+420 608 261 719Napište nám

Sant' Agnese in Agone: Místo, kde umučili Anežku Římskou

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 28. 3. 2014 | Aktualizováno: 10. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Kostel Sant' Agnese in Agone s Fontánou čtyř řek Kostel Sant' Agnese in Agone s Fontánou čtyř řek
0 1 2 3
Itálie (Řím)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 53 zájezdů do Říma

V historickém centru Říma se rozprostírá barokní náměstí Piazza Navona, které je zajímavé nejen svou malebností a slavnými fontánami, ale také barokním kostelem Sant' Agnese in Agone (česky Sv. Anežka na závodišti). Naleznete ho hned naproti Berniniho Fontáně čtyř řek a rozhodně ho nemůžete přehlédnout. Kostel je veřejnosti přístupný.

Kaple proměněná v kostel

Kostel je v současnosti děkanstvím, ale v minulosti sloužil jako kaple rodiny Pamphilj, jejíž palác Palazzo Pamphilj stojí hned vedle. Na popud papeže Innocenta X., který byl z rodu Pamphilj, se v roce 1652 započala stavba rodinné kaple. Práce nejprve probíhaly pod taktovkou dvou architektů, otce a syna Rainaldi, kteří kvůli neshodám stavbu nedokončili.

Ta musela být předána do rukou jiného architekta, tentokrát slavnějšího Francesca Borrominiho, který sice pracoval se stejnými plány, ale prosadil si spoustu architektonických změn. Je zajímavé, že po smrti papeže Innocenta X. byl Borromini odvolán a k práci se kromě syna Rainaldiho dostali ještě další architekti. Kostel se tím pádem stal mozaikou různých architektonických rukopisů. 

Interiér kostela se pyšní bohatými dekoracemi ve stylu baroka. Uvnitř také najdete hrobku Sv. Anežky Římské, po které byl kostel pojmenován. Lebka mučednice je vystavena v prosklené vitríně. Jednu stěnu kostela zdobí bílý reliéf s výjevy z jejího umučení.

Legenda praví, že Anežka byla umučena přibližně na začátku 4. století n. l. Důvodem trestu smrti byla její oddanost Ježíši Kristu, která krásné třináctileté dívce nedovolila vdát se za pohanského syna římského prefekta. Přestože byla Anežka násilím svlečena a odvlečena do nevěstince, před hanbou jí zachránil zázrak.

Během chviličky jí totiž narostly dlouhé vlasy, které skryly její nahotu. Nedlouho po této události jí byla sťata hlava. Poprava se odehrála v místech, kde se nyní nachází kostel Sant' Agnese in Agone.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 53 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/sant-agnese-in-agone/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám