10 důvodů, proč navštívit Maďarsko: Zahřeje na těle, na duchu i v hrdle! Pohoda s vůní papriky

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 26589x

Proč navštívit Maďarsko? Vůně papriky, spousta výborného guláše, pohoda v termálních lázních a rušný kulturní život.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Maďarsko je vnitrozemský stát s největším jezerem ve střední Evropě – Balatonem. Hospodářským, dopravním a kulturním centrem této nevšední země je hlavní město Budapešť. Také je to ovšem země lázní, vína, bohatého kulturního dědictví a kuchařského umění, o kterém kolují legendy. Prozradíme vám 10 důvodů, proč se do Maďarska vydat.

1. Prožijte relax ve světoznámých lázních

Széchenyiho lázně v BudapeštiSzéchenyiho lázně v Budapešti

Nechte se pozvat do lázní! Termální a léčivé vody jsou totiž nefalšovaným bohatstvím Maďarska. Už i krátký pobyt v termálních lázních dokáže posílit tělo, zklidnit mysl a rychle vrátit ztracenou energii. 

Statutem lázeňského města se může se svými 118 prameny a 15 veřejnými lázněmi pochlubit také hlavní město Budapešť. Spoustu zábavy nejen pro rodiny s dětmi slibují třeba termální lázně Bükfürdö.

Čtení na podobné témaTOP 5 termálních lázní v Maďarsku: tipy, kam jet a na co nezapomenoutPřečíst

2. Žijte kulturně a načerpejte inspiraci

Maďarsko patří k zemím, jež svým pulzujícím kulturním životem fascinují návštěvníky. A nijak přitom nerozhoduje, dáváte-li přednost osvědčené klasice, nebo zrovna máte chuť trochu experimentovat.

Jedním z největších kulturních svátků v zemi je Budapešťský jarní festival. Program bývá každoročně napěchován koncerty vážné i populární hudby, výstavami, divadelními představeními aj.

Čtení: Zájezdy do Maďarska – srovnání a doporučení

3. Dopřejte si pohodu u Balatonu

Na dovolenou se vydejte k BalatonuNa dovolenou se vydejte k Balatonu

Až vás příště popadne touha příjemně si zaplavat, projet se na kole či na šlapadle nebo prostě jen budete chtít na pár dní někam „zmizet“, sbalte kufry a vyrazte směr Balaton. Voda v Balatonu, největším jezeru se sladkou vodou ve střední Evropě, jemuž se přezdívá Maďarské moře, má v létě velmi příjemných 27–28 stupňů.

A co by to bylo za „moře“, kdyby se na něm nedaly provozovat oblíbené vodní sporty, vodními lyžemi a šlapadlem počínaje, surfováním konče.

4. Oddejte se novým chuťovým zážitkům

Máte rádi ruch, hudbu, smích a halas kavárny? Pak pro vás máme tip na 2 výjimečné svatostánky všech milovníků kávy.

Zaručeně paf budete z kavárny Velkého pařížského obchodního domu na slavném Andrassyho bulváru v Budapešti. Tuhle impozantní stavbu z roku 1911 ve stylu Art-Nouveau jen tak nepřehlédnete. Zatímco v přízemí sídlí obří knihkupectví a na střeše se roztahuje kluziště, 1. patru kraluje stylová kavárna.

5. Podnikněte cestu za (po čertech) dobrým jídlem

Ochutnejte místní kuchyniOchutnejte místní kuchyni

Je vědecky dokázáno, že pálivá jídla navozují pocit štěstí a dokážou člověka rychle zbavit řady onemocnění. Pokud i vy zbožňujete jídla ostrá jako meč, bude vám tu zaručeně chutnat. Bez pikantní omáčky na silném paprikovém základě prostě pravý maďarský guláš neuvaříte. Jeho příprava je považována za vrcholné umění a soutěžemi o nejlepší guláš se to v Maďarsku jen hemží.

Čtení na podobné témaMaďarská kuchyně: guláš, paprika, tokajské víno a řízná pálenkaPřečíst

Kromě pokrmů z hovězího, vepřového a kuřecího masa nemohou na maďarských jídelních lístcích chybět ani oblíbené sladkovodní ryby a nějaká ta zvěřina. U Balatonu ochutnejte třeba lahodného candáta („fogas“). Chuťové buňky vám pěkně podráždí i další chlouba maďarské kuchyně, tradiční rybí polévka halaszlé.

6. Nechte se zlákat k nákupům (ne)všedních maličkostí

Poohlédněte se po něčem, co vám připomene města a místa, která jste navštívili. Ručně malovaný porcelán z manufaktury Zsolnay, jejíž historie sahá až do roku 1853, jistě pohladí po duši každého, kdo ví, že stylový požitek z jídla začíná servírováním.

Oko milovníků tradičního řemesla potěší také tkané textilie, křišťál, barevné a přírodně bílé výšivky z města Kalocsa aj.

7. Vyměňte scenérii města za tu přírodní – vlakem!

V Maďarsku se můžete těšit na nádhernou příroduV Maďarsku se můžete těšit na nádhernou přírodu

Les pohladí duši a pomůže srovnat myšlenky. Nás si získaly především úzkorozchodné železnice uprostřed lesů. Putování historickým vlakem představuje jedinečný způsob, jak objevit i ty nejskrytější koutky Maďarska.

Z široké nabídky doporučujeme například projížďku po trati lesní miniželeznice v Mesztegnyő (9 kilometrů dlouhá trasa: Mesztegnyő–Felsőkak). Vlak si to poklidně štráduje lesem i okolo jezer.

8. Odškrtávejte z prestižního seznamu světového dědictví

Jako nebe plné hvězd vás oslní všech 8 maďarských oblastí, jimž status památky světového dědictví UNESCO zajišťuje notný zájem turistů. Jedním z lákadel je i přírodní oblast Aggtelek na severu Maďarska s více než tisícovkou jeskyní.

Fyzicky nejnáročnější je prohlídka jeskyně Béke, jež zabere až 5 hodin a neobejde se bez holínek a ochranné helmy na hlavě. Prohlídku jeskyně Baradly hravě zvládnou i malé děti a starší lidé.

Travnaté pláně Hortobágy jsou místem, kde se zachovala jedna z největších travnatých stepí v Evropě. Spatříte tu tisíce jeřábů, divoké husy, kachny a další brodivé ptáky. Opravdovým rájem ptactva je i Neziderské jezero, vedle Balatonu jediné velké stepní jezero v Evropě.

Na seznamu nechybí ani hřbitov z období raného křesťanství v Pécsi, klášter Pannonhalma, jenž je už tisíc let sídlem benediktinského opatství, a řada dalších.

9. Poznejte Budapešť – hlavní město Maďarska

Parlament v BudapeštiParlament v Budapešti

Budapešť, o níž se říká, že patří k nejkrásnějším městům Evropy, má neopakovatelné kouzlo. Jen se o něm příliš často nemluví. Pozve vás do lázní, na prohlídku památek, do přívětivých kaváren a vinoték i na ochutnávku maďarských specialit.

Jeden den můžete prolenošit v nejslavnějších tureckých lázních Rudas při úpatí návrší Gellért. S nově nabranými silami bude prohlídka budapešťských památek mnohem příjemnější. Zřejmě nejznámější památka, budova parlamentu, stojí na břehu Dunaje, který maďarskou metropoli přetíná.

Namiřte si to také k Rybářské baště a Budínskému hradu a nezapomeňte se projít po Széchenyi Lanchíd, prvním mostě přes Dunaj v Budapešti.

10. Vyrazte za vínem… Tak na zdraví a šťastnou dovolenou!

A co podniknout na závěr? Není nad sklenku dobrého vína… Vinná tradice Maďarska je dlouhá 30 milionů let. Svědčí o tom zkamenělá snítka vinné révy (Vitis Hungarica), kterou archeologové objevili v karpatské dolině. A když se něco dělá tak dlouho, musí to přece stát za to!

Dnes se na území Maďarska nachází 22 vinařských oblastí. Červená vína pocházejí například z okolí měst Pécs, Szekszárd či Eger, bílá se rodí na vinicích v okolí Balatonu.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-madarsko/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024