10 důvodů pro Budapešť: město, které léčí, chutná, překvapuje a nikdy nenudí

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 70245x

Budapešť je hlavním městem Maďarska a centrem všeho dění v něm.

Vyberte si z našich zájezdů do BudapeštiZobrazit zájezdy

Město guláše, čardáše a lázní. Perla Dunaje, kde se potkávají všechna nej Maďarska. Najdete tady nejstarší metro v Evropě, jeden z nejlepších hudebních festivalů světa, nepřeberné množství služeb od lázeňskýh radovánek až po skvělé gastronomické zážitky, ale především doklady historie ve formě budínských i pešťských památek.

1. Město má jedinečný šarm

Budapešť je kouzelná v každém ročním obdobíBudapešť je kouzelná v každém ročním období

V případě Maďarska rozhodně neplatí, že všechna města jsou stejná. „Perla Dunaje“ je svá, jedinečná. Při procházce městem směrem k zakroucené Dunaji, jejím mostům a Budínskému hradu si možná budete připadat jako v Praze. Při letní procházce podél dunajského nábřeží možná zase jako v přímořském letovisku.

Pozoruhodná směs starého a nového, konzervativního i živoucího činí z Budapešti město, které vás přivítá s otevřenou náručí a kde se budete cítit dobře.

2. Zázračné léčivé vody

Széchenyiho lázně v BudapeštiSzéchenyiho lázně v Budapešti

Budapešť je lázeňské město vystavěné takřka na „bublajícím podloží“: na území města vyvěrá na povrch 123 termálních pramenů. Tradice místního lázeňství pochází již z doby starých Římanů a při návštěvě mnohých lázeňských budov si budete připadat, jako byste se (v dobrém slova smyslu) vrátili v čase. Mnohé lázně, jako jsou třeba Rudas, Rácz či Király, se totiž částečně dochovaly ve své původní podobě.

Jiné, novější, vás uchvátí nejen svými léčivými účinky, ale i majestátní architekturou s překrásnou výzdobou – za všechny jmenujme například lázně Széchenyi či Gellért.

Mnohé lázně mají letní plovárny, některé jsou otevřené i v noci, jiné stále rozlišují otevírací dobu. Někde se můžete ve vyhřáté vodě venku koupat i v zimě. Podle svého gusta si tu zkrátka vybere každý a lázně se stanou důvodem, proč se budete do Budapešti rádi vracet. 

Čtení na podobné témaTOP 5 termálních lázní v Maďarsku: tipy, kam jet a na co nezapomenoutPřečíst

3. Skvělé jídlo

Maďarský pörköltMaďarský pörkölt

Láska prochází žaludkem a Budapešť pro její gastronomii prostě nelze nemilovat. Maďaři jsou výborní kuchaři a svá národní jídla jako guláš, perkelt či langoš se zakysanou smetanou připravují znamenitě.

Snad všechny pokrmy jsou hutné, dobře kořeněné a obvykle připravované na sádle. Zapíjejí se dobrým vínem, další maďarskou chloubou, případně něčím ostřejším – tradiční pálenkou nebo bylinným likérem Unicum (který má, mimo jiné, v Budapešti i své muzeum).

Jste-li spíše na sladké, pochutnáte si tu na karamelovém „dobostorta“, štrůdlu (třeba makovo-višňovém) či marcipánu nebo jiných pochoutkách.  K nim si vychutnejte místní lahodnou kávu.

A na nákup klobás, uheráku, nakládané zeleniny či voňavé papriky se vydejte do Velké tržnice (Nagy Vasarcsarnok), kde vám budou oči přecházet jak z nabídky, tak ze způsobu prodeje i z konstrukce samotné tržnicové haly.

Čtení na podobné témaMaďarská kuchyně: guláš, paprika, tokajské víno a řízná pálenkaPřečíst 

4. Památky a všudypřítomná slavná historie

Interiér baziliky sv. ŠtěpánaInteriér baziliky sv. Štěpána

Budapešť je město, kterým procházely dějiny. Najdete tu římský amfiteátr, budovy tureckých lázní, ale také celé secesní čtvrti. Moderně postavené budovy se zvláštním způsobem snoubí s těmi letitými a to, že jsou Maďaři velcí nacionalisté, je tu cítit na každém kroku: tolik soch a pamětních desek na jednom místě jste snad ještě neviděli.

Nenechte si ujít návštěvu budínského Hradního vrchu či baziliky svatého Štěpána v pešťské části města, pokochejte se monumentální budovou místního parlamentu, ve kterém je k vidění i slavná svatoštěpánská koruna, a neopomeňte ani Velkou synagogu v ulici Dohány, největší synagogu v Evropě. Ať už vás v Budapešti kroky zavedou kamkoliv, atmosféra kolem vás bude vždy něčím výjimečná.

5. Pořád se tu něco děje  

Festival Sziget na Markétině ostrověFestival Sziget na Markétině ostrově

Ať už si k návštěvě Budapešti vyberete kterékoliv roční období, město vás nezklame. Své kouzlo mají letní procházky po Dunajském korzu i vánočně osvětlené zasněžené městské ulice. Navíc se tu pořád něco děje: festivaly, veletrhy, vinařská setkání.

Srpen patří hudebnímu festivalu Sziget fesztivál, jednomu z největších mládežnických festivalů Evropy.

Jezdí se tu Velká cena Maďarska, běhá se maraton, slaví se Dny evropského kulturního dědictví a místní vánoční trhy patří k těm nejkouzelnějším v Evropě. Kromě toho se v Budapešti pořádá bezpočet výstav a je tu tolik divadel, operních domů, hudebních klubů a dalších podobných podniků, že člověk někdy skutečně neví, kam dřív skočit.

6. Hudbu a tanec má Budapešť v krvi

Maďarský čardásMaďarský čardás

Jestli si něco Maďaři umí skutečně užít, pak jsou to oslavy – bujaré a zároveň honosné a charismatické. Hudba a tanec jsou jim vlastní. Kdo by neznal operu Čardášová princezna či Veselá vdova?

Budapešť je městem hudebních géniů, nejen těch operních. A tanec jako kdybyby tu všichni měli v krvi. Třeba i taková večeře v některém z tradičních budapešťských podniků se jen stěží obejde bez tónů cikánské kapely a ohnivého maďarského čardáše.

7. Nejstarší metro na evropském kontinentě

Lanovka na Hradní vrch Lanovka na Hradní vrch

V Budapešti jezdí nejstarší metro na evropském kontinentě, druhé nejstarší hned po metru londýnském. První linka tu byla otevřena už roku 1896 u příležitosti oslav na počest tisíciletého osídlení země Maďary.

Dodnes vede tato žlutá linka M1 z centra města směrem k periferii, pod rušným bulvárem Andrássy út, a nostalgickou atmosféru si zachovává jak prostředí jednotlivých zastávek, tak samotné vlakové soupravy. Až se půjdete svézt, nezapomeňte se, jako správní Budapešťané, k výstupu připravit hned poté, co vlak opustí předposlední zastávku.

Nadšenci si určitě nesmějí nechat ujít návštěvu Muzea metra v bývalé stanici Deák Ferenc tér. Za zmínku stojí i fakt, že historická pozemní lanovka, vyvážející od roku 1869 cestující na Hradní vrch, je údajně také druhou nejstarší lanovkou svého druhu.

8. (Noční) unikátní výhledy a panoramata

Osvětlený Budínský palácOsvětlený Budínský palác

Pohled na město 100× jinak? V Budapešti jednoznačně „igen“, ano. Údajně již staří Římané museli vědět, kde je to obzvlášť krásné, protože jinak by si tady město před téměř 2 000 lety nezaložili.

Město nabízí nezapomenutelné pohledy a panoramata, ať už si ho prohlížíte z Hradního či Gellértova vrchu, z kupole baziliky svatého Štěpána, z některé z hlavních dlouhých ulic či úzkých uliček, z dunajského nábřeží, mostů přes řeku či z vyhlídkové lodi, která tu po Dunaji jezdí. A chcete-li, můžete se s ní vydat třeba i na výlety do budapešťského okolí.

Ne nadarmo se také říká, že Budapešť si již na první pohled zamilují ti, kteří ji poprvé spatří v noci – osvětlení města je jednoduše kouzelné. Atmosféru nočního města si v případě Budapešti rozhodně nenechte ujít.

9. Není tu draho

Maďarské forinty Maďarské forinty

Kdo by si nechtěl cestovat a poznávat za malý peníz? V Budapešti to zase tak nereálné není. V Maďarsku není draho, obecně lze říci, že se ceny pohybují přibližně na srovnatelné úrovni jako u nás.

10. Město plné překvapení

Budapešť, město plné překvapení Budapešť, město plné překvapení

Vsaďte se, že v Budapešti vás vždycky něco překvapí. Můžou to být i drobnosti či gesta jinde dávno zapomenutá.

Šachy se tu hrají i ve vodě, řízek se jí s rýží, po městě stále jezdí letité „Ikarusy“, od (starších) mužů tu dodnes na pozdrav uslyšíte „csókolom“, rukulíbám, v adventní době se zdobí i tramvaje, babičky vyšívají dečky na ulicích…

K tomu všemu lze přidat i samotný jazyk – maďarštinu, která našim uším přece jenom zní trochu exoticky. Budapešť vás zkrátka dostane. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Maďarsko (Budapešť)

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Budapešti

Zájezdy do Budapešti

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-pro-budapest/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024