TOP 5 termálních lázní v Maďarsku: tipy, kam jet a na co nezapomenout

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 358444x

Maďarsko je pověstné svými termálními lázněmi. Tady je náš výběr top pětky i s radami na cestu.

9 zájezdů na téma: Lázně a wellness Zobrazit zájezdy

Víte, že...

Maďarsku se přezdívá „Země lázní“? Maďarskými prameny se léčil i Marcus Aurelius a Traján.

Který národ ve starověku si nedokázal představit svůj každodenní život bez lázní? Byli to Římané. Ti Římané, kteří si na území dnešního Maďarska založili provincii Pannoniu a centrem této říše se stalo město Aquincum (část dnešní Budapešti). Maďaři tak zdědili po Římanech tradici lázeňství a my vám teď představíme pět nejznámějších lázní, které dokonale naplňují představu o „sedmém nebi“.

1. Mosonmagyárovár – pohoda a odborná péče

Termální voda v Mosonu patří mezi 5 nejúčinnějších v EvropěTermální voda v Mosonu patří mezi 5 nejúčinnějších v Evropě

Asi 30 kilometrů jižně od Bratislavy leží město, které je známé svými termálními lázněmi. Termální voda v Mosonu patří mezi 5 nejúčinnějších v Evropě.

Léčivá voda se řadí mezi jodové minerální vody, které obsahují velké množství rozpuštěných solí. V roce 1957 byla uznána za léčivou. Díky obsahu kyseliny křemičité a fluoridů je vhodná zejména k inhalaci. Doporučuje se k rehabilitaci po chronické bronchitidě a při onemocnění nosních dutin.

Voda má blahodárné účinky také na pohybové ústrojí pomáhá na svalová a kloubní onemocnění a je vhodná při rehabilitaci poúrazových stavů. Je vhodná taktéž k prevenci zubního kazu.

V areálu naleznete celkem 4 bazény v rozmezí několika teplot. Nejteplejší venkovní bazén má okolo 38 ºC.

K příjemné relaxaci vám poslouží také procedury, které lázně nabízí. Vyzkoušet můžete například bahenní zábal či různé druhy masáže. Tyto lázně ocení zejména ti, kteří mají rádi klid a pohodu bez jakýchkoliv zážitkových tobogánů, proudů a dalších atrakcí.

Tip pro vás:

Aby váš pobyt proběhl bez komplikací, doporučuje se před jakoukoliv lázeňskou léčbou konzultace s ošetřujícím lékařem. 

2. Györ – zábava pro celou rodinu

Lázně Györ se nacházejí v půvabném historickém městečkuLázně Györ se nacházejí v půvabném historickém městečku

Zhruba 60 kilometrů na jih od Bratislavy se nachází půvabné historické městečko Györ. Lázně byly otevřeny pro návštěvníky v roce 2003. Termální voda tady vyvěrá z hloubky okolo 2000 metrů a je bohatá hlavně na jodid. Pobyt v termálních lázních se doporučuje při potížích s klouby a svaly, při gynekologických potížích a při nemocech zažívacího ústrojí.

Lázně se skládají ze zážitkových koupališť a z termálních bazénů. Pokud se vám zamlouvá saunový svět, můžete vybírat z finských a parních saun. Vstup do saunového světa se hradí zvlášť. 

Pobyt můžeme doporučit i dětem, které jistě ocení 2 tobogány, proudy a různé druhy trysek. Stejně jako v jiných lázních i tady je k mání spousta procedur. Bazény jsou jak venkovní tak vnitřní a termální voda je lehce zbarvená do hněda.

Pokud vám vyhládne, navštivte restauraci v horním patře s tradiční maďarskou kuchyní. Je libo partička šachů? Není nic lepšího než se čvachtat v termální vodě a hrát šachy.

Pokud máte rádi relaxaci, tmu a klid můžete vyzkoušet také jeskyni, ve které se nachází nejteplejší voda (39 ºC). Zrelaxovat se v jeskyni je možné pouze pro osoby starší 14 let a doporučená doba je okolo 20 minut. Nebo je libo koktejl či ledovou kávu? Pak oceníte vodní bar.

Tip pro vás:

Platí se zde bankovkami, proto je lepší mít po ruce mince či voděodolné pouzdro na peníze. 

3. Pápa – specialista na zdravý pohyb

Termální lázně Pápa nabízí vnitřní i venkovní bazényTermální lázně Pápa nabízí vnitřní i venkovní bazény

Termální lázně Pápa byly zrekonstruovány a nabízí venkovní a vnitřní bazény. Tyto lázně ocení hlavně plavci, a to díky velkému plaveckému bazénu se studenější vodou. Termální voda oproti jiným lázním je čirá a bez zápachu. Doporučuje se hlavně při potížích s pohybovým aparátem a po úrazech.

Rodiče s batolaty ocení bazén pro děti a miniskluzavkou ve tvaru slona.

Když vám tady vyhládne, můžete navštívit restauraci, která je spojovacím článkem mezi oběma halami. Není nouze ani o všeliké welness procedury. Rozhodně vyzkoušejte třeba parní lázeň či saunový svět.

Tip pro vás:

Do kufru nezapomeňte přibalit koupací čepici, protože do velkého plaveckého bazénu vás bez ní nepustí a vybavení na plavání tady je sice dostupné, ale samozřejmě dražší než běžně doma v obchodech. 

4. Széchényi – při toulkách Budapeští

Lázne v srdci Maďarska - SzéchényiLázne v srdci Maďarska - Széchényi

Lázně v srdci Maďarska, v hlavním městě Budapešť, jsou jedny z největších v Evropě. Na prameny náhodou narazil při svém výzkumu jeden geolog v 19. století a od té doby se lidé mohou vyhřívat v termálních lázních Széchényi.

Voda je účinná při revmatických problémech, gynekologických problémech či problémech s pohybovým aparátem.

Lázně nabízí několik bazénů vnitřních i venkovních. Lázně disponují také širokým výběrem welness procedur.

Tip pro vás:

Tyto lázně doporučujeme navštívit společně s prohlídkou hlavního města Budapešti, které vás jistě nadchne svou kulturou, historií a architekturou. 

5. Bükfürdó – 32 bazénů a nejmodernější hřiště

Interiér v lázních BükfürdóInteriér v lázních Bükfürdó

Lázně leží necelých 400 kilometrů od Prahy v blízkosti rakouských hranic. V roce 1957 se podařilo navrtat kousek od města Bük termální pramen. Ve 20. století získalo toto město status lázeňského města.

Areál na 14 hektarech plochy nabízí široké množství bazénů s termální a normální vodou. Určitě vás zaujmou i léčebné procedury jako magnoterapie, elektroterapie či různé druhy masáží. Termální bazény mají teplotu až 38 stupňů. Dětem slouží nejmodernější dětské hřiště. 

Tip pro vás:

Milovníci pohybu jsou tady po celý rok očekáváni a na sportovních hřištích (plážový volejbal, plážová házená, foot-tenis, badminton, plážový fotbal, streetball, stolní tenis) a při zábavných programech se jistě vyřádí.

Praktické informace

Peníze si směňte raději už v České republicePeníze si směňte raději už v České republice

  • Peníze

Peníze doporučujeme směnit na forinty už v ČR. V lázních s tím bývá někdy problém a ne všechny lázně disponují směnárnou. Platit můžete i platebními kartami. Určitě budete překvapeni, když při směnění dostanete hodně bankovek. Je to tak správně. Za 100 forintů (100 HUF) dostanete nějakých devět korun a naopak. Kurzy se mohou lišit. Pokud máte doma staré forinty, dávejte si pozor na ty, které už neplatí. Neplatí papírová 200 a tisícovka bez stříbrného pruhu.

  • Jazyk

V lázních se bez problému domluvíte německy, popř. anglicky. Maďarština je jazyk, který pochází z ugrofinské jazykové skupiny, kterými se dnes hovoří převážně na severu. Pokud neovládáte tento jazyk, zapamatujte si alespoň slovíčko FÜRDÖ, což znamená lázně.

  • Koupání

Do lázní doporučujeme vzít dvoje plavky, osušku, koupací čepici pokud je třeba, přezůvky a župan.

  • Jídlo

Většina lázní disponuje dobrou restaurací, není tudíž potřeba brát jídlo. Nezapomínejte na pitný režim.

Přejeme příjemnou relaxaci.

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 18 zájezdů

Lázně a wellness

Odpočinkové a hýčkající

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů na téma: Lázně a wellness

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. května

Lázně a wellness do Maďarska

Pravé maďarské lázně

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Maďarska na téma: Lázně a wellness

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/madarske-termalni-lazne/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024