10 důvodů, proč navštívit Švédsko: polární záře, dvacetikiloví lososi a naprostý relax

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 37438x

Proč byste měli jet do Švédska? Známe nejméně deset dobrých důvodů.

Vyberte si z našich 15 zájezdů do ŠvédskaZobrazit zájezdy

O Švédsku panuje mylná představa jako o zemi mrazivé a chladné i co se obyvatel týče. Opak je pravdou. Zážitky od polární záře, až po znovunalezení opravdového klidu v duši, to jsou důvody, proč i tahle severská země má své nepopiratelné kouzlo pro turisty. Vypravit se poznávat Švédsko můžete kdykoliv během roku. Během podzimu je ale tento stejně nejkrásnější… Sečteno a podtrženo – Švédsko rozhodně stojí za návštěvu. 

1. Čtyři sezony – 4 tváře – 1 země

Asi není třeba zdůrazňovat, že ve Švédsku je o něco chladněji než u nás. Vždyť celých 15 % země se nachází za severním polárním kruhem. Chladno je tady v podstatě od podzimu až do jara. Zimy však v posledních letech trochu ztratily na své intenzitě a teploty se obvykle pohybují jen okolo pěti stupňů pod nulou.

Mráz tady však nezalézá pod nehty. Je spíš suchý a větrný, což je dáno polohou Švédska i kvalitou místního ovzduší. Mnohem víc než mráz trápí Švédy tma. Matka příroda však tento handicap bohatě vyvažuje dechberoucí podívanou v podobě polární záře. V blízkém okolí velkých měst, jako jsou Malmö, Götteborg či Trelleborg, je přítomnost tmy o poznání snesitelnější.

2. Jezera: Štědrý dar přírody

Švédsko má 95 700 jezer větších než 100 × 100 metrůŠvédsko má 95 700 jezer větších než 100 × 100 metrů

Ve Švédsku narazíte na jezero na každém druhém kroku. Zdá se vám to přehnané? Čísla a fakta mluví jasnou řečí. Švédsko má 95 700 jezer větších než 100 × 100 metrů. A některá z nich mají přinejmenším netradiční jména jako třeba „Lördagsträsk“, což lze přeložit jako sobotní bažina či močál.

Titulem největší jezero ve Švédsku, třetí největší jezero v Evropě a největší zásobárna pitné vody v celé Evropě se pyšní jezero Vänern na jihozápadě Švédska. Právě tady také rybářští nadšenci ulovili ty největší lososy na světě. Vážili neuvěřitelných 20 kilogramů.

Čtení: Zájezdy do Švédska – srovnání a doporučení

3. Jste málo kreativní? Jeďte do Švédska!

S tím, že je tady od podzimu do jara chladno, si Švédové příliš těžkou hlavu nedělají. Dospělí i děti se dokážou docela dobře zabavit doma. Čtou, poslouchají hudbu, pečou nebo něco vyrábějí. 

Švédsko se i díky tomu dlouhodobě řadí mezi nejkreativnější země světa. Podle takzvaného globálního indexu kreativity rozhodují o kreativitě dané země: talent + technologie + tolerance. Mezi Švédy najdete spoustu úspěšných reklamních kreativců a umělců. Za zmínku možná stojí i fakt, že Švédové před časem zavedli šestihodinovou pracovní dobu.

4. Neobydlená příroda: Příležitost zkoumat své myšlenky 

Tamní příroda vás nadchne a okouzlíTamní příroda vás nadchne a okouzlí

Možná víte, že švédská krajina je až z 97 % neobydlená a civilizací nezaplevelená. Švédsko tak utváří pestrý koktejl zachovalé přírody, národních parků a přírodních rezervací, které pokrývají desetinu jeho rozlohy. Přírodních krás k prozkoumávání je tu opravdu požehnaně.

Čtení na podobné téma5 praktických informací na cestu do Švédska: Co vzít, kam jít a za kolik? Poradíme vám!Přečíst

O Švédech je známo, že přírodu milují, a taky se o ni náležitě starají. Dokonce recyklují 99 % svého odpadu. Jsou velkými fanoušky outdoorových aktivit a kladou důraz na zdravý životní styl. Když pak Švédům při toulkách na čerstvém vzduchu vytráví, klidně se vrhnou na kuchtění přímo v přírodě. Řada míst je proto opatřena ohništěm s otočným roštem a velkou pánví.

5. Letní slunovrat: Nejoblíbenější svátek ve Švédsku

Letní slunovrat (Midsommar) je ve Švédsku největší letní oslavou. Je natolik významný, že se dokonce stal i státním svátkem. Tradičně se sice slavilo v době slunovratu, dnes však oslavy připadají na víkend okolo 24. června. 

Dlouhé dny a dlouhé bílé noci navíc poskytují možnost slavit i několik dní a nocí v kuse. Všude po okolí jsou rozmístěné májky, hlavní symbol oslav Slunovratu, okolo nichž lidé pozdě do noci tančí. Ženy se zdobí věnci z lučních květin a březových větviček.

Podle pověry musí nezadané dívky tuto noc nasbírat devatero kvítí a dát si je pod polštář. Ve snu se jim pak zjeví jejich nastávající.

Typickým pokrmem Slunovratu jsou nakládaní sledi, podávaní s novými bramborami a chlebovými plackami.

6. Ráj  nejen zimních sportů 

Vyzkoušejte curling na zamrzlém jezeřeVyzkoušejte curling na zamrzlém jezeře

Švédskými kratochvílemi jsou plavání, jachting, fotbal, golf, jízda na koni, lehká atletika, rybaření, sbírání hub atd. Zeměpisná poloha však tuto největší skandinávskou zemi doslova předurčuje k tomu, aby získala status ráje zimních sportů.

Tím zdaleka nejoblíbenějším zimním sportem je… Ano, uhodli jste – lední hokej. V tom patří Švédové mezi absolutní světovou špičku. Stejně vášnivě však milují lyžování či snowboarding. Za vyzkoušení stojí i curling nebo bruslení na zamrzlém jezeře. 

7. Milí, vstřícní, ochotní a pohodoví lidé 

Až zase někde uslyšíte, že když někdo pochází ze severu, musí být nutně odtažitý, prostě „studený psí čumák“, nevěřte mu. Je to jen hloupý předsudek. Švédové jsou velmi přátelští, srdeční, pohostinní, otevření vůči jiným kulturám a navíc mají velký smysl pro humor. Švédsko také platí za jednu z nejliberálnějších zemí v Evropě i ve světě.

Švédové se o vás budou zajímat, rádi s vámi prohodí pár slov a seznámí vás se svou zemí a kulturou. Mají totiž silně vyvinuté národní cítění, jež pramení z úcty a hrdosti na svou zem.

To, co během pobytu ve Švédsku jistě oceníte, je i fakt, že Švédové mají doslova ve své krvi zakořeněný smysl pro pořádek a ctí pravidla. Ani přinejmenším nehrozí, že se s vámi bude někdo přetlačovat ve frontě, nebo že vám nenávratně zmizí zavazadlo…

8. Přehlídka hudebních festivalů

Hudební festival v GotheburguHudební festival v Gotheburgu 

I když je Švédsko malá země, dokázala se švédská hudba ve světě úspěšně prosadit. Švédsko dalo světu takové hudební legendy, jako jsou třeba skupiny ABBA či Roxette, která za svou kariéru prodala neuvěřitelných 75 milionů alb. Kromě pop music si ale Švédové s oblibou pouštějí do uší také jazz, vážnou hudbu a operu.

Čtení na podobné témaMuzeum ABBA: legendární skupina ožívá v muzeu ve StockholmuPřečíst

Pro ty, kteří neposlouchají vyhraněný hudební styl, je jako stvořený festival Musik vid Siljan, který je propojením jazzu, církevní hudby, lidové hudby spojené s tancem, komorní hudby či produkce symfonických orchestrů. Celý festival se navíc koná v nádherné přírodě nedaleko jezera Siljan. 

9. Módní centrum severní Evropy 

Když se kteréhokoliv milovníka kvalitní módy zeptáte, co se mu vybaví při slovním spojení švédská móda, pravděpodobně vám odpoví, že je to střídmost, jednoduché barevné kombinace, minimalistické střihy, kvalitní materiály, důmyslné detaily atd.

Někteří Švédové ale volí zcela opačnou cestou. V odívání jsou uvolnění, preferují jednoduchost a originalitu. Pokud hledáte nový impuls pro oživení svého šatníku, nechte se inspirovat u některé z oblíbených značek (Acne Studios, &Other Stories, Filippa K, COS aj.).

10. Jídlo, jídlo a zase jídlo

Skořicový šneci jsou ve Švédsku hodně oblíbeníSkořicový šneci jsou ve Švédsku hodně oblíbení

Patrně každý, kdo občas zajde do restaurace v obchodním domě IKEA, někdy vyzkoušel nějakou švédskou specialitu – masové koule z mletého masa (köttbullar), podávané s bramborami a brusinkovým džemem.

Čtení na podobné témaŠvédská kuchyně: Tradičně selská a vydatná aneb Co musíte ochutnat?Přečíst

Švédové jídlu propadli. Jak jinak si totiž vysvětlit, že kromě tradičních svátků slaví i dny jídla? A co vy? Slavili byste raději Den vaflí (25. března), nebo třeba Den skořicových šneků (4. října)? Ať tak či onak, k sladkému neodmyslitelně patří káva. A tady to platí dvojnásob. Vždyť Švédsko se v roce 2015 umístilo na 3. místě v žebříčku největších konzumentů kávy! 

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Švédsko

Za Vikingy? Do Švédska…

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Švédska

Zájezdy do Švédska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-svedsko/Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z ŠvédskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024