Ze zřícenin ikonami aneb Budapešťské „ruinové bary“

Petra Dorčáková Petra Dorčáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 11. 2020 • Přečteno 15849x

Vyberte si z našich zájezdů do BudapeštiZobrazit zájezdy

Budapešť je plná překvapení a kromě honosných staveb a paláců zde můžeme najít i na první pohled méně noblesní místa, která však oplývají trošku jiným kouzlem. Jedním z nejzajímavějších míst, které byste při svých toulkách Budapeští neměli vynechat, jsou „ruinové bary“ v Židovské čtvrti. I když se při prvním pohledu může zdát, že tohle je to poslední místo, kde byste se chtěli po setmění pohybovat, opak je pravdou. Pod ošuntělým vzhledem se skrývají prostory s jedinečnou atmosférou.

Vývoj Židovské čtvrti

Židovská čtvrťŽidovská čtvrť

Židovská čtvrť bývala plná křivolakých uliček a secesních domů, zdobených portály a balkony, které propojovaly průchody a dvory. Nacházely se zde nejrůznější továrny a dílny, žili zde židovští řemeslníci a obchodníci. Za 2. světové války se stala ghettem a po válce zůstala řada budov opuštěna a zanedbána. Za éry komunismu a socialismu původní podoba Židovské čtvrti stále více chátrala.

Po roce 2000 prodala městská správa zhruba padesát budov různým investorům. Součástí většiny kupních smluv bylo povolení k demolici a zároveň v nich chyběla specifikace, jaké budovy zde mohou stát. Výsledkem bylo částečné nebo úplné zničení padesáti budov i historického dědictví, které se k nim váže.

Některé developerské projekty zkrachovaly, došlo ke stržení mnoha budov, vzniku prázdných míst a narychlo postavených budov, které neladí se svým okolím, a stále více se zde začali usazovat squateři. Takový obrázek by se vám naskytl ještě před 20 lety, ale pokud se zde vypravíte nyní, určitě se budete divit.

Vznik „ruinových barů“

Exteriéru těchto „barů v ruinách“ odpovídá i vnitřní vybaveníExteriéru těchto „barů v ruinách“ odpovídá i vnitřní vybavení

Skupina mladých nadšenců viděla příležitost v místech, která byla odsouzena k zániku, a rozhodli se v původních prostorách rozjet undergroundový bar. Místo vyčistili a zabezpečili, ale nijak ho nezrenovovali ani se nijak nesnažili zchátralost budovy maskovat. 

Exteriéru těchto „barů v ruinách“ odpovídá i vnitřní vybavení, které často pochází ze skládek, vetešnictví a blešího trhu. Jednotlivé kousky můžeme vnímat také jako odkaz na minulost čtvrti a jejích bývalých obyvatel, kteří ji z různých důvodů opustili.

V roce 2002 takto vznikl první „bar v ruinách“ pod názvem Szimpla a odstartoval tak nový trend. Tento alternativní a bohémský koncept se setkal s takovým nadšením a úspěchem, že další zanedlouho následovaly. Nyní můžeme v Budapešti najít přes 20 takových barů.

Ruinové bary navíc nenabízí pouhé místo k posezení u vašeho oblíbeného drinku, ale často se v nich promítají amatérské filmy, hrají různé kapely, pořádají se výstavy, diskuze a divadelní představení nebo fungují jako ateliéry.

Každý ruinový bar je svým způsobem výjimečný a originální a několik z nich byste určitě měli navštívit. 

1. Szimpla Kert

Szimpla KertSzimpla Kert

Kazinczy u. 14, 1075, Budapest 

Tento nejstarší „bar v ruinách“ se stal budapešťskou ikonou a součástí místní komunity. Každá místnost je jedinečná a plná instalací a předmětů, které dokreslují jeho bláznivou atmosféru. Můžeme zde najít například stojící trabant nebo se posadit do staré vany. Nabízí umělecké exhibice, filmové festivaly, koncerty mladých talentů i známých hudebníků. Určitě doporučujeme posedět v prostorném dvoře nebo navštívit místní farmářský trh s lokálními potravinami, který je zde každou neděli. 

2. Instant-Fogas

Instant-FogasInstant-Fogas

Akácfa u. 49–51, 1073, Budapest

Tento obrovský party komplex vznikl spojením dvou ruinových barů v roce 2017 a s rozlohou 1200 m² se stal největším nočním klubem v Budapešti. Se svými 7 tanečními parkety, 27 místnostmi a 18 bary je místem pro ty nejlepší večírky. A pokud se vám zrovna nelíbí, co DJ hraje, můžete se prostě posunout o pár kroků dál do zcela jiného světa, neboť na každém parketu zní jiný hudební styl. 

3. Mazel Tov

Mazel TovMazel Tov

Akácfa u. 47, 1072, Budapest

Mazel Tov je jedním z uhlazenějších a sofistikovanějších ruinových barů. Jedná se o komunitní centrum a restauraci, která ve dne nabízí tradiční židovskou kuchyni a večer se sem můžete vydat za zábavou. Interiér je moderní a nádvoří se světelnými aplikacemi je ideální k odpolednímu odpočinku nebo večernímu posezení a perfektně doplňuje atmosféru Středního východu.

4. Élesztöház

ÉlesztöházÉlesztöház

Tűzoltó u. 22, 1094, Budapest

Název baru v překladu znamená kvasnice, což už nám trošku napovídá o jeho účelu. Z davu tento bar vyčnívá tím, že zde můžeme nahlédnout do maďarské, ale také mezinárodní tradiční pivní výroby a ochutnat více než 20 různých druhů craftového piva. Nabídka se neustále mění, takže pokud vyjde nějaká zajímavá novinka, tohle bude rozhodně místo, kde ji budete moct ochutnat mezi prvními. A pokud vás tekutý chléb nezasytí, můžete ochutnat něco ze stánku s jídlem na nádvoří nebo navštívit veganský trh.

5. Doboz

DobozDoboz

Klauzál u. 10, 1072, Budapest

Pokud v Budapešti uvidíte starou budovu zalitou červeným světlem, s největší pravděpodobností jste narazili na Doboz. Největší předností tohoto baru je vnitřní nádvoří, kde se nachází přes 320 let starý strom, z něhož ve stylu ruinových barů visí obrovská gorila. Pod nadživotní gorilou se nacházejí 2 taneční parkety a 4 bary, nad jedním z nichž je roztažená veliká chobotnice. O fotogenická zákoutí tedy není nouze. Poznávacím prvkem je však velký červený box na vnitřním nádvoří, podle kterého je bar pojmenován.

Petra Dorčáková

Petra DorčákováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Maďarsko (Budapešť)

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Budapešti

Zájezdy do Budapešti

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ruinove-bary-budapest/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024