Petropavlovská pevnost: nejvýznamnější památka Petrohradu s Petropavlovským chrámem

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15307x

Pevnost se nachází na Zaječím ostrově v samém srdci historického jádra města.

Petropavlovská pevnost patří k nejvýznamnějším památkám nejen Petrohradu, ale i celého Ruska. Nejen, že je to ohromný komplex, který byl v minulosti nedobytný, ale je to místo pro Rusy velmi důležité, neboť tudy kráčely dějiny. Kromě nevyčíslitelné historické hodnoty nabízí návštěvníkům i kulturní vyžití, které je nezbytnou součástí ruské kultury.

Pevnost se nachází na Zaječím ostrově v samém srdci historického jádra města. Byla založena roku 1703 na základě rozhodnutí cara Petra Velikého. Prošla několika rekonstrukcemi, ale ponechala si svůj původní ráz. Důležitou roli hrála v době říjnové (socialistické) revoluce roku 1917 i během druhé světové války.

Doprava a otevírací doba

Nejlepší spojení je jako všude v Petrohradu (resp. v každém velkém městě v Rusku) metrem. Od stanice Gorkovskaja se dá dojít pěšky. Je to hezká procházka klidnou částí města. Na Zaječí ostrov je možné se podívat každý den od 6 hod. do 21 hod., samotná pevnost je otevřená od 9 do 20 hod.

Opět platí, že je lepší přijít dříve a vyhnout se frontám. Zavíracím dnem je středa. Ne všechna muzea v areálu pevnosti se ale otvírají už v 9 hod., některá naopak zavírají už v 17 hod., je to hodně individuální.

Interiér chrámu

Přímo v pevnosti se nachází např. Petropavlovský chrám, bývalé vězení, Muzeum kosmonautiky, expozice Historie Petrohradu do roku 1918 nebo Historie pevnosti. Vstupenky do jednotlivých míst nebo expozic se pohybují od 100 do 350 rublů.

Kromě toho se průběžně vyměňují krátkodobé expozice a konají se tam různé kulturní události, za každý vstup se samozřejmě platí zvlášť. Může se stát, že jako cizinci dostanete vyšší ceny než místní, ale v této památce mimořádného významu by se to stávat nemělo. Studenti a důchodci mají slevy.

Petropavlovský chrám

Uprostřed pevnosti se tyčí jedna z dominant města – Petropavlovský chrám. Je to barokní pravoslavný chrám, jeden z mála takto velkých pravoslavných chrámů ve městě. Do roku 2012 se svojí výškou 122 m. byl nejvyšší stavbou Petrohradu, ale už byl dvěma budovami překonán.

Byl založen ve stejné době jako pevnost, čímž urbanisticky do komplexu zapadá. Interiéry jsou vyzdobené mramorem a obsahují jako všechny pravoslavné chrámy nesčetné množství ikon.

Platí zde stejná pravidla jako v obdobných chrámech – smí se fotit, ale nesmí se fotit lidé. Také je žádoucí, aby ženy při vstupu měly pokrývku hlavy, ale pokud ji nemají, není to už takový velký problém jako před několika lety.

Historie chrámu i pevnosti je velmi bohatá, ale určitě je lepší navštívit tato místa osobně než o nich číst dlouhé texty. Teprve na místě si člověk aspoň částečně uvědomí, jaké významné události v těchto místech probíhaly a jak je vnímají samotní Rusové.

Kdo navštíví Petrohrad, určitě by se měl podívat do pevnosti i do chrámu, neboť to je pravá ruská historie.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.czURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/petropavlovska-pevnost/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024