10 NEJ Ruska: Tohle vás dostane! Největší, nejdelší, nejvyšší… velmoc s velkým V

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 26351x

Rusové si potrpí na to, že jsou ve všem první. Tady je malá přehlídka ruských nej.

Nespokojíte se s málem? Je pro vás cestování velkou výzvou? Pak musíte do Ruska! Největší země světa totiž skýtá mnohá nej, která stojí za to prozkoumat. Pojďte se s námi podívat, v čem si Rusové drží světová prvenství i na to, co si třeba z Ruska dovézt jako typický suvenýr a proč se do hor nevybavit vodkou, ale čajem.

1. Největší země světa

Hlavní město Ruska – MoskvaHlavní město Ruska – Moskva

Ruská federace je co do rozlohy největší zemí světa. Rozkládá se na přibližně 17 milionech km2. Část se nachází na území Evropy, ale daleko větší je asijská část. Na druhou stranu téměř všechna významná centra leží v evropské části.

Asi 80 % obyvatelstva žije na území Evropy – mezi nejvýznamnější města patří např. Moskva, Petrohrad, Volgograd, Jekatěrinburg a mnoho dalších. Hranice mezi kontinenty tvoří pohoří Ural a Kavkaz. Za Uralem pak můžeme najít Sibiř a Dálný východ. 

2. Nejhlubší a největší jezero na Zemi

Jezero Bajkal, se svou maximální hloubkou 1642 m., je nejhlubším jezerem na světě. Nachází se v asijské části, konkrétně v Irkutské oblasti. Bajkal je nejen pro Rusy téměř pohádkovým místem, kde naleznete mimořádně průzračnou vodu a neskutečné množství ryb a jiných živočichů. V mnoha restauracích nejen v Irkutské oblasti dostanete rybí speciality z ryb, které mají pouze ruský a latinský název, neboť žijí pouze v Bajkalu.

Rusové rádi Bajkalu říkají „moře“, ale mají na svém území největší jezero světa, které má oficiální název Kaspické moře. To se nachází na Středním východě částečně v Rusku, dále na území některých neklidných postsovětských republik a v Íránu. Vzhledem ke své poloze, a vzhledem k absenci infrastruktury, není turisty příliš navštěvováno.

3. Nejvyšší hora Ruska

ElbrusElbrus

Nejvyšší horou Ruska je kavkazský Elbrus s nadmořskou výškou 5642 metrů. Na ten se samozřejmě podívají pouze skuteční horolezci. 

Kavkaz je vysoký horský masiv se syrovým podnebím a téměř nedotčenou přírodou. Obdivovat tady můžete mnoho přírodních krás a vyhlídek, ale je nutné být vybaven výbornou fyzičkou a základními potřebami pro přežití.

4. Nejdelší železnice na světě

Vzhledem k podnebí na Sibiři a vzhledem k rozloze Ruska je dost komplikované cestovat autem nebo autobusem. Spojení z Moskvy, resp. evropské části, do odlehlých severních míst a na Dálný východ je možné pouze letadlem nebo vlakem.

Proto již v minulosti vznikla Bajkalsko-amurská magistrála, která spojila Moskvu s městem Vladivostok na pobřeží Tichého oceánu téměř u hranic s KLDR. Tato železnice velmi pomohla hospodářství, proto později postavili její novější verzi nazvanou Transsibiřská magistrála.

Ta je se svojí délkou 9288 km nejdelší železniční tratí na světě. Projížďka po této trase je opravdovým zážitkem. Nejen že vidíte překrásné přírodní scenérie, ale zároveň se během dlouhé cesty seznámíte s různými lidmi. Celá cesta trvá několik dní, ale zajímavé je to, že vlak prakticky vždy vyjede ze stanice včas.

5. Nejstarší osídlení

Sergiev PosadSergiev Posad

Oficiální první informace o Rusku jsou o tzv. Kyjevské Rusi, která se však nyní nachází na území Ukrajiny. Velmi staré a mimořádné památky však můžeme najít ve Zlatém prstenci v okolí Moskvy. Jedná se o několik měst na jih či východ od hlavního města.

Mezi tato města patří třeba Sergiev Posad, který se nachází cca 60 km severovýchodně od Moskvy. Najdete v něm významné poutní místo, které často navštěvuje i moskevský patriarcha. Je tady obrovský klášterní a kostelní komplex.

Z těch vzdálenějších míst (cca 150–200 km od ruského hlavního města) je třeba jmenovat Tulu, Rostov Velikij, Vladimir, Jaroslavl…

6. Nejrozsáhlejší území bez lidského osídlení – severní Sibiř

Pod pojmem Sibiř si většina z nás představí krutou zimu, což ale není úplně správná představa. Čím víc ale jedeme na sever, tím se teploty snižují. V určité zeměpisné šířce končí silnice a cesty a začíná nekonečná tajga. Na Sibiři je však velmi čistý vzduch a v noci je možné pozorovat Mléčnou dráhu a v některých místech i Polární záři.

Jižní oblasti jsou překrásné s množstvím jezer a lesů. Milovníci klidné divoké přírody si tady jistě přijdou na své.

7. Nejdelší řeka Evropy

Řeka VolhaŘeka Volha

Velkou částí evropské části Ruska protéká nejdelší řeka Evropy a zároveň něco jako ruská národní řeka. Řeka Volha má celkovou délku toku 3530 km a protéká hlavně Ruskou federací. Rusové mají k Volze speciální vztah, neboť pro velkou části obyvatelstva byla po staletí hlavním zdrojem obživy.

Zpívá se o ní v mnoha ruských národních písních. Velmi známí jsou také tzv. burlaci neboli tahači, kteří museli táhnout těžké lodě proti proudu řeky.

Řeka protéká několika významnými městy, z nichž největší je Volgograd (v minulosti se jmenoval i Stalingrad). Toto město má pro Rusy mimořádný význam, neboť v bitvě u Stalingradu Rudá armáda obrátila situaci ve druhé světové válce a Němci museli začít ustupovat.

8. Největší osobnosti ruské kultury

Rusové jsou velmi kulturní národ a je pro ně téměř povinností průběžně navštěvovat nějaké divadelní představení, koncert či balet. Rusko také dalo světu významné spisovatele, jako byl Puškin, Tolstoj, Dostojevskij, Čechov a mnoho dalších. Celý kulturní svět zná i hudebního skladatele Čajkovského nebo písničkáře Vysockého.

V každém větším městě najdete sochu některého z ruských umělců či spisovatelů. Při návštěvě Moskvy si nenechte ujít návštěvu Velkého divadla a některého z jeho široké škály vynikajících představení. Jedním z vrcholů ruské kultury je slavný balet Labutí jezero.

9. Nejslavnější hokejový tým

Rusové svým sportovcům hodně fandíRusové svým sportovcům hodně fandí

Hrdý ruský národ si potrpí na tom, že jsou ve všem nejlepší. Když k tomu přidáme zájem komunistů v období Sovětského svazu ukázat úspěchy socialismu… Typickým příkladem je ruský sport. Proto v roce 1980 proběhly velkolepé olympijské hry v Moskvě a v roce 2014 v Soči.

Národním sportem, ve kterém jsou Rusové skutečně dobří, je hokej. V létě se na územích s vyšší teplotou hraje hokej na písku, ale samozřejmě hlavní je lední hokej. Když se v Rusku mluví o hokeji, většinou se nezmiňují neúspěchy současného týmu, ale vřele se diskutuje o období před cca 30 lety, kdy ruská sborná válcovala všechny soupeře.

10. Nejznámější ruské suvenýry

Na dotaz: „Co chcete přivézt z Ruska?“, se většinou odpovídá, že vodku. Je pravdou, že v každém městě je specializovaný vodka shop a v každých potravinách najdete neskutečně mnoho druhů vodky. Pokud ale chcete někomu přivézt tento klasický nápoj, rozhodně nekupujte ten nejlevnější. Mnoho hůře situovaných lidí pije levnou vodku, která se jako dárek vůbec nehodí.

Čtení na podobné témaMuzeum matrjošek v Moskvě: místo, kde se setkávají všechny generace návštěvníkůPřečíst

Nejznámějším suvenýrem z Ruska je samozřejmě matrjoška. Tato korpulentní panenka, obvykle ze dřeva, v sobě obsahuje několik menších panenek.

Je možné koupit nejen klasické matrjošky, ale i ty s portréty různých slavných historických i žijících osobností. Existuje mnoho druhů těchto ruských panenek a dá se vždy vybrat taková, která je typická třeba pro příslušný region.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-nej-ruska/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024