10 důvodů, proč navštívit Petrohrad: Syrově pohádkové místo, které musíte poznat!

Pavlína Sedláčková Pavlína Sedláčková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 37064x

Druhé největší ruské město si vaši návštěvu zaslouží.

Tip pro vás:

Nejlepší pirožky ochutnejte zde: http://pirogov-dvorik.ru/

Druhé největší město Ruské federace – Petrohrad je považováno za důležité centrum kultury celého Ruska. Velikáni jako Puškin a Dostojevskij, paláce, parky, katedrály, památníky, muzea, široké prospekty, řeka Něva a bílé noci, které znamenají světlo 20 hodin denně. Díky síti uměle vybudovaných kanálů se mu také přezdívá Benátky Severu. Místní lidé mu ale neřeknou jinak než „Pitěr“.

Památek a míst, které tu stojí za návštěvu je nepřeberné množství a nevystačil by vám na ně ani rok. Vezměte si třeba světoznámé muzeum umění Ermitáž – uvádí se, že pokud byste chtěli věnovat jen letmý pohled každému z vystaveného exponátu (přes 2,8 milionu), zabralo by vám to několik let života.

Pokud máte na poznávání jen pár dní, nezoufejte. My vám dáme několik tipů, které vám rozhodování o tom, co nevynechat, usnadní.

1. Pelmeně, pyšky a pirožky – aneb co musíte ochutnat

Ochutnejte typické palačinky (bliny)Ochutnejte typické palačinky (bliny)

Čaj ze samovaru, kaviár a vodka. Ačkoli jsou tyto tři pojmy s Ruskem neodmyslitelně spojené, dnes už ruská kuchyně nabízí daleko více. Obchody jsou přeplněné potravinami, na restaurace narazíte na každém kroku. Vždy čerstvé pokrmy dostanete také na místních trzích nebo ve stáncích s rychlým občerstvením.

Pokud fandíte sladkému, musíte si dát místní palačinky (bliny), které se podávají s nejrůznějšími náplněmi jak na sladko, tak na slano. Tradiční bliny jsou plněné zahuštěným slazeným plnotučným mlékem (Salkem) a jedí se především v období oslav Máselnice, tedy před velikým půstem před Velikonocemi.

Další sladkou tradiční pochutinou jsou pyšky, koblihy bez náplně, pořádně mastné, čerstvě usmažené a posypané cukrem. Podávají se s bílou kávou.

Národním jídlem jsou kromě šašliků (špízy z masa) pelmeně, což jsou taštičky plněné mletým masem podávané se smetanou.

Veliké oblibě se těší také pirožky, které mají mnoho podob, co se týče velikosti, náplně i tvaru. Nejlepší jsou ty z Pirohového dvoriku na Gribojedově kanále. Popíjení černého čaje je pro Rusy rituálem. Dnes už se sice běžně připravuje v rychlovarných konvicích, ale misky s varenjem (marmeládami) se k němu podávají stále.

2. Navštivte místní tržnice

I když nejste zrovna nákupní typ, místní trhy stojí zcela určitě za návštěvu už jen pro jejich atmosféru. Jedny z nejrušnějších se nacházejí přímo za obchodním centrem na Senném náměstí – místu, kde vznikal román Zločin a trest.

Již před samotným vchodem na trh postávají místní ženy, které nabízejí živá zvířata. Domů si tak můžete donést živou slepici nebo králíka. Na počkání vám je samozřejmě také zabijí. Sehnat se tu dá opravdu všechno, od čerstvě napečeného gruzínského chleba, přes oblečení až po ne zcela legální přírodní produkty, které tu nabízejí lidé z postsovětských zemí.

3. Projeďte se po Něvě

Užijte si projížďku po řece NěvěUžijte si projížďku po řece Něvě

Petrohrad je navržen podobně jako Amsterdam a Benátky, je tvořen spletí kanálů, říček a řek. Konkrétně jde o 40 ostrovů spojených asi 300 mosty, každý postavený v jiném období a navíc okolo 13 mostů v centru je zvedacích.

Nejstarší mosty byly stavěny jen s pomocí dřeva, ty ovšem dlouho nevydržely. Naopak kamenné mosty se částečně dochovaly. První kovový most přes Něvu byl postaven roku 1850 a dostal název Blagoveščenský most. 

V letním období je velikou atrakcí otevírání mostů, které se pravidelně na pár hodin zvednou, aby mohly proplout vysoké nákladní lodě. V tomto období si tedy dávejte pozor, abyste zrovna byli na správné straně ostrova. Když se spletete, můžete se na několik hodin nedobrovolně zaseknout na špatné straně.

4. Vystoupejte na Kolonádu Katedrály svatého Izáka

Jedna z největších katedrál na světě, jejíž stavba trvala okolo 40 let a stála mnoho úsilí, je vysoká přes 100 metrů a na její dominantu – zlatou kupoli – bylo spotřebováno asi 100 kg zlata.

Stavba katedrály měla pro Petra Velikého zvláštní význam, neboť den oslav svatého Izáka, kterému je katedrála zasvěcena, je ve stejný den jako Petrovy narozeniny (30. května).

Kromě návštěvy samotné katedrály doporučujeme vystoupat na ochoz okolo kupole, z něhož je nezapomenutelný pohled na celé město. Vyhlídka je zpoplatněna.

5. Odpočiňte si na pláži pod Petropavlovskou pevností

Petropavlovská pevnostPetropavlovská pevnost

Petropavlovská pevnost s katedrálou tvoří jednu z nejstarších budov Petrohradu a jeho samotný základ. Na Zaječím ostrově ji nechal postavit na obranu proti Švédům car Petr I. Veliký. Nikdy však nebyla k obraně použita, neboť Petr Švédy porazil dříve, než byla dostavěna.

V pevnosti bylo mimo jiné vězení pro politické odpůrce režimu. Dominantou pevnosti je katedrála sv. Petra a Pavla, jejíž zlatá jehlicovitá zvonice vysoká 122,5 metru je jednou z nejvyšších staveb na městě. Je to místo odpočinku Petra Velikého a jeho následovníků.

Petropavlovská pláž je oblíbeným místem obyvatel Petrohradu, kteří se opření o vysokou stěnu pevnosti, která je chrání před větrem, snaží zachytit sluneční paprsky, jež jsou jim tady na severu dopřávány omezeně a jen po určitou část roku. Koupání v Něvě je zakázáno, přesto každým rokem můžete nějakého odvážlivce v řece zahlédnout.

Z pláže lze pozorovat otevírání mostů, Vidíte odtud hned na tři z nich – Trojický, Birževoj a Dvorcový.

6. Metro není pouze městský hromadný prostředek

Věděli jste, že petrohradské metro je jedním z nejhlouběji položených na světě? Průměrná hloubka stanic dosahuje 60–70 m pod zemí, a to kvůli nestabilnímu písčitému a jílovitému podloží, které se tady nachází.

Ruské metro je proslavené svými okázalými stanicemi. To petrohradské bylo otevřeno v roce 1955 a dnes je tvořeno pěti liniemi. Metro je přehledné, všechny názvy stanic jsou uvedeny také v latince a jediné, na co je potřeba dát pozor je, že jedna přestupní stanice se jmenuje vždy dvěma názvy, tedy v rámci každé linie jinak.

Nejhlubší stanicí je Admiraltejskaja (86 m). Její dominantou je mozaika založení Admirality Petrem Velikým a mezi sloupy jsou umístěny reliéfy ruských admirálů a slavných námořníků. Zdi zdobí mramor v barvě vod Baltského moře. Za jednu z nejpůsobivějších stanic je považována stanice Avtovo.

7. Dopřejte si nezapomenutelný zážitek v Mariinském divadle

Mariinské divadloMariinské divadlo

Velice silným zážitkem je zhlédnutí některé opery či baletu v jednom z nejznámějších divadel na světě, které zahájilo svůj provoz v roce 1860.

Vyrostlo na místě cirkusu, které nedlouho před tím pohltil požár. Interiér divadla nabízí pětipodlažní půlkruhové zlacené a modře čalouněné hlediště, jehož kapacita je až 2000 osob. Lístky na přestavení seženete v předprodeji v kanceláři v centru města – Gostinnyj dvor.

8. Na skok ke Grifonům na Gribojedově kanále

O tom, že Petrohrad nabízí nepřeberné množství mostů, jsme vám už říkali. Ty nejmalebnější najdete na Gribojedově kanále, hned za Kazaňskou katedrálou.

Slavný Bankovní most vznikl v letech 1825–26 a okřídlení pozlacení gryfové s hlavou a tělem lvím a orlími křídly tady měli funkci hlídací. Oválná budova za mostem, dnešní Vysoká škola financí a ekonomie, byla totiž původně bankou, kterou založila Kateřina II. Právě tady se vydávaly vůbec první ruské papírové bankovky.

9. Modro-zlatá dominanta

Izmajlovský chrám Nejsvětější TrojiceIzmajlovský chrám Nejsvětější Trojice

Při procházkách kolem řeky Fontánky vás již z dálky zaujme výrazná modrá kopule posetá zlatými hvězdami – Izmajlovský chrám Nejsvětější Trojice. Je to místo, kde se roku 1867 oženil jeden z velikánů ruské literatury – Fjodor Michajovič Dostojevskij.

Před chrámem můžete obdivovat Sloup slávy, který připomíná vítězství v Rusko-Turecké válce (1877–1878). Po prohlídce památek doporučujeme navštívit místní trhy, které najdete hned vedle chrámu.

10. Objevujte krásy nejrušnější ulice

Něvská třída je nejslavnější a nejznámější ulice Petrohradu. Dosahuje délky téměř pěti kilometrů a šířky až 60 metrů. Odehrávají se tady všechny důležité oslavy, neboť vede až k Zimnímu paláci a jeho náměstí. 

Naleznete na ní nespočet budov nejrůznějších slohů a stylů a v létě také množství venkovních kaváren, kde si můžete posedět a obdivovat její jedinečnou atmosféru.

Za jednu z působivějších budov je považován Dům knihy, bývalé sídlo šicích strojů společnosti Singer. Jde o secesní budovu s glóbem na střeše. V budově je prodejna knih a kavárna s výhledem na ulici.

Pavlína Sedláčková

Pavlína SedláčkováExpert Radynacestu.cz

Lákají mě cesty za poznáním a dobrodružstvím, ať už je cílová destinace jakákoliv.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-petrohrad/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024