RADANA CESTUJE: Poznat odvrácenou tvář George do Egypta

Autor: Radana, Radynacestu.cz | Vydáno: 21. 6. 2022 | Přečteno: 198x
Téma: Egypt, Falafel, Suvenýry

Jako náctiletá jsem byla s celou rodinou na zájezdu v Egyptě. Bydleli jsme v hotelovém komplexu, který měl vlastní pláž s přístupem k moři, takže jsme de facto nemuseli náš resort vůbec opouštět. Jenže to bych nesměla potkat George… A zjistit, že všichni jsou stejní!

Radana si zlepšuje den falafelem :)Radana si zlepšuje den falafelem :) 

Začnu popořádku. Než došlo na den D a hodinu H, tedy průzkum okolního světa, uplynulo už pár dní, kdy mi stačilo užívat si sluníčka a moře. Taky sbírání mušlí mě bavilo, i když jsem si je nesměla odvézt domů, zato pěkný suvenýr ano! V krámku, který byl součástí našeho hotelu, prodávali zlato i bižuterii s tradičními motivy, mě ale zaujala dřevěná soška opičáka, tedy pouze hlava, která byla vyřezaná z kokosu.

Prodavač mi sdělil, že to je jejich George, vyřezaný přímo jím osobně, jako talisman. Ale pokud se mi skutečně líbí, tak mi ho prodá, protože věří, že u mě bude v dobrých rukou.

A co myslíte, že udělala patnáctiletá Radana? George koupila. Ne však pro štěstí, ale jako originální atribut z pod rukou egyptského řezbáře! Naši se smáli, ale chápali. George na mém hotelovém pokoji působil právě jako pobídka vidět z Egypta víc. Co tady ještě umí? Co je tu k mání?

Tak jsem po večeři umluvila naše k výpravě za brány. Ať ten Egypt taky trochu vidíme! Vzali jsme si taxi a ten nás zavezl do blízkého městečka. Všude davy turistů a ulice plné krámků i stánků. Tu toulavá kočka, tam pes, tady se prodávají kabelky s hieroglyfy, tamhle obrazy faraonů. A vše pochopitelně vlastnoruční výroba, jak proklamovali prodejci.

Šli jsme dál a co to nevidíme? Na pultě jednoho ze stánků sedí – teď se posaďte, asi deset Georgů, úplně stejných, jaký na mě čeká v polici nad postelí! Přijdu blíž a ptám se, kdo je vyráběl.

„Já!“ bouchnul se trhovec dlaní v hruď a už mě volá smějící se ségra, že tamhle prodávají další a další…

Turisti je hojně skupovali a já měla zlost, že jsem tak naletěla. George, ten můj, pro mě ztratil přitažlivost. Přešlo mě to až u nenápadného stánku s jakýmsi voňavým jídlem. Táta nás poučil, že jde o falafel, původní místní pokrm. Byly to kuličky z cizrny a byly hrozně dobré. Usoudila jsem, že ochutnat tradiční egyptskou specialitu je jako netradiční zážitek z Egypta nakonec to nejlepší.

Rada na cestu je:

Nejlepšími suvenýry z cest jsou zážitky. Obohatí vás, zůstanou vám navždy a nezaberou žádné místo v kufru! :)


Další historky     Zobrazit zájezdyInspirujte se na našem Instagramu:

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2022