Ottawa: „Washington severu“ s majestátním Parlamentem a nejlepšími kanadskými muzei

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 6067x

Město Ottawa, ležící na břehu stejnojmenné řeky, je již více než 150 let kanadským hlavním městem.

Vyberte si z našich zájezdů do KanadyZobrazit zájezdy

Město Ottawa, ležící na břehu stejnojmenné řeky, je již více než 150 let kanadským hlavním městem. Může se pochlubit jedním z nejkrásnějších komplexů parlamentních budov na světě, prvotřídními muzejními sbírkami, malebným kanálem, po kterém ospale plují výletní loďky, nebo třeba pestrým městským trhem…

Když v roce 1857 královnu Viktorii požádali, aby vybrala hlavní město sjednocených kanadských provincií, stála britská panovnice před nelehkým úkolem. Svojí volbou totiž nesměla popudit anglofonní část obyvatelstva země, která by ráda viděla na výsluní Toronto, ani frankofonní obyvatele, kteří přirozeně dávali přednost Montrealu nebo Québecu.

Nakonec se nečekaně a překvapivě rozhodla pro ospalé provinční město Bytown, které leželo ve vnitrozemí na hranici anglicky mluvící provincie Ontario a frankofonním Québecem. Později bylo toto město překřtěno na Ottawu a povídá se, že se královně Viktorii v době jejího rozhodování snad dostala do ruky romantická pohlednice dřívějšího Bytownu, který jí prý učaroval na první pohled…

Současný název kanadské metropole pochází z pojmenování indiánského kmene Outawak – původního obyvatelstva oblasti, které se usadilo v údolí řeky Ottawy. První evropští badatelé a objevitelé do těchto končin zavítali až počátkem 17. století a o pár let později už se po řece čile převážely cenné kožešiny z Montrealu.

Na přelomu 18. a 19. století sem dobrodruh Philemon Wright dovedl vůbec první bílé obyvatele a založil v nedalekém městě Hullu osadu Wrightsville. Protože oblast pokrývaly husté borové lesy, začal Wright úspěšně obchodovat se dřevem.

Vznik kanálu Rideau: Vodní vojenská cesta je dnes nejmalebnějším místem v Ottawě

V roce 1826 bylo založeno město Bytown pojmenované po britském podplukovníkovi Johnovi By, který dostal za úkol vybudovat dlouhý kanál vedoucí z Montrealu až do města Kingston, mimochodem prvního hlavního města země. Kanál – procházející částečně také dnešní Ottawou – ve své době představoval inženýrský zázrak a technický div.

Začal vznikat krátce po kanadsko-americké válce a měl sloužit coby vojenská cesta pro případ další americké invaze. K americkému útoku však již v budoucnu nikdy nedošlo, a tak byl kanál – pojmenovaný Rideau – využíván především k hospodářským účelům.

Později se stal jednou z hlavních turistických atrakcí města a také velmi oblíbeným fotomotivem. Za hezkého počasí po něm plují výletní loďky, podél se procházejí zamilované dvojice nebo pospíchají běžci. V zimě se pak z kanálu stává dlouhé kluziště, po němž si obyvatelé bruslí jen tak pro radost, nebo se třeba na bruslích dopravují do práce.

Parlamentní návrší: Kamenné srdce kanadské státnosti

Nedaleko Rideauského kanálu se pak tyčí nejdůležitější místo Ottawy – svah pojmenovaný Parliament Hill, na nějž se musí vypravit každý návštěvník města. Zde totiž leží kamenné srdce kanadské státnosti tvořené skupinou majestátních budov vybudovaných ve zdobném novogotickém stylu.

V hlavní turistické sezoně tu každý den v 10 hodin ráno největší podívanou představuje výměna stráží Kanadské královské jízdní policie, jejíž uniformy i kožešinové čepice nápadně evokují královskou gardu před londýnským Buckinghamským palácem.

Základní kámen parlamentního areálu přijel v 60. letech 19. století položit sám mladý princ Eduard, pozdější britský král Eduard VII., syn královny Viktorie. Za neuvěřitelných sedm let se zde již konalo první zasedání a na památku této významné události kanadské historie hoří před parlamentními budovami věčný oheň.

Parlamentní budovy zasáhl během 1. světové války ničivý požár a posléze byly vybudovány znovu. Do dnešních dnů zůstala v původní podobě zachována pouze působivá a výstřední parlamentní knihovna (Library) s kuželovitou střechou, v jejíž hlavní hale stojí monumentální mramorová socha královny Viktorie.

Budova knihovny stojí v tzv. Centrálním bloku – mezi budovou, která je sídlem Dolní komory (House of Common) a vedlejší stavbou, sídlem Senátu (Senate). Interiéry dvoukomorového kanadského parlamentu se dají navštívit během komentovaných prohlídek.

Kromě nich je dominantou Parlamentního návrší především vysoká Věž míru (Peace Tower) postavená na památku padlých kanadských vojáků během 1. světové války. Z její vyhlídkové terasy se vám otevře fascinující podívaná – ten nejlepší pohled na celé město.

Nejlepší muzea v Kanadě, z jejichž škály si vybere každý zájemce o poznání

Až si město pěkně svrchu pořádně prohlédnete, můžete se vydat objevovat jeho další zákoutí. Nejvíce turisticky atraktivní je především oblast tzv. Historické míle (Mile of History) kolem ulic Wellington Street a Sussex Drive. Zde objevíte třeba kostel Basilica of Notre Dame nebo barvitý trh Byward Market s příjemnou atmosférou, po kterém se můžete jen tak procházet mezi stánky, nakupovat rozmanité zboží nebo se občerstvit v některé z nedalekých restaurací a kaváren.

Když se dostatečně posilníte, neměli byste opomenout navštívit ani některé z ottawských muzeí, která bezesporu patří k těm nejlepším, na něž v Kanadě narazíte. Milovníky umění jistě naláká Kanadská národní galerie, sídlící v monumentální moderní budově, s rozsáhlými sbírkami obrazů evropských, asijských, amerických i kanadských malířů.

Před ottawským muzeem je také poutavé Kanadské civilizační muzeum, v němž budete moci podniknout cestu do tisícileté historie země. Malé i velké návštěvníky zde nadchnou třeba repliky indiánských obydlí, vikingského tábora, kanadských náměstíček nebo prérijního domu. Zvláště mladí pánové budou nadšeni vynikajícím ottawským Národním leteckým muzeem nebo třeba Národním muzeem vědy a techniky…

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Kanada

Do země javorového listu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Kanady

Zájezdy do Kanady

Nejbližší volný zájezd již 24. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ottawa/Doporučujeme z Kanady

Nejnovější z KanadyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024