10 důvodů, proč navštívit Rusko: kaviár mezi zeměmi, Bajkal mezi jezery, Čajkovskij mezi skladateli

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 5. 2017 • Přečteno 9775x

Jedni ho milují, druzí nenávidí. My vám teď dáme deset důvodů, proč jej budete chtít navštívit alespoň jako zvídaví cestovatelé. Tady jsou!

Rusko vyvolává v každém z nás nějaké emoce. Mnoho lidí má zemi dosud spojenou se socialismem a staví se k ní negativně. Ani současné zprávy neukazují největší stát světa v příliš dobrém světle. Kdo jej ale navštívil, může dosvědčit, že je to jeden velký cestovatelský zážitek. Rusko má zkrátka svá specifika, která z něj dělají unikát a na zajímavosti mu přidávají i sami jeho obyvatelé. Čím víc Rusy poznáváte, tím víc zjišťujete, že je vlastně vůbec neznáte... Co je tedy na Rusku tak zajímavé, aby si to zasloužilo i vaši návštěvu?

1. Architektura: zlato, kam se podíváš

Ruské pravoslavné chrámy zná zřejmě každý. Mají typickou zlatou či modrou barvu a speciální cimbuří. Ruská architektura, to ale nejsou jen kostely.

Nejen v Moskvě, ale i v jiných větších městech, najdete takzvaný Kreml. Je to v podstatě staré opevněné sídlo.

Architektonicky zajímavé jsou i různé kláštery či moderní stavby, jako například stanice metra. Proslavené jsou i výškové budovy postavené za Stalinovy éry. Nejznámější z nich je budova Moskevské státní, respektive Lomonosovy, univerzity.

Čtení na podobné témaMetro v Moskvě: architektonický skvost a světová NEJPřečíst

Překrásná jsou města tzv. Zlatého prstence v okolí Moskvy, jako jsou Suzdal, Jaroslavl, Vladimir a další. I v asijské části Ruska pak naleznete architektonicky zajímavá místa – starou zástavbu v Tomsku nebo původní rybářské osady na Dálném východě.

2. Lidé: za skutečnou povahou mimo město

Rusové jsou moc milí a přívětivíRusové jsou moc milí a přívětiví

O slavné ruské pohostinnosti toho bylo napsáno mnoho. V Rusku platí víc než kdekoli jinde, že je velký rozdíl mezi životem ve městech a na venkově. V Moskvě nebo v Petrohradu, kde je mnoho turistů, už moc pohostinnosti nehledejte. Prodavačky se často chovají tak, že nemáte žádný zájem se do obchodu vrátit, a obrovská obchodní centra ani žádný osobnější kontakt nenabízejí.

Jakmile ale opustíte velké město, jsou lidé úplně jiní. Hlavně za Uralem (v asijské části) je vidět, jak příjemní Rusové dovedou být. Problémem může být jazyková bariéra, ale pokud mluvíte rusky, místní obyvatelé udělají vše pro to, abyste byli spokojeni.

3. Jídlo a pití: jako místní ve stolovoj

Patří téměř k povinnosti každého návštěvníka ochutnat místní kuchyni. Nechoďte však do drahých restaurací – zkuste „stolovoju“. Tam doslova za pár korun dostanete vynikající ruská jídla. Fungují tak, že si vezmete tác, na který vám obsluha dá, co si vyberete. Můžete si na jeden talíř nechat dát více příloh, různá masa i salát. Je tady naprosto běžné jíst mnoho chodů v malých porcích.

Čtení na podobné témaRuská kuchyně: luxusní pirožky, hutné polévky, černý čaj a vodkaPřečíst

Mezi klasiku patří ryby, jehněčí maso, zelí a polévky se smetanou. Oblíbené jsou šašliky (obdoba ražniči) nebo bliny (naše palačinky). Ty se prodávají ve speciálních obchodech a jsou sladké i slané. Téměř všude můžete koupit pirohy. V těch bývá i kaviár, který je ovšem dost drahý.

Pije se hodně vodky, i když poslední dobou stoupá obliba piva. V létě se na ulici točí kvas, což je nealkoholický nápoj s výraznou chutí, u kterého platí to, co u celého Ruska. Lidé ho buď milují, nebo nesnáší.

4. Kultura: baletní dril a slavná jména

Ruský balet je proslavený po celém světěRuský balet je proslavený po celém světě

Každý může mít na Rusy svůj názor, ale jedno se jim upřít nedá. Je to velmi kulturní národ. Ruský balet je proslavený po celém světě. Jestli tedy budete mít možnost, určitě navštivte Velké divadlo v Moskvě. Je to sice drahá záležitost, ale stojí to za to.

Rusové dali světu takové hudební skladatele, jako Čajkovskij nebo Rimskij-Korsakov. Každý z těchto umělců má své muzeum a u mnohých z nich je pro návštěvníky zpřístupněn rodný dům. O největších Rusech v historii se učí už malé děti.

5. Příroda: zelené i modré nekonečno

Popsat ruskou přírodu je prakticky nemožné, protože tady najdeme mnoho vegetačních pásů – od tundry, která příliš zajímavá není, až po subtropické klima. V evropské části jsou nádherné hluboké březové háje, které se zdají být nekonečné. Ovšem jen do doby, než navštívíte Sibiř...

Na Sibiři není možné do lesa, nebo dokonce do tajgy, vejít, protože byste už nemuseli najít cestu ven. Velmi romantické jsou však procházky podél velkých sibiřských řek (samozřejmě v létě, kdy bývá horko, v zimě se nedá ani vyjít z domu). 

Kouzelné je také okolí řeky Volhy. V některých místech je tato mohutná vodní kráska tak široká, že nedohlédnete na druhý břeh. Dobrodružnější povahy pak vyhledávají horské masivy na Kamčatce či na Kavkazu.

Čtení na podobné témaPočasí v Rusku: od rekordních mrazů po koupání v teplém Černém mořiPřečíst

6. Moře: pláže v Soči a Bajkal jako ruské nej

Jezero BajkalJezero Bajkal

Ruskou federaci omývá mnoho moří. Ale na severu či na východě jsou natolik nízké teploty a surové klima, že tam turisté nejezdí. Ani ke Kaspickému moři se neorganizují žádné zájezdy. Město Soči na břehu Černého moře ale nabízí vše, co turista požaduje.

Jsou tu upravené pláže, kvalitní ubytování, jazyková vybavenost lidí pracujících v cestovním ruchu, mnoho kaváren, restaurací… A několik desítek kilometrů odtud se nachází vysoké hory, kde se v zimě vrcholově lyžuje. Soči je také lázeňským městem s mnoha zajímavostmi – čajovými plantážemi, botanickou zahradou nebo stálým cirkusem.

Když mluvíme o mořích, nemůžeme vynechat Bajkal, kam jezdí bohatí Rusové na chaty. Jedná se sice o jezero, ale je to něco jako „ruské moře“, které láká více turistů než to skutečné.

7. Venkov: musíme si pomáhat

Ten, kdo navštíví Moskvu nebo Petrohrad, nemůže poznat život obyčejných lidí. Vesnice se rusky řekne „děrevňa“, což je odvozeno od slova dřevo. A skutečně většina domů je dřevěných. Lidem stačí dvě až tři malé místnosti, ale nesmí chybět pravá ruská sauna.

Domy jsou blízko u sebe – ne kvůli nedostatku místa, sousedé k sobě prostě chtějí mít blízko. V některých místech v severních oblastech jsou dosud problémy s elektřinou či s vodou, proto si všichni musí pomáhat.

V posledních letech je omezována veřejná doprava, u každého domu tak uvidíte stát osobní auto. I ve 21. století na vesnicích potkáte staré sovětské vozy značek Žiguli či Moskvič. Co však funguje dobře, jsou školní autobusy, která ale nejezdí, když teplota klesne pod mínus 30.

8. Nákupy: od matrjošky po krabičku

Ruský hypermarket MEGARuský hypermarket MEGA

V současném Rusku koupíte všechno. Vzhledem ke kurzu rublu je pro nás tato země levná. Na většině výrobků najdete nápis „vyrobeno v Rusku“, zahraničních výrobků je méně a jsou dražší. Do Ruska sice také pronikla globalizace, ale jen do určitě míry. Svou roli hrají i ekonomické sankce.

Oblíbenými suvenýry, které se odsud z Ruska vozí, jsou matrjošky. To jsou panenky, které jsou specifické tím, že je jich několik vložených v sobě – od nejmenší až po největší. 

Dalším klasickým suvenýrem je vodka, které existuje nespočet druhů. Z dalších dražších suvenýrů můžete přivézt kaviár. K dostání je černý, ale i vzácnější červený.

Kromě turistických cílů nenajdete nikde pohlednice, ale cenově výhodným suvenýrem ze Sibiře jsou krabičky vyrobené z březové kůry.

Čtení na podobné témaRady na cestu do Ruska: co je třeba ke vstupu, co ochutnat a zažít, a jakému tématu se vyhnoutPřečíst

9. Cestování: vlakem do pohádky 

Naprosto jedinečným zážitkem je cesta vlakem přes celou zemi Transsibiřskou magistrálou. Ta vede z Moskvy až do Vladivostoku a nabízí mimořádné scenérie. Vlakem však dojedete téměř všude, takže můžete navštívit třeba okolí řeky Volhy, kde se nachází jedno speciální místo – rodiště dědy Mráze.

Můžete tak procestovat tuto pohádkovou zemi nejen letadlem, což je samozřejmě nejrychlejší, ale i vlakem. A proč pohádkovou? V Rusku se „narodily“ takové postavy jako Mrazík, Finist Jasný Sokol, Žabka Carevna, Kostěj Nesmrtelný a mnoho dalších.

10. Moderní Rusko: i Moskva má svůj Manhattan

Mrakodrapy v MoskvěMrakodrapy v Moskvě

Rusko si stále udržuje svůj specifický ráz, pokud ale navštívíte nějaké velkoměsto v asijské části země, pak uvidíte především architekturu 20. století. Města jako Novosibirsk či Jekatěrinburg jsou příkladem ruské moderny. Města v evropské části pak kromě historických památek nabízejí i supermoderní letiště či vlaková nádraží.

V posledních letech vzniká také mnoho obrovských moderních obchodních center. A v Moskvě dokonce najdete i čtvrť s několika úplně novými mrakodrapy, které se trefně říká „moskevský Manhattan“.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-rusko/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024