Moskva: poznejte moderní velkoměsto plné kontrastů s carským šmrncem i sovětským oparem

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 22669x

Moskva je se svojí rozlohou přes 2500 kilometrů čtverečních a více než dvanácti miliony obyvatel zdaleka největším evropským městem.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do MoskvyZobrazit zájezdy

Moskva se nepodobá žádnému jinému městu, které jste dosud měli tu čest poznat. Je moderní a plná neonů, zároveň však ukrývá historické poklady z carské epochy i připomínky sovětských časů. Narazíte v ní na úchvatné pravoslavné chrámy, ojedinělé umělecké sbírky, slavná divadla a stopy velkých ruských spisovatelů.

Moskva je se svojí rozlohou přes 2500 km2 a více než dvanácti miliony obyvatel zdaleka největším evropským městem. Hlavní město Ruské federace je zároveň státem ve státě, protože se tu koncentruje veškerý politický, ekonomický i kulturní život celé země.

Svoje postavení si však Moskva musela během své historie několikrát tvrdě vybojovat a lidem se tu nežilo vždycky lehce. Dějiny ruské metropole jsou plné zvratů, revolucí a bojů. Město bylo několikrát srovnáno se zemí a přestavěno podle chutí a rozmarů svých momentálních vládců.

A zajedete-li se do Moskvy podívat dnes, narazíte při vašich toulkách městem na všechny různorodé střípky moskevské historie. Slávu velkoknížat a carů z dob staré Rusi si připomenete v Kremlu, u nabalzamovaného Lenina na Rudém náměstí si zavzpomínáte na historii 20. století a když pak vejdete do nočního klubu nebo nákupního centra, budete si připadat jako v moderním velkoměstě.

Skromné počátky světové metropole

Na počátku dnešní metropole byla malá tvrz. První dřevěné opevnění na místě dnešního Kremlu vybudoval ve 12. století kníže Jurij Dolgorukij a rok 1147 je považován za oficiální rok založení města. Tehdy se však nejednalo o žádné významné centrum, Moskevské knížectví patřilo k jedněm z mnoha na ruském území.

Město se však začalo pomalu rozrůstat v řadě soustředěných kruhů kolem Kremlu tak, jako by vznikaly letokruhy obrovského stromu. Území Moskvy posléze dobyli a dlouhá desetiletí ovládali mongolští vládci a definitivně je porazil až Ivan IV. Hrozný, který se v polovině 16. století nechal korunovat na cara.

Nastala doba skutečného rozkvětu Moskvy. Kreml byl rozšiřován, vznikaly nové čtvrtě i četné státní instituce. Stavěly se ohromné pravoslavné chrámy, z nichž některé se nám v celé své nádheře dochovaly do dnešních dnů.

Když uvidíte sluneční paprsky odrážející se od zlatých kupolí moskevských chrámů a vstoupíte do některého z nich, pocítíte posvátnou úctu a mrazení. Starobylé šeré prostory osvětlené svíčkami zdobí letité řady barevných ikon, které vyprávějí příběhy křesťanství a k nimž se pravoslavní věřící chodí modlit.

Nezapomeňte se zúčastnit některé z bohoslužeb, které se často konají v podvečerních nebo večerních hodinách. Budete překvapeni ruchem, který se strhne kolem vás, každý z věřících se chce dostat ke své oblíbené ikoně a zapálit u ní svíčku.

Moskva opomíjená a Leninem znovuobjevená

Zlaté moskevské období nicméně netrvalo nijak závratně dlouho. Petr I. Veliký na město zanevřel a přesunul své sídlo do Petrohradu, a tak Moskva ocitla tak trochu na druhé koleji. Nezanevřeli však na ni slavní ruští spisovatelé. Snad každý ze zlaté éry ruské literatury pobýval nějakou dobu v Moskvě.

Dnes slavná jména připomínají ve městě muzea velkých literátů: Muzeum Alexandra Puškina, Lva Tolstého, Michaila Lermontova nebo Dostojevského. Vaše poznávání města se tak může stát jednou velkou literární procházkou.

Přišlo dvacáté století a Moskva byla znovu objevena také „vladaři“. K moci se totiž dostali bolševici. Po první světové válce bylo obyvatelstvo vyčerpáno hladem a bídou a povstalo k nepokojům. Lenin a jeho revolucionáři této situace využili, chopili se moci a car i celá jeho rodina byli zavražděni. A Lenin přesunul hlavní město z Petrohradu zpět do Moskvy.

Bolševici tehdy zabavili cenná umělecká díla některým vášnivým sběratelům moderního umění, jejichž sbírky posloužily třeba coby základ dnešního Puškinova muzea výtvarného umění s důležitými díly impresionistického a postimpresionistického malířství.

Ve 20. letech 20. století vznikla v Moskvě silná umělecká skupina prosazující avantgardní malířství, experimentální divadlo a literaturu. Město bylo plné intelektuálního kvasu, jehož stopy se v něm do jisté míry zachovaly dodnes. Zajděte se na ně podívat třeba do muzea Vladimíra Majakovského, tzv. básníka revoluce.

Čtení: Zájezdy do Ruska – srovnání a doporučení

Stalinovo řádění a proměna v moderní velkoměsto

Stalin však veškeré avantgardě v roce 1934 učinil přítrž. Tzv. socialistický realismus se stal jediným oficiálně povoleným uměleckým směrem v Rusku. Řada umělců emigrovala nebo byla pronásledována a Moskva se pomalu začala měnit v nevzhledné šedivé socialistické město.

Podle generálního plánu přestavby Moskvy byly mnohé kostely zbořeny, středověké uličky vybourány a jiné ulice rozšířeny, aby se na nich mohly konat velkolepé průvody a vojenské přehlídky. Po druhé světové válce začal pak Stalin se stavbou výškových budov, aby se vyrovnal stavbám amerických mrakodrapů.

Když Sovětský svaz konečně padl, Moskva se závratnou rychlostí začala měnit v moderní a pulzující velkoměsto. Vznikla nová střední třída, panovala lačnost po západní kultuře. A tak se Moskva stala jedním velkým staveništěm, vznikaly mohutné prosklené mrakodrapy, moderní nákupní centra a byly také obnovovány nebo znovu budovány zničené historické památky.

Z Moskvy se stalo město kontrastů. Město, ve kterém vedle sebe stojí starobylé kláštery a moderní skleněné stavby, kde výhledu na nebe brání Stalinovy výškové budovy společně s kupolemi pravoslavných chrámů a kde se chudoba prostých lidí tlačících se v malých komunálních bytech setkává s novou ruskou zlatou mládeží a zbohatlíky.

Spisovatel Vladimir Sorokin popsal ruskou metropoli velmi výstižně: „Moskva je spící obryně; leží uprostřed Ruska na zádech a spí svým těžkým ruským spánkem. Kdo do ní chce proniknout, musí znát její erotogenní zóny.“ Zkuste tedy do Moskvy na chvíli proniknout i vy. A věřte, že vás přitom čeká skutečně vzrušující dobrodružství.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Cestování je moje droga. Prožijte se mnou to radostné očekávání zážitků.

Rusko (Moskva)

Objevte metropoli Východu

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Moskvy

Zobrazit aktuální zájezdy do Moskvy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/moskva/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2021