10 důvodů, proč navštívit Stockholm: slanečci, pohostinnost a Mekka designu

Andrea Votrubová Andrea Votrubová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 83876x

Důvodů, proč navštívit Stockholm, existují tisíce. Přesto jsme se pokusili pro vás vybrat všechna Švédská nej koncentrovaná do města na tisíci ostrovech.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do StockholmuZobrazit zájezdy

Zhluboka se nadechněte a skočte do průzračné vody. Řeč není o opuštěném ostrůvku daleko od civilizace, ačkoli těch tu najdete stovky. Švédská metropole, kde zelená není jen tráva v obrovském množství zdejších parků, ale i mentalita obyvatel, je totiž nejčistší metropolí na světě. Ke koupání zve v samém centru města a navíc má duši romantika. Ne nadarmo se Stockholmu říká Benátky Severu

Až se budete brouzdat kolem vodních kanálů, jimiž je Stockholm protkán, či malebnými uličkami Starého města, ani vás nenapadne, že se nacházíte v drsném kraji Vikingů. Nádherné město plné barev, zeleně, historie, umění a designu si zamiluje každý, kdo vkročí na jeho půdu. Přesněji řečeno na jeden ze čtrnácti ostrovů, na nichž se hlavní město Švédska rozkládá.

Důvodů, proč ho navštívit, je přitom víc. O tom, že cesta za perlou severu stojí za to, se vás pokusí přesvědčit alespoň následujících deset z nich.

1. Zelená se line záře

Celé město se zelenáCelé město se zelená

Málokteré město na světě se může v čistotě vyrovnat nedotčené přírodě. Stockholm si ovšem tuhle paralelu zaslouží. Můžete si být jisti, že kdekoli se nacházíte, dělí vás od zelené plochy nejvýše 300 metrů. Ostatně více než polovinu městské plochy tvoří parky, které jsou oblíbeným dějištěm pikniků i sportovních aktivit.

Zajděte se podívat třeba do Ekoparken, prvního národního parku na světě, který se táhne v délce 14 kilometrů od jižního Djurgårdenu až k severnímu předměstí. Zpět do hotelu vás dopraví autobus poháněný bioplynem a osvěžení ve sprše vám pro změnu připraví solární panely. Zelená zkrátka ke Stockholmu patří stejně jako průzračně modrá, kterou si užijete během koupání u jedné z písečných pláží v samém centru města.

2. Podmanivá vodní říše

Stockholm je plný ostrůvkůStockholm je plný ostrůvků

Ne dost na tom, že švédská metropole budí dojem plovoucího města. Ostrůvky, jež tvoří takzvané Stockholmské souostroví, je Stockholm doslova obsypán – celkem se jich na pásu dlouhém 140 kilometrů nachází několik desítek tisíc.

Během své návštěvy proto určitě nevynechejte výletní plavbu, která vás provede proměnlivou vodní krajinou sahající od hustých lesů až po holá skaliska bičovaná vlnami. Tenhle zážitek si samozřejmě nechtějí nechat ujít ani místní, z nichž mnozí si na více než stovce obydlených ostrůvků postavili letní chaty.

3. Královské posvícení

Královský palácKrálovský palác

Podobně jako Velká Británie si královskou rodinu hýčká i skandinávská země a nic na tom nemění fakt, že urozenost se tu při výběru partnerů zrovna nenosí. Zatímco princezna Viktorie nepohrdla svým osobním trenérem, princ Karl Filip se pro změnu rozhodl pro modelku a hvězdu reality show Sofii Hellqvistovou.

V oficiálním sídle královského rodu, jež leží na Starém městě, byste ale po lesku nobility pátrali marně. Král Karel XVI. Gustav a jeho choť královna Silvia totiž dávají přednost životu v paláci Drottningholm na ostrově Lovön, jenž sice působí méně okázale, zato je součástí světového dědictví UNESCO.

Pro našince je tento výletní cíl o to zajímavější, že v zámeckém parku stojí sochy od Adriana de Vriese, které sem Švédové v 17. století přivezli z pražské Valdštejnské zahrady jako válečnou kořist.

4. Kde si podávají ruce nobelisté

RadniceRadnice

Víte, co má společného Jaroslav Heyrovský s Albertem Einsteinem? Oba z rukou švédského krále přebírali v budově Stockholmské radnice Nobelovu cenu, ač každý v jiné době a oboru. Nejprestižnější ocenění je udíleno od roku 1901 na základě poslední vůle vědce, průmyslníka a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela, přičemž oceněné hvězdy večera se po slavnostní ceremonii každoročně scházejí na banketu v jídelním sále zvaném Modré nádvoří.

Není divu, že správní srdce města působí na své návštěvníky doslova jako magnet. Kromě toho, že tu najdete muzeum Nobelovy ceny a obří mozaiku švédské historie složenou z 18 milionů zlatých kousků, můžete se pokochat i pohledem na největší varhany ve Skandinávii o více než 10 tisících píšťal.

5. Město kultury

Královská operaKrálovská opera

Ve Stockholmu bije kulturní srdce Švédska. Najdete tu více než stovku divadel, dvě opery a spoustu kin. Mimochodem právě zde se točily první celovečerní němé filmy.

Jste-li navíc milovníci historie, vědy či umění, výběr z více než sedmdesátky muzeí pro vás bude skutečný oříšek. Určitě ale nezapomeňte na seznam přání přidat Skansen, což je světově první muzeum pod širým nebem. Jeho součástí je replika města z 19. století s živou ukázkou tradičních řemesel, a jak se dnes žije severským zvířatům, zase věrně ilustruje přilehlá zoo.

Fanoušci námořnictví by neměli vynechat muzeum Vasa s jedinou dochovanou lodí ze 17. století. Vlastní síň slávy má ve Stockholmu i legendární skupina ABBA.

6. Podzemní estetika

Stanice metraStanice metra

Za uměleckými poklady netřeba chodit jen do vypulírovaných galerií. Artovým duchem dýchá i stockholmské metro, jež se táhne podzemím v délce 110 kilometrů. Více než 90 ze stovky stanic jsou vyzdobeny sochami, mozaikami, instalacemi, malbami a reliéfy od 150 umělců, kteří na tomhle unikáním počinu začali pracovat v 50. letech minulého století a pokračují v něm v podstatě dodnes.

Stanice Kungsträdgården například vypadá jako dějiště archeologických vykopávek, jež se pyšní pozůstatky starého stockholmského paláce Makalös. O právech žen a ekologii vás ve stanici Östermalmstorg poučí zase umění Siri Derkerta. A tak bychom mohli pokračovat dále. Lepší ovšem bude, když si tuhle zážitkovou jízdu vychutnáte sami.

7. Ráj nábytku

IkeaIkea

Že je Švédsko dřevařská a nábytkářská velmoc, ví asi každý. Stejně známá je našinci i značka Ikea. Tou přitom pojem švédský design teprve začíná. Stockholm je totiž pro milovníky interiérového dekoru doslova Mekkou. Najdete tu spoustu prvotřídních obchodů nabízejících nábytek a home decor nejrůznějších stylů a zvučných jmen.

Inspiraci můžete čerpat třeba v obchodě Svenskt Tenn, kde působila jedna z ikon švédského designu, Josef Frank, nebo se podívat do butiku Malmstenbutiken, jenž ve 40. letech založil světoznámý návrhář Carl Malmsten razící styl rurální rokoko.

A pokud ještě nebudete mít dost, můžete se do hlubin nábytkářského designu 20. století ponořit během prohlídky expozice ve stockholmském Národním muzeu.

8. Kuchyně vonící po kopru

Masové kuličkyMasové kuličky

Obligátní masové kuličky a losos, které u nás propaguje společnost Ikea, jsou jen špičkou kulinářského ledovce tajícím na švédském stole. Na rozdíl od přírody totiž místní své žaludky nijak nešetří a rádi se rozmazlují rozmanitou nabídkou mořských úlovků, klobásek, paštik, sýrů, ale i ovoce a zeleniny.

Pokud si tu dáte rybu, bude vám často vonět po kopru. Vyzkoušet můžete i oblíbené jelení a sobí maso, které se připravuje v podobě ragú, grilované či pečené, doplněné přílohou v podobě brambor a brusinek. Čemu naopak Švédové neholdují, je alkohol a kouření. A to nejen kvůli vysokým cenám – do zdejší zelené mentality se tyhle věci zkrátka moc nehodí.

9. Vlídná pohostinnost

Švédové jsou známí svou pohostinnostíŠvédové jsou známí svou pohostinností

Ačkoli mají Švédové pověst chladných introvertů, osobní setkání vás přesvědčí, že tahle nálepka má k realitě daleko. Zdejší vstřícnost a pohostinnost stejně jako ochotu s čímkoli poradit si pochvaluje každý, kdo severskou zemi navštíví.

Multikulturní a tolerantní národ navíc nemá jednolitou tvář. Díky dobré sociální a migrační politice se stalo Švédsko domovem velkého množství Asiatů a Afričanů, a procházka Stockholmem vám tak bude často připomínat spíše kosmopolitní New York. Včetně angličtiny, kterou místní ovládají napříč všemi generacemi.

10. Vikinská stopa

BirkaBirka

Paradoxem je, že přes mírumilovnou povahu, která se odráží ve státní neutralitě, koluje v žilách Švédů krev loupeživých Vikingů. Ti ovšem neměli na svědomí pouze drancování cizích území, ale zasloužili se také o čilou obchodní výměnu sahající až do orientální Číny.

Její pozůstatky dnes můžete obdivovat v dochovaném vikingském sídlišti Birka na ostrově Björko, kam se dostanete během dvouhodinové jízdy lodí. Čeká vás vzrušující exkurze do více než tisíc let staré historie kdysi nejdůležitějšího obchodního střediska v oblasti Baltského moře. O jeho významu ostatně svědčí i fakt, že od roku 1993 je opevněná vesnice součástí seznamu světového dědictví UNESCO.

Andrea Votrubová

Andrea VotrubováPrůvodce Radynacestu.cz

Ty nejsilnější zážitky tvoří lidé, které na cestách potkáte.

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Stockholmu

Zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-stockholm-slanecci-pohostinnost-a-mekka-designu/Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z ŠvédskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024