+420 608 261 719Napište nám

Bazilika sv. Klementa: Místo odpočinku sv. Cyrila

Barbora Šupíková
   

Autor: Barbora Šupíková, Radynacestu.cz

Vydáno: 18. 7. 2014 | Aktualizováno: 8. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Bazilika sv. Klementa Bazilika sv. Klementa
0 1 2 3
Itálie (Řím)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 53 zájezdů do Říma

Tip pro vás:

Až budete v Římě, odskočte si od Kolosea i do nedaleké Baziliky sv. Klementa. Budete mile překvapeni!

Jen pár kroků od Kolosea stojí zvenčí spíše nenápadný kostel, který ale ukrývá poklady. Jedná se o Baziliku sv. Klementa (San Clemente). Jeden z nejstarších kostelů v Římě, v němž místo svého posledního odpočinku nalezl i svatý Cyril.

Komplex tvoří tři historické stavby, vybudované během šesti století jedna nad druhou. Dnes patří dominikánům, kteří se tu v polovině 19. století pustili do vykopávek, během nichž objevili mj. katakomby z 5. století a také zcela zachovanou mithraistickou svatyni i zbytky římského domu, jehož součástí bylo velké vodní zřídlo. Pokud při prohlídce podzemí současné baziliky budete mít pocit, že vás stále pronásleduje zvuk tekoucí vody, nejste na omylu. Voda, která byla odváděna do největší římské stoky, přezdívané Cloaca Maxima, dodnes vyvěrá v hloubce 6 mtrů pod úrovní okolního terénu.

Cyril a Metoděj v Římě

Cyrilova hrobka je k vidění v místě původního křesťanského chrámu ze 4. století, který později zničili Normané. U hrobky jsou nápisy v několika jazycích, vyjadřující Cyrilovi dík za jeho misionářskou činnost. Vzkaz českého národa sem přibyl v roce 2011 a zní: SVATÝ CYRIL UMÍRAJE UČEDNÍKY ŽEHNAL: TYS MI JE DAL, TOBĚ, BOŽE, JE VRACÍM. SVOU MOCNOU PRAVICÍ JE VEĎ A POKROVEM SVÝCH KŘÍDEL JE PŘIKRYJ!

Konstantin spolu se svým bratrem Metodějem se do Říma vydali, aby tu před papežem obhajovali staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk. Jejich mise byla úspěšná a papež jim v bazilice Santa Maria Maggiore vyhověl. Slovanští bratři sem přitom nepřišli s prázdnou. Přinesli ceněné ostatky sv. Klementa, který byl podle tradice 3. nástupcem sv. Petra, jehož hrob v Římě má zásadní význam pro rozvoj tohoto města, jakožto centra katolického světa. Sv. Klement podle legendy zemřel mučednickou smrtí, když byl s kotvou na krku utopen v Černém moři. Jeho ostatky byly vyzdviženy a Konstantin s Metodějem je přinesli do Říma, kde je uložili v bazilice pojmenované na Klementovu počest. Během jejich římského pobytu se Konstantinův zdravotní stav zhoršil natolik, že tu musel zůstat. Vstoupil do kláštera, kde přijal mnišské jméno Cyril, a po své smrti roku 869 byl pohřben právě v Bazilice sv. Klementa.

Horní bazilika

Horní bazilika si zachovává strukturu starokřesťanského kostela. Zdobí ji mramorové reliéfy, barevné mozaiky i barokní fresky. Nejmladšího data tu je kaple sv. Kateřiny, kterou v 15. století vyzdobil florentský umělec Masolino da Panicale. Jeho fresky jsou považovány za první renesanční fresky na území Říma.

Součástí baziliky je také atrium, postavené ve 12. století. Příjemný chládek ve stínu palem tu přímo vybízí k rozjímání a vychutnávání genia loci tohoto místa. Buďte u toho i vy!

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 53 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/bazilika-sv-klementa-a-sv-cyril-v-rime/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám