Advent v Maďarsku: máme pro vás tipy na nejlepší adventní města v zemi

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 1. 2017 • Přečteno 12494x

Když se řekne Šoproň, možná se vám hned vybaví VOLT Festival, jeden z nejzajímavějších multikulturních festivalů ve střední Evropě.

1 zájezd na téma: Advent – MaďarskoZobrazit zájezdy

Pokud se vám do Maďarska podaří zavítat v období Vánoc, rozhodně si nenechte ujít návštěvu některého z mnoha tradičních adventních trhů. Přečtěte si, která maďarská města hostí oblíbené vánoční trhy, a nezapomeňte, neopakovatelné kouzlo vánočního trhů můžete zažít i jinde než jen ve vánočně vyzdobené maďarské metropoli!

1. Győr – jedno z největších maďarských měst s půvabným barokním centrem

Benediktýnský klášter PannonhalmaBenediktýnský klášter Pannonhalma

Krásné barokní centrum tohoto historického a kulturního města se každoročně v předvánočním čase rozzáří kouzelnou sváteční výzdobou a provoní svařeným vínem a pečenými kaštany. Győr na konci roku nabízí nejen řadu možností k nákupům, ale i nespočet kulturních zážitků a akcí v podobě koncertů, divadelních představení atd.

V roce 1998 se tedy vůbec poprvé konal Zimní festival, jenž představuje skvělý způsob, jak se zapojit do vzrušujícího kulturního života Győru. Od té doby platí za jednu z nejvyhledávanějších událostí celého adventu. Je ojedinělý svou atmosférou, originálním stylem i báječným programem.

Udělejte si čas a navštivte tisíc let starý benediktýnský klášter Pannonhalma, asi dvacet kilometrů od Győru, a ochutnejte některou z vyhlášených gastronomických specialit. Za ochutnání určitě stojí místní lahodné víno nebo levandulový čaj. Pod klášterem pak najdete útulnou restauraci, ve které si můžete v klidu vychutnat všechny ty dobroty a ještě si k tomu pěkně zalenošit.

2. Pécs – druhé nejkrásnější maďarské město (po Budapešti samozřejmě)

Čeká na vás spousty lahůdek a sladkostíČeká na vás spousty lahůdek a sladkostí

Veškeré dění spojené s předvánočním časem se ve městě Pécs (česky v Pětikostelí) odehrává především v okolí Baziliky svatého Petra a Pavla, která je svými čtyřmi věžemi jednou z hlavních dominant města. Díky vynikající akustice se v ní (nejen) v předvánočním období konají nezapomenutelné živé veřejné hudební produkce všech možných žánrů, nejčastěji ale koncerty klasické hudby.

Vánoční trhy navozují magickou sváteční atmosféru ve starobylém centru města, které nedávno prošlo důkladnou rekonstrukcí. Asi dvacet metrů vysoký vánoční strom ozdobený záplavou zářivých světel, betlém, rukodělné dárky pro radost malým i velkým, sladkosti, spousta lahůdek, speciální hudební a dětský program a samozřejmě i oblíbené nápoje pro vánoční zahřátí, to vše patří ke sváteční atmosféře v Pécsi.

Největší trh objevíte na centrálním náměstí Széchenyi, které se rovněž pyšní největší a nejzachovalejší tureckou památkou na území Turecka – mešitou paši Gazi Kásima.

3. Eger – jedno z nejhezčích barokních měst Maďarska

Stylově vyzdobené dřevené stánky s rozmanitou nabídkou rukodělných výrobkůStylově vyzdobené dřevené stánky s rozmanitou nabídkou rukodělných výrobků

Na náměstí Esterházy tér se rok co rok odehrává jeden z nejpůvabnějších vánočních trhů. Stylově vyzdobené dřevěné stánky s rozmanitou nabídkou rukodělných výrobků, tradičních sladkostí vánočních tabulí, svařeného vína a punče jsou doslova pastvou pro oči.

Do té pravé vánoční nálady vás zaručeně dostane i vánoční trh na náměstí Dobó tér. Je to místo s nezaměnitelnou vánoční náladou, výtečnými horkými nápoji pro zahřátí a širokou nabídkou chutných pokrmů pro mrazivé dny.

Vánoční atmosféru dokresluje statný vánoční strom a slavnostní program nejen v podobě mnoha mimořádných koncertů. Eger vás okouzlí natolik, že se do tohoto města lázní a vína budete chtít vrátit i po Vánocích. Lahodná vína rozmanitých druhů v místních prastarých sklepích historické vinařské oblasti zkrátka chutnají tak nějak lépe.

4. Szentendre – nejromantičtější město Maďarska

Ochutnejte místní specialityOchutnejte místní speciality

Tohle okouzlující maďarské město plné galerií, restaurací a křivolakých uliček, které se stalo obdobou pařížského Montmartru, se může pochlubit opravdu dlouhým a bohatým svátečním programem. Opravdové vánoční hemžení zažijete v pěší ulici starého města – Dumtsa.

Umělecká pověst města se nezapře ani v předvánočním období plném umělecko-řemeslných vánočních workshopů, vánočního jazzového klubu a sborových koncertů. Každou adventní neděli vždy v sedmnáct hodin bude také slavnostně zapálena jedna ze čtyř svící na obrovském adventním věnci.

Vzduch krásně provoní jehličí, skořice a vánoční perníčky. Vy pak můžete ochutnat třeba nějakou netradiční vánoční specialitu z různých koutů světa, nebo se přidržet tradice a dát si maďarskou rybí polévku halászlé. Hledáte-li netradiční a přitom velmi vkusné dárky pro sebe a své blízké, zastavte se v unikátních obchůdcích, které jsou takovými malými galeriemi.

5. Šoproň – jedno z nejbohatších měst na kulturní památky v západním Maďarsku

Ochutnejte místní vínoOchutnejte místní víno

Když se řekne Šoproň, možná se vám hned vybaví VOLT Festival, jeden z nejzajímavějších multikulturních festivalů ve střední Evropě. Toto malebné městečko ale rozhodně stojí za návštěvu i v zimním období.

Barokní hlavní náměstí a romantické křivolaké uličky jsou pohádkově osvětleny a místní vánoční trh vás pohostí kromě jiného i tradičním maďarským červeným vínem – Kékfrankos. Jelikož je Šoproň velmi malé městečko, je naprosto ideální k jednodennímu výletu.

Během jediného dne stihnete projít vše důležité, aniž byste měli pocit, že vám něco zásadního uniklo. V centru města narazíte na řadu příjemných a útulných kaváren, kam se můžete na chvíli schovat před velkou zimou.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Adventní zájezdy do Maďarska

Prožijte advent v Maďarsku

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Maďarska na téma: Advent

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/advent-v-madarsku/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024