Káhira, matka měst: Jak si tuto megalopoli užít?

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 1. 2023 • Přečteno 2323x

Káhiru lze právem nazvat matkou měst díky její dlouhé historie. Do té nejstarší se ale musíme vydat ještě bez názvu Káhira – ten přišel až v 10. století našeho letopočtu. Původním královským centrem v období starověkého Egypta byl Heliopolis, město boha Slunce.

Vyberte si z našich zájezdů do EgyptaZobrazit zájezdy

Káhira je město, které nikdy nespí! Díky svému počtu obyvatel, jichž je dnes tolik, kolik obyvatel Česka, je pochopitelné, že ani spát nemůže. A zatímco je v jakoukoliv denní nebo noční hodinu v ulicích Káhiry ruch, je to nejenom město přítomnosti, ale také bohaté a slavné minulosti. Díky tomu, že byla Káhira hlavním městem různých královských dynastií, je dnes opravdovou učebnicí historie a architektury, ale také centrem skvělé egyptské gastronomie s nekonečnými možnostmi nákupů. Pojďme se teda do tohoto fascinujícího města pyramid, mešit, ale i pulzujícího moderního života spolu vydat.

Pyramidy a faraonův poklad

Káhiru lze díky její dlouhé historie právem nazvat matkou měst. Do těch nejstarších dob se ale musíme vydat ještě bez názvu Káhira – ten přišel až v 10. století našeho letopočtu. Původním královským centrem v období starověkého Egypta byl Heliopolis, město boha Slunce. Jeho královské paláce se patrně nacházely severně od dnešního centra Káhiry, nicméně město mrtvých – tam, kde pochovávali staroegyptské vládce – bylo na západním břehu Nilu, přímo naproti dnešnímu centru Káhiry. Mluvíme tady o době opravdu staré: období Staré říše se datuje do třetího tisíciletí před naším letopočtem. A byť Heliopolis jako hlavní město faraonského Egypta později nahradil o necelých tisíc kilometrů jižněji situovaný Luxor, právě v období jeho rozmachu vznikly tři nejslavnější královské hrobky – světoznámé pyramidy.

Ty se nachází v dnešní káhirské městské části Gíza a byly postaveny pro tři vládce: faraony Cheopse, Chefréna a Menkaureho. Tři gízské pyramidy jsou významné nejenom svým stářím, ale především svou impozantní velikostí: ta největší, Cheopsova pyramida, má výšku až 139 metrů, přičemž její základna je ještě o sto metrů delší. Tak majestátné dílo se již nikdy v Egyptě a ani jinde na světě nepodařilo postavit; není proto divu, že káhirské pyramidy byly již ve starověku pokládány za jeden z divů světa.

I kdyby byla Káhira pouze městem starověkých pyramid, byla by to významná zastávka turistů z celého světa. Není tomu ale tak; milovníci nejstarší historie ji rovněž využívají jako základnu pro své cesty do okolí, kde lze zhlédnout pyramidy menší, ale ještě starší, než je ta Cheopsova; jde především o stupňovitou pyramidu krále Džosera v Sakkáře, kam je možné se z Káhiry dostat za hodinu jízdy. Pro ty, kteří chtějí mít celou staroegyptskou historii „jako na dlani“, je tady další významné místo – Egyptské muzeum. Je domovem na 17 tisíc artefaktů a v současné době prožívá přerod – část z jeho expozicí se již přestěhovala do nově vybudovaných prostor Velkého egyptského muzea (Grand Egyptian Museum) a během roku 2023 by mělo dojít k jeho slavnostnímu otevření. Káhira je tak opravdu nejlepším místem k poznávání té nejstarší a nejslavnější historie Egypta.

Město tisíců minaretů

Káhira je také městem mnoha minaretůKáhira je také městem mnoha minaretů

Ačkoli většina návštěvníků touží vidět Káhiru kvůli pyramidám a posmrtné masce krále Tutanchamona, byla by škoda omezit se v Káhiře pouze na staroegyptské památky. Současná podoba Káhiry nese především otisky dob po příchodu islámu. Jako hlavní město několika významných středověkých královských dynastií je Káhira plná dobových mešit a paláců. Nejvýznamnější mešitou je zcela nepochybně ta, jež se vypíná nad východním břehem města – mešita Muhammada Alího. Nese jméno osmanského místodržitele Egypta a rovněž prvky osmanského architektonického stylu. Její interiér je oázou ticha, do nějž mají přístup všichni – jak muslimové, tak nemuslimští návštěvníci.

Ostatně, tak je to se všemi mešitami v Káhiře. Jsou přístupné návštěvníkům, s možností focení i krátké meditace na jejich nádvořích a v modlitebných halách. Lze přitom navštívit ty nejmodernější, jakož i ty nejstarší, například slavnou mešitu al-Azhar, která slouží k modlitbám už dlouhých tisíc padesát jedna let. A pokud máte na Káhiru dostatek času, jedním z nejzajímavějších pohledů na islámskou Káhiru je ten z minaretu prastaré mešity Ibn Tulún, která sloužila věřícím již v 9. století. Jinými slovy, středověká Káhira a její fascinující mešity s vysoce se tyčícími minarety vám poskytnou neopakovatelný zážitek.

Moderní Káhira a její lákadla

Plavba po Nilu je dalším velkým zážitkemPlavba po Nilu je dalším velkým zážitkem

Město Káhira nežije pouze svou minulostí – největší město severní Afriky a Blízkého východu má i své moderní centrum, a to přímo na březích řeky Nil. Tady lze vidět nespočet moderních hotelů, administrativních budov a rozlehlých náměstí, kde pulzuje život. Nejlepší způsob, jak si užít moderní Káhiru, je výhledem z Káhirské věže. Z výšky 140 metrů tak máte výhled na nilské ostrovy, majestátné mosty spojující západní a východní břeh města, na samotné pyramidy a již zmíněnou mešitu Muhammada Alího. Výhled je fascinující zejména při západu slunce, kdy si odsud můžete odvézt nádherné fotografie Káhiry „seshora“.

Další způsob, jak si užít Káhiru, je z vod Nilu – po Nilu lze v Káhiře plout na malých motorových člunech, což je mimo jiné oblíbená aktivita místních obyvatel. Během plavby po Nilu tak nejenom uvidíte moderní vysoké budovy tyčící se po obou březích, ale také potkáte další čluny s hlasitou hudbou a tančením, nezřídka i s osazenstvem slavícím svatbu nebo narozeniny. Mnohem klidnějším zážitkem je oběd nebo večeře na lodích, jež zůstávají ukotvené u břehů a neplují, zato nabízejí bufet plný místních specialit a osvěžující nápoje s výhledy na vody Nilu.

Káhira a její barevné nákupy

Nákupy v pestrobarevné KáhiřeNákupy v pestrobarevné Káhiře

Káhira je výbornou destinací pro ty, kteří rádi nakupují! Jako moderní město má samozřejmě nespočet nákupních center s tradiční i nejmodernější módou. V samotném centru Káhiry kolem náměstí Talaat Harb zase naleznete malá knihkupectví s nabídkou zajímavých knih, a to nejen v arabštině, ale také v evropských jazycích. Pro milovníky knih je tady rovněž knihkupectví Americké univerzity, které má velmi bohatou sbírku literatury o starověkých památkách Egypta. Káhira je ale především pomyslným centrem arabského světa a jako taková má svá barevná tržiště plná chutí a vůní.

To nejvýznamnější se jmenuje Khan al-Khalili a nachází se hned vedle již zmiňované mešity al-Azhar. Jde o spleť malých klikatých uliček plných tradičních obchůdků se zlatem, exotickým kořením, látkami a koženým zbožím. Jako na každém arabském tržišti i tady je samozřejmě potřeba smlouvat. Závisí tak na šikovnosti nakupujícího – a vůli obchodníka – za jakou cenu se zboží prodá. Náročné smlouvání lze vykompenzovat oddychem, v tomto případě posezením v jedné z místních kaváren, kde si můžete dát šálek kávy provoněné kardamomem nebo osvěžující ibiškový džus.

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Egypt

Zažít Egypt všemi smysly

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Egypta

Zájezdy do Egypta

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kahira-matka-mest-jak-si-tuto-megalopoli-uzit/Doporučujeme z Egypt

Nejnovější z EgyptZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024