Helsinky: hlavní město Finska a jeho TOP 4 místa, která stojí za návštěvu

Jiří Toman Jiří Toman, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 4. 2019 • Přečteno 39688x

Helsinky nabídnou každému něco. Milovníkům památek, přírody i dobrého jídla. Poradíme, jak si v lidnatém městě vybrat, co vás baví.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do HelsinekZobrazit zájezdy

Helsinky jsou hlavním a s více než 600 000 obyvateli také nejlidnatějším městem Finska. Rozkládají se na poloostrově a více než 300 malých ostrůvcích na severní straně Finského zálivu v Baltském moři. Vybrat si to nejlepší je těžký úkol. Tady je pár osvědčených tipů. 

Město má bohatou historiiMěsto má bohatou historii

Helsinky v rámci Evropy nepatří k největším, ale ani nejstarším hlavním městům. Město bylo založeno v roce 1550 švédským panovníkem Gustavem I. Vasou, což byl mimochodem dědeček pozdějšího polského krále Zikmunda III. Vasy, který rozhodl o přenesení královského stolce z Krakova do Varšavy.

Finsko bylo v té době součástí Švédského království a král Gustav chtěl vytvořit konkurenci a zároveň obchodní spojnici s hansovním městem Reval (dnešní Tallinn).

Helsinky původně ležely o něco dále na severovýchod než dnes, v ústí řeky Vantaa (dnes se v této oblasti nachází samostatné město Vantaa, kde žije přes 200 000 obyvatel a na jehož území se nachází největší letiště v zemi). K moři bylo město přesunuto v roce 1640 za vlády královny Kristýny.

Po řadě požárů a válek, které město sužovaly, byly Helsinky přestavěny a obnoveny těsně před polovinou 18. století. Důležitým rokem pro historii města je rok 1812. Tehdy bylo Finské velkoknížectví autonomní součástí Ruské říše.

Protože tehdejší hlavní město Turku bylo příliš daleko od Petrohradu, rozhodl car Alexandr I. o jmenování Helsinek na hlavní místo Finska. O pár let později byla z Turku do Helsinek přesunuta i nejstarší finská univerzita.

Po vyhlášení finské nezávislosti v roce 1917 se staly Helsinky hlavním městem.

Široký výběr památek a atrakcí

1. Finský hrad: nádherná pevnost a spousta ostrovů

Oblast SuomenlinnyOblast Suomenlinny

Většina návštěvníků začne prohlídku Helsinek v námořní pevnosti Suomenlinna (česky Finský hrad). Ta se sice nenachází v centru města (z pevniny se sem dostanete trajektem za cca 15 minut), ale rozhodně stojí za návštěvu.

Pevnost byla vybudována v polovině 18. století (ještě za švédské nadvlády, tehdy pod názvem Sveaborg – Švédský hrad) několik let poté, co ruský car Petr I. Veliký založil Petrohrad a předsunutou pevnost Kronštadt. Po obsazení Finska Ruskou říší na začátku 19. století byla pevnost ponechána bez boje Rusům a součástí Finska se stala až v roce 1918.

Pevnost byla vystavena na pěti hlavních ostrovech, které jsou spojeny několika mosty. V současné době se zde nachází muzeum, hotel (který je otevřený po celý rok) a několik restaurací a kaváren. Na návštěvu ostrova doporučujeme cca 2–3 hodiny, pokud jste příznivci historie, můžete zde ale klidně strávit celý den.

Oblast Suomenlinny je osídlena, žije zde cca 800 lidí a dalších 400 lidí zde pracuje. Ostrovy, které ročně navštíví téměř milion lidí a patří tak k nejnavštěvovanějším místům ve Finsku, jsou od roku 1991 zapsány na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

2. Trhové náměstí: Prezidentský palác a kupa dobrot

Trhové náměstíTrhové náměstí

Pokud připlujete do Helsinek po moři trajektem (třeba ze Švédska, Ruska nebo Estonska), vystoupíte v přístavu nedaleko hlavního náměstí Kauppatori (Trhové náměstí).

Na severní straně náměstí určitě nepřehlédnete radnici a Prezidentský palác, na druhé straně náměstí pak můžete navštívit starou tržní halu Kauppahalli, kde můžete nakoupit čerstvé ryby, ovoce nebo zeleninu. Pravidelné trhy se konají i na samotném náměstí.

Na východ od náměstí se nachází ostrov Katajanokka, kde najdete řadu secesních kulturních budov, restaurací a kaváren. Dominantou ostrova je katedrála Uspenski, která byla vybudována na konci 19. století z pálených cihel a stojí na malém skalnatém kopci.

3. Senátní náměstí: nejstarší dům i bílá katedrála

Senátní náměstí s katedrálouSenátní náměstí s katedrálou

Jen kousek pěšky od přístavu se nachází další významné náměstí Senaatintori (Senátní náměstí), kde najdete třeba nejstarší kamenný dům v centru Helsinek. Dům, který nese jméno po obchodníkovi Johanu Sederholmovi byl postaven v roce 1757.

Vaší pozornosti neunikne ani Vládní palác, část univerzitního kampusu nebo bronzová socha ruského cara Alexandra II. stojící uprostřed náměstí.

Každého návštěvníka pak zaujme dlouhé schodiště, na jehož vrcholu Senátnímu náměstí dominuje bílá luteránská katedrála Tuomiokirkko, postavená v letech 1830–1852. Evangelická katedrála byla navržena německým architektem Karlem Ludwigem Engelem v neoklasicistním stylu a do roku 1917 nesla název Nikolainkirkko podle svatého Mikuláše.

4. Löyly: relax pro turisty i místní

LöylyLöyly

Pokud si chcete trochu oddechnout od ruchu ulic v okolí dvou hlavních náměstí, užít si krásný výhled na Finský záliv a vyzkoušet i vyhlášenou finskou saunu, vydejte se na místo zvané Löyly.

To se nachází asi 3 kilometry na jihozápad od centra města, kam se dostanete třeba tramvajemi číslo 1 a 3 nebo za půl hodiny chůze.

Najdete tu stejnojmennou dřevostavbu, kde se nachází několik saun, restauraci a terasu s posezením a krásným výhledem.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Jiří Toman

Jiří TomanPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Finsko (Helsinky)

Za krásou finské metropole

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Helsinek

Zájezdy do Helsinek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/helsinky/Doporučujeme z Finska

Nejnovější z FinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024