Jeruzalém: Zeď nářků se dočkala jarní očisty. Prosebná psaníčka jejích návštěvníků byla uklizena

Julie Ginzberg Julie Ginzberg, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 8480x

Necelé dva týdny před Velikonocemi byla psaníčka, která ve zdi zanechávají její návštěvníci, sklizena a pohřbena na Olivové hoře.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Víte, že...

Dnešní Zeď nářků je západní zdí Druhého jeruzalémského chrámu, který byl roku 70 zbořen Římany? Poté už nebyl nikdy obnoven.

Zeď nářků se ani ne dva týdny před Velikonocemi dočkala jarní očisty. Papírky s přáními a modlitbami, které věřící a turisté do puklin a spár mezi kameny Zdi nářků v Jeruzalémě zasouvají, byly sklizeny a uloženy do tašek, aby později mohly být pohřbeny na nedalekém hřbitově na Olivové hoře.

Na úklidovou četu dohlížel místní rabín, podle něhož je rovněž velmi důležité, aby se přeložené nebo srolované papírky během úklidu neotevřely a nikdo si tak nemohl přečíst, co v nich stojí. K samotnému odstranění psaníček ze zdi se používají dřevěné tyčky, které byly předtím ponořeny do židovské rituální lázně – mikve.

Lístečky zanechané ve zdi se pravidelně uklízejí dvakrát ročně. Jednou před jarním židovským svátkem Pesach a podruhé na podzim, kdy Židé oslavují nový rok. Za půl roku se jich vždy nashromáždí stovky tisíc.

Podle Nadace Zdi nářků v Jeruzalémě jsou jejím pracovníkům každý rok jen faxem nebo e-mailem posílány desítky tisíc zpráv, ve kterých lidé z celého světa píší svá přání a modlitby, které přejí do Zdi nářků takto na dálku vložit.

Julie Ginzberg

Julie GinzbergExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zed-narku-uklid/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024