Maškary, víno, tanec a dárky. Židé v Izraeli oslaví svůj nejveselejší svátek

Julie Ginzberg Julie Ginzberg, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 4007x

Svátek, na který se každý musí převléct do masky, veselit se a dokonce se i opít. Nebude chybět ani telavivská street party a pochod zombies.

Vyberte si z našich zájezdů do JeruzalémaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Slavit, i když v daleko menší míře, se bude například i v newyorském Brooklynu, argentinském Buenos Aires nebo třeba i na Starém městě v Praze. 

Masky a tanec v ulicích nebo divadelní hry, tzv. purimšpíly, se 4. března po středečním soumraku odehrají v ulicích izraelských měst. Tel Aviv, Haifa, Eilat, ale i čtvrť ultraortodoxních Židů Mea šearim v Jeruzalémě se promění na pouliční rej masek.

Svátek samotný trvá od středečního soumraku jen jeden den. Avšak v pobřežním Tel Avivu se v pátek 6. března od 12 hodin všichni mohou zúčastnit obrovské purimové street party v maskách, která se koná na Kikar Hamedina. O den později se ulicemi Tel Avivu proženou zombie. Pochod načančaných zombii vyráží z křižovatky ulic Ben Cion a King George, v blízkosti Dizengoffova centra, ve 21 hodin.

Původ svátku Purim sahá až hluboko do 6. století před naším letopočtem a biblické knihy Ester. Podle starozákonního příběhu se slaví záchrana Židů ze smrtelného nebezpečí, které odvrátili díky Ester, perské královně židovského původu.

Zloduch, který nařídil všechny Židy v perském království vyhubit, se jmenoval Haman. Proto se tradiční trojrohé koláčky, které se na Purim jedí, nazývají Hamanovy uši. Kromě odívání se do masek mají Židé jako náboženskou povinnost opít se vínem natolik, až nebudou rozeznávat mezi levou a pravou stranou. Každý by měl alespoň jednou v tento den obdarovat potřebné.

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

Julie Ginzberg

Julie GinzbergExpert Radynacestu.cz

Izrael (Jeruzalém)

Posvátný Jeruzalém

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Jeruzaléma

Zájezdy do Jeruzaléma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/purim-izrael/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024