TOP 10 míst, které musíte ve Stockholmu vidět: královská podívaná v severském stylu

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 74816x

Benátky severu, jak se Stockholmu přezdívá, nabízejí vše od krásných památek až po muzeum slavné pop kapely.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do StockholmuZobrazit zájezdy

Stockholm jako hlavní město Švédska vás nadchne svou klidnou atmosférou, nepřeberným množstvím muzeí a galerií, nádhernými parky a nekonečnou vodní plochou. Rozkládá se na 14 ostrovech a je obklopen Baltským mořem a jezerem Mälaren. Poznejte Benátky severu a top desítku míst, které ve Stockholmu nesmíte minout. 

1. Skanzen

V roce 1891 založil Arthur Hazelius nejstarší skanzen (označení muzea pod širým nebem) na světě s úmyslem zachránit lidovou švédskou kulturu. Nechal rozebrat asi 150 typických selských stavení z celého Švédska včetně interiéru (nábytek, předměty z domácnosti, předměty používané v každodenním životě selských lidí) a krojů a vše nechal znovu postavit na ploše 30 hektarů v hlavním městě Švédska.

Na ostrově Djurgården ve Stockholmu tak dnes můžete krom selských stavení obdivovat severská zvířata (sobi, losi, medvědy), lidovou kulturu a typické výrobky, které si můžete na památku zakoupit.

2. Muzeum lodi Vasa

Muzeum lodí VASAMuzeum lodí VASA

Král Gustav II. Adolf nechal postavit v roce 1628 největší válečnou loď své doby – loď Vasa (pojmenovanou podle dynastie Vasů). Loď byla sama o sobě „plovoucím palácem“ a měla symbolizovat oslavu švédského panovníka. Král doufal, že stavbou obrovské válečné lodi obhájí zájmy Švédska před hrozícím nepřítelem, jímž v té době bylo Polsko.

Loď Vasa měla nahánět hrůzu už jen svými rozměry – byla vysoká cca 53 metrů a dlouhá 69 metrů. Slavnostně opustila přístav ve Stockholmu 10. srpna 1628, avšak po necelých 1500 metrech se lehce naklonila na bok a potopila se. Co se stalo? Pravděpodobně byla narušena statika lodi tím, že bylo na poslední chvíli přidáno několik děl navíc.

Svou roli sehrál také vítr, který se do vyplouvající lodi obul, převrátil ji mírně na bok, spodní průzory děl se naplnily vodou a plavidlo se potopilo. Po 333 letech byla loď vyzdvižena z mořského dna v perfektním stavu a vy ji dnes můžete obdivovat v jedinečném muzeu Vasa ve Stockholmu.

Čtení: Zájezdy do Švédska – srovnání a doporučení

3. Stockholmská radnice

Kdo vynalezl dynamit? Ano, byl to Alfred Nobel. Slavné jméno je ovšem v dnešní době spjato spíše s pojmem Nobelova cena. Vynálezce ve své závěti stanovil, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné objevy, literární tvorbu a mír. Každého 10. prosince se v Modrém sále (Blå hallen) radnice koná slavnostní banket při příležitosti předávání cen (kromě Nobelovy ceny míru).

Prestižní ocenění předává sám panovník (v současné době král Karel XVI. Gustav)*.

Dominantu města, Stockholmskou radnici, dal v roce 1923 postavit architekt Ragnar Östberg ve stylu národního romantismu z celkem 8 miliónů červených cihel. Inspiraci hledal v Benátkách. V radnici můžete obdivovat Modrý sál (ve skutečnosti je červený), Zlatý sál či Princovu galerii s nástěnnými malbami osobně namalovanými švédským princem Eugenem.

4. Královský palác

Královský palácKrálovský palác

Královský palác (Kungliga Slottet) byl postaven na místě původního hradu Tří korun (Tre Kronor). Je oficiální rezidencí krále (v současné době král Karel XVI. Gustav)*. Stavbu zadal panovník Karel XI. v roce 1692, avšak požár sídla a ekonomické potíže způsobily, že se stavba protáhla až do roku 1728.

Před královským sídlem pravidelně probíhá výměna stráží, kterou byste si neměli nechat ujít.

5. Nobelovo muzeum

Při toulkách Starým městem (Gamla Stan) nesmíte opomenout navštívit Nobelovo muzeum, které mapuje jak život samotného Alfreda Nobela, který se v roce 1833 ve Stockholmu narodil, tak historii Nobelovy ceny.

Muzeum se nachází na Velkém náměstí (Stortorget) kousek od Královského paláce.

6. Drottningholmský palác

Drottningholmský palácDrottningholmský palác

Drottningholmský palác (Drottningholm Slott) je od roku 1981 soukromou rezidencí švédské královské rodiny na ostrově Lovön. Oficiální rezidencí je však stále Královský palác ve Starém městě. Královská rodina obývá jižní křídlo Drottningholmského paláce, zbytek zůstává otevřen pro veřejnost.

Tento královský zámecký komplex připomíná francouzské Versailles a byl postaven v letech 1662–1700 pod dohledem švédské královny Hedviky Eleonory (manželky švédského krále Karla X. Gustava).

Obdivovat kromě sídla můžete i rozsáhlý park, ve kterém se nacházejí sochy Adriana de Vries, které pocházejí z Valdštejnské zahrady v Praze. Tyto sochy byly odvezeny Švédy na konci třicetileté války coby válečná kořist. Za návštěvu stojí taktéž Čínský pavilon (Kina Slott), který byl zbudován jako letohrádek a překvapení k narozeninám pro manželku krále Adolfa Fridricha v roce 1753.

Vedle zámku se nachází staré barokní divadlo z 18. století, které dodnes používá původního vybavení.

7. Storkyrkan (Velký kostel)

Kde byli korunování švédští králové? Na tuto otázku najdete odpověď v kostele, který se nachází vedle Královského paláce ve Starém městě. Jedná se o nejstarší kostel ve městě.

Gotický exteriér se vám na první pohled zřejmě bude zdát nudný, ovšem nádherně zdobený interiér vás jistě uchvátí. Uvnitř kostela najdete například známou sochu svatého Jiřího s drakem, která symbolizovala snahu Švédska dostat se z dánského područí.

8. Riddarholmský kostel

Riddarholmský kostelRiddarholmský kostel

Nepřehlédnutelný trojlodní červený kostel, který nese název Riddarholmský, byl postaven v letech 1280–1300 v gotickém slohu a během následujícího století byl postupně rozšiřován.

Kostel ovšem není zajímavý jen díky architektuře, ale především funkci. Jde totiž o místo posledního odpočinku švédských králů.

9. Severské muzeum

Pokud se chcete co nejvíce přiblížit kultuře Švédů je návštěva Severského muzea (Nordiska muset) téměř povinností. V nádherné budově z roku 1907 se vám naskytne pohled na kulturní historii Švédů od 16. století až po současnost. Budova je postavena v oblíbeném stylu národního romantismu.

Uvnitř můžete obdivovat švédské kroje, lidovou keramiku, vánoční zvyky, oděvy či šperky. Krásná je výstava věnována Laponcům. Tvůrcem muzea je již známý tvůrce skanzenu Arthur Hazelius. V celém muzeu se nachází na jeden milión předmětů.

10. ABBA muzeum

Muzeum skupiny ABBAMuzeum skupiny ABBA

Znáte film či muzikál Mamma Mia? Notoricky známé písně proslavila skupina ABBA. Ta vznikla právě ve Švédsku, přesněji ve Stockholmu v roce 1970, a na světě snad není nikdo, kdo by legendární čtveřici či její písně neznal. Název ABBA vznikl z počátečních písmen křestních jmen jejích členů: Agnetha, Benny, Björn a Anni-Frid.

V interaktivním muzeu můžete zpívat a tančit na nejúspěšnější písně této skupiny. Kromě toho se tady nachází expozice věnovaná historii švédské hudby. Muzeum se najdete na ostrově Djugården, kousek od zmiňovaného muzea lodi Vasa.

* platné pro r. 2015

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 20 zájezdů

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Stockholmu

Zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-10-mist-ktere-musite-ve-stockholmu-videt/Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z ŠvédskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024