3 města v Maďarsku, kam vyrazit v době adventu: užijete si vánoční trhy, koupání v lázních i bruslení

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 11. 2018 • Přečteno 16531x

Vydejte se do Maďarska na adventní trhy, ponořte se do blahodárné termální vody a užijte si předvánoční bruslení. Kde? Čtěte!

1 zájezd na téma: Advent – MaďarskoZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Buďte za profíky. Győr se vyslovuje [ďér], svařené víno se řekne „forralt bor“, lázně „fürdő“ a kluziště hledejte jako „jégpálya“ [jégpája].

Boldog Karácsonyt! Tak si veselé Vánoce přejí Maďaři a o tom, že si vánoční (a předvánoční) atmosféru umějí jaksepatří užívat, se můžete přesvědčit sami, když do Maďarska v době adventu zavítáte. Není přitom nic příjemnějšího než spojit návštěvu slavnostně nasvětlených měst a adventních stánků s relaxačním pobytem ve vyhlášených lázních. Jako bonus se protáhnete při stylovém bruslení. A kde si tento předvánoční luxus dopřát?

Adventním i lázeňským městem číslo jedna je v Maďarsku Budapešť. Právem. Zažít maďarský advent (včetně koupání) můžete ale i jinde. V „zemi plné lázní“ byste mohli, s trochou nadsázky, ukázat kamkoliv prstem do mapy a na 99 % byste právě tam natrefili na lázně s blahodárnou léčivou vodou. Stánky s vánočním zbožím a svařeným vínem mají v prosinci snad ve všech maďarských městech. Tady jsou tři premianti, nechte se inspirovat.

1. Majestátní Budapešť hraje prim…

Veřejné kluziště Műjégpálya v Budapešti Veřejné kluziště Műjégpálya v Budapešti

„Kráska na Dunaji“, jak se maďarskému hlavnímu městu přezdívá, vás v adventu dostane. Vánoční výzdoba vynikne hlavně po setmění, kdy se rozzáří tisíce světýlek včetně těch, které působivě zdobí městské bulváry, jako třeba Andrássyho třídu.

Hlavní trhová městečka se rozprostírají na Vörösmartyho náměstí a v přilehlých ulicích a na náměstí před nedalekou Svatoštěpánskou bazilikou. Ta jim propůjčuje tu nejhezčí kulisu. Stánky v prostředí s nálepkou „šik“ si užijete na nedalekém náměstí Ference Deáka, kde v době adventu stává i velké ruské kolo, zvoucí na vyhlídkovou jízdu. Na Vörösmartyho náměstí stojí každoročně i pódium, připravené pro koncerty a další kulturní předvánoční představení.

Místní trhy zvou nejen k nakupování, ale i ke gastronomickým zážitkům. Vůně všech možných maďarských specialit se line do daleka… Takřka povinnou zastávkou pro milovníky čokolády je stánek nabízející horkou čokoládu na náměstí Svatého Štěpána. Hrneček vám zůstane jako suvenýr.

Dobré voňavé svařené víno si vychutnáte před budovou slavné Opery, kde každoročně stává i velký ozdobený vánoční strom. Zdaleka není jediný ve městě! Kromě stromů Budapešť zdobí také obří adventní věnce a girlandy, městem projíždí osvětlená vánoční tramvaj… Zkrátka, vánoční romantika všude kolem vás.

Chcete se trochu protáhnout? Pojďte si zabruslit. Děti si užijí umělé kluziště před Svatoštěpánskou bazilikou a všichni bez rozdílu věku budou nadšeni bruslením na umělém jezírku poblíž parku Városliget. Udržovaná plocha je osvětlená, na ledě hraje příjemná hudba, občerstvit se můžete u stánků bez toho, aniž byste brusle z nohou sundali… Půjčovna bruslí je samozřejmostí.

... a v lázních se tu pořád hrají šachy

Pára nad horkou vodou v lázních Széchenyi Pára nad horkou vodou v lázních Széchenyi

Které lázně vybrat z desítek zdejších „chrámů lázeňství“, může být trochu oříšek, ovšem vsadíte-li na klasiku, rozhodně nic nezkazíte. Nasednete-li přímo na trhovém Vörösmartyho náměstí na metro, užijete si jízdu nostalgickými vagony a vystoupíte přímo u vstupu do Széchyniho lázní.

Patří k těm největším v Budapešti. A nechybí v nich maďarská lázeňská klasika v podobě vnitřních i venkovních bazénů s různě teplou vodou, podvodních proudů, krásné kachličkové výzdoby a (zejména) postarších mužů hrajících šachy přímo ve vodě. Podobný požitek okusíte i na opačné straně Dunaje – v Gellértových lázních. Oči přecházejí a tělo si lebedí.

Toužíte po netradičním zážitku nebo přes den návštěvu lázní tak nějak nestíháte? Žádný problém: v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli si užijete noční koupání (s nádherným výhledem na osvětlenou Budapešť) v lázních Rudas. Za nostalgickou atmosférou tureckých lázní se vydejte do Královských lázní (Király), jen si předem ověřte, kdy je vstup umožněn pouze mužům, kdy ženám a kdy si koupání mohou dopřát všichni dohromady.

2. Győr na vlnách pohody, baroka…

Maďarské speciality na adventních trzích Maďarské speciality na adventních trzích

Jedno z největších maďarských měst Győr (Ráb) vás, navzdory svému obchodnímu a průmyslovému významu, uchvátí barokním historickým centrem. A co teprve, když se v době adventu důležité budovy v centru města i městské bulváry rozzáří díky vánoční výzdobě!

Mezi stánky nabízejícími drobné dárky i dobrůtky panuje příjemně klidná atmosféra, doslova vybízející k procházce, vychutnání si svařeného vína a pojídání trdelníku nebo třeba maďarského chleba se sádlem, s cibulí a paprikou.

Stánkaři nabízejí vánoční ozdoby a další zboží z tradičních materiálů, jako je keramika, sláma, plátno, kůže… Všude to voní po vánočním koření i levanduli. Pro neposedy je připraveno umělé kluziště, a kdo touží po kulturním vyžití, přijde si na své díky každoročnímu Zimnímu festivalu. Jeho tradice v Győru sahá až do roku 1998.

… a zmodernizovaných lázní

Příjemná relaxace v lázních Příjemná relaxace v lázních

Ideálním místem k zaslouženému odpočinku jsou v Győru lázně Rába Quelle. Lákají na blahodárné účinky termální vody i na zážitky. Děti jsou tu vítány. Kromě termálních a zážitkových bazénů tu mají tobogány, saunovou zahradu i jacuzzi. Netradiční relax můžete zažít také v rámci nočního koupání.

Mile vás potěší možnost dopřát si příjemnou masáž či kulinární zážitek v lázeňských restauracích a barech i fakt, že v areálu byly nedávno dokončeny modernizační práce, a tak si tu užijete tradiční lázně v novém.

3. Historický vánočně vyzdobený Eger…

Vánoční výzdoba v EgeruVánoční výzdoba v Egeru

V Egeru prožijete advent v historických kulisách. Hlavní adventní trhy se konají na náměstí Dobó István, přímo před barokním minoritským kostelem, jehož stavitelem byl pražský architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Do interiéru se vyplatí podívat už proto, že v něm bývá umístěn živý betlém. Zvednete-li hlavu, skrz vánoční svítící girlandy spatříte jednu z dominant města: opevněný hrad. I ten se v době adventu převléká do vánočního hávu.

Stánkaři nabízejí tradiční i méně tradiční pochoutky, hlad zaženete langošem se zakysanou smetanou nebo maďarskou klobásou. V příjemné atmosféře a za zvuku vánočních písní si tu vychutnáte svařené víno, horkou čokoládu i punč všech možných příchutí.

Zejména pro mladší návštěvníky je určeno menší umělé kluziště na přilehlém náměstí Gárdonyi Géza, obklopené dalšími adventními stánky. Větší plochu pro bruslení nabízí všem sportovcům městské kryté kluziště u ulice Malomárok.

… s tureckými lázněmi a „Pamukkale“ jako bonus

„Maďarské Pamukkale” v Egerszalóku „Maďarské Pamukkale” v Egerszalóku

První lázně v Egeru vystavěli Turci v 17. století, tehdy ještě pro rituální účely. Tyto lázně – Török fürdő – se (po úpravách) využívají dodnes a nadchnou vás mimo jiné svou tradiční výzdobou.

V jejich sousedství byly na začátku 20. století otevřeny městské lázně, které jsou doslova oázou regenerace. Jejich letní plovárnu si v zimě sice neužijete, zato si ale vychutnáte ten omamný pocit, když na vaše tělo bude působit horká termální voda s obsahem radonu a necháte se masírovat podvodními proudy a dalšími tryskami.

V městských lázních najdete sedací bazény, plavecký bazén i bazén s horkou termální vodou, který je napůl uvnitř a napůl venku. Ten pocit, když jste ponořeni v horké vodě a dýcháte mrazivý okolní vzduch prosycený párou, je k nezaplacení.

A pokud byste toužili po dalším lázeňském dobrodružství a chtěli si dopřát luxusní odpočinek v moderních lázních plných bazénů a saun, zajeďte si do nedalekého Egerszalóku. Koupat se tam budete i s výhledem na jedinečný přírodní útvar známý jako „Maďarské Pamukkale“.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Adventní zájezdy do Maďarska

Prožijte advent v Maďarsku

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Maďarska na téma: Advent

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/3-mesta-v-madarsku-kam-vyrazit-v-dobe-adventu/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024