Budapešť v adventním rouchu: z trhů rovnou do lázní

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 34552x

Budapešť v době adventu nabízí trhy, maďarskou gastronomii i koupání v lázních.

Vyberte si z našich zájezdů do BudapeštiZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Na adventní výlet do Budapešti si s sebou nezapomeňte vzít plavky. Návštěva místních lázní patří k nezapomenutelným zážitkům.

Budapešť je skutečnou dámou na Dunaji a oděné do vánočního roucha jí to náramně sluší. Prohlédněte si město, občerstvení si dejte u některého ze stánků na Vörösmartyho náměstí nebo u baziliky svatého Štěpána a prohřát se běžte do budapešťských lázní. A když na to přijde, můžete si jít i zabruslit. Po celou dobu vás přitom bude provázet nádherná výzdoba města, a pokud platí, že Budapešti oděné do vánočního roucha to náramně sluší, pak po setmění to platí dvojnásob.

Adventní trhy a občerstvení

Na adventní trhy do Budapešti sice rok od roku přijíždí stále více turistů, na autentičnosti to však místním stánkům neubírá. Prodávají se v nich tradiční maďarské výrobky i designové kousky, voňavé vánoční dekorace i pletené čepice nebo rukavice z beránka. Na rozdíl od mnohých jiných měst se místní úspěšně brání větší komercializaci trhů a prodejce si pečlivě vybírají.

Prim tu hrají stánky s občerstvením. Doslova za pár korun (resp. forintů) si můžete dát teplé klobásy, plněné papriky se zelím, langoše s česnekem, sýrem a zakysanou smetanou a samozřejmě guláš podávaný v chlebu. Sladké jazýčky si určitě rádi počkají, až přímo před jejich zraky stánkař vykouzlí ten nejlepší a největší kürtőskalács (trdelník).

Nebyla by to Budapešť bez štrůdlu (rétes) – můžete si vybrat, jestli si dáte makový s višněmi, tvarohový nebo nějaký jiný. S ještě složitějším výběrem se budete potýkat, pokud jste nerozhodní, až si budete kupovat místní cukroví. Malé „dortíčky“ nebo kuličky mají různé příchutě, připravují se z vláčné směsi s oříšky, ovocem, kokosem, makem i dalšími přísadami. Na tradiční dort dobos torta je nejstylovější zajít do vyhlášené Gerbaudovy cukrárny přímo na trhovém Vörösmartyho náměstí. Na zapití i na zahřátí si dejte punč, svařené víno (forralt bor) nebo horkou čokoládu.

Prohlídka města

Zůstat ale jen u adventních stánků by byla věčná škoda. Náměstí sv. Štěpána nedominují jen stánky, vánoční strom a kluziště, ale především klasicistní bazilika sv. Štěpána – největší kostel v Budapešti, zasvěcený prvnímu maďarskému králi. Po prohlídce interiéru i vystavené „svaté pravice“ (mumifikovaného předloktí sv. Štěpána) si vyšlápněte na kupoli baziliky. Odměnou vám bude nádherný výhled na město.

Bazilika je stejně vysoká jako budapešťský parlament. Obě budovy jsou vysoké 96 metrů a symbolicky tak odkazují na rok 896 – datum údajného příchodu Maďarů do Uher. Parlament je bezpochyby nejimpozantnější budovou pešťského břehu Dunaje a nejhezčí pohled na něj se tak naskýtá z protějšího břehu – z Budy. Budínskému hradnímu vrchu dominuje kromě Královského paláce také Matyášův kostel a věžičky Rybářské bašty. Nahoru se nejpohodlněji dostanete lanovkou z 19. století.

Budu a Pešť spojuje několik mostů utvářejících panorama města. Nejstarším je Széchenyiho Řetězový most, vedoucí od Rooseveltova náměstí s Akademií věd a secesním Greshamovým palácem přímo k dolní stanici lanovky na Hradní vrch. Pod Gellértovým vrchem najdete Alžbětin most, pojmenovaný podle císařovny Sissi, i Most svobody, do něhož poslední stříbrný nýt zatloukl František Josef I. 

Po něm se dostanete k vyhlášené budapešťské Velké tržnici. Kromě nedělí a svátků je otevřena celoročně a místní si bez ní svůj život snad ani nedokážou představit. Tolik klobás a salámů na jednom místě jste určitě ještě neviděli.

K procházkám láká pěší zóna Váci utca i dunajské nábřeží. Dlouhá rovná třída, lemovaná výstavními paláci i budovou Maďarské státní opery, nese jméno státníka a hraběte Gyuliho Andrásse. Vede z centra až na Náměstí hrdinů a nejhezčí projížďka po ní je právě v období adventu, kdy je celá nádherně osvětlená.

Lázně 

Poblíž Náměstí hrdinů s Památníkem milénia si v zimním období můžete také zabruslit, a to na umělém jezírku poblíž Městského lesíku. Anebo si tady můžete zajít do Széchenyiho lázní, které jsou jedním z největších lázeňských komplexů v Evropě. Za návštěvu rozhodně stojí už kvůli okouzlující výzdobě. Maďarsko vůbec je země plná lázní – jen v Budapešti se jich kromě Széchenyio lázní nachází minimálně další desítka. Pokud byste chtěli navštívit ty nejstarší na území nejen Budapešti, ale celého Maďarska, pak zavítejte do Gellértových lázní. Nacházejí se v pěší dostupnosti od vánočních trhů a takové prohřátí těla zkřehlého dlouhým pobytem venku je k nezaplacení, obzvlášť v tak příjemném prostředí, jaké všechny budapešťské lázně nabízejí. Předem si ale zkontrolujte otevírací dobu – některé lázně mají odlišnou otevírací dobu pro muže a pro ženy, jiné jsou naopak otevřeny pro všechny i v noci.

Budapešť je metropolí, která vás v době adventu mile překvapí. Má co nabídnout snad pro kohokoliv, a tak oprašte maďarštinu a pojeďte se do téhle „Krásky na Dunaji“ podívat. Boldog karácsonyt mindenkinek!

Poznávejte svět, poznávejte sebe! 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Maďarsko (Budapešť)

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Budapešti

Zájezdy do Budapešti

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/adventni-budapest/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024