaurovaný Boží hrob. Stará křesťanská legenda totiž praví, že právě v něm byl pohřben Ježíš Kristus. Edikula, jak se skalnímu hrobu uvnitř chrámu Božího hrobu říká, sice čekala na první kompletní opravu dlouhých dvě stě let, ale čekání se rozhodně vyplatilo. Pojďte se s námi o tom přesvědčit.

Stav jedné z nejnavštěvovanějších křesťanských památek byl kritický a jedině rekonstrukce mohla zabránit možnému pádu střechy nad kaplí Svaté Heleny, jež patří arménské církvi. Vleklé spory mezi křesťanskými církvemi, které mají chrám ve společné správě, však opravy dlouhá léta brzdily, až se památka nakonec ocitla v havarijním stavu.

Edikula, pod níž se nachází malá svatyně s mramorovou náhrobní deskou, byla poškozena v roce 1927, kdy zemi zasáhlo zemětřesení. O dvacet let později pak musela být podepřena nosníky, které ji zbytečně hyzdily.   

Opravu, na níž se podílel početný tým restaurátorů z Národní technické univerzity v Aténách, posvětil v roce 2015 až řecký ortodoxní patriarchát v Jeruzalémě. V plánu bylo především odstranit nevzhledné nosníky a zajistit edikulu pro případ dalšího zemětřesení. Nyní je opět možné spatřit původní barvy, texturu, fresky i jednotlivé nápisy. Na nákladech na opravu, které se vyšplhaly až na šest milionů eur (asi 162 milionů korun), se spolupodílely tři hlavní správcovské církve (arménská, římskokatolická a řecká ortodoxní) i jordánský král Abdalláh II.

Chrám Božího hrobu se nachází na úpatí kopce Golgota, tedy na místě, kde byl podle Nového zákona uložen do tzv. Zahradního hrobu Ježíš Kristus. Místo každoročně navštíví stovky tisíc turistů a každá ze správcovských církví tu v určité části chrámu dodnes slouží své vlastní bohoslužby.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Izrael (Jeruzalém)

Posvátný Jeruzalém

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Jeruzaléma

Zájezdy do Jeruzaléma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/uz-bylo-nacase-bozi-hrob-v-jeruzaleme-je-konecne-opraven-a-opet-hraje-barvami/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024