Petrohrad: perla na březích řeky Něvy, nabízející kulturu, umění i historii

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 25421x

Petrohrad (dříve Leningrad) leží na břehu Baltického moře.

Petrohrad je druhé největší ruské město s více než pěti miliony obyvatel. Je jiný než Moskva, ale určitě stojí za návštěvu. Městem totiž procházely dějiny ovlivňující nejen Evropu, ale celý svět. Žili zde ruští carové, začala tu i socialistická revoluce, která změnila významnou část světa na dlouhá desetiletí.

Za druhé světové války bylo město obléháno fašistickými vojsky, což mu přineslo označení „město-hrdina“. Kromě historických památek je možné zhlédnout i nádherná kulturní představení nebo si vychutnat pulzující ruch velkoměsta na slavné Něvské třídě.

Jak se tam dostat?

Z České republiky je prakticky jedinou možností letecké spojení na mezinárodní letiště Pulkovo. Cesta vlakem nebo autobusem je dlouhá, nepohodlná, ale ne levnější. Je možné i letět do Moskvy, odkud se za pár hodin vlakem do Petrohradu pohodlně dostanete. Vlak je rychlý a cesta je příjemná.

Obecné informace

Petrohrad (dříve Leningrad) leží na břehu Baltického moře. Můžeme tak obdivovat velký námořní přístav s množstvím ohromných lodí. Městem protéká řeka Něva, proto je ve městě mnoho mostů, které se na noc rozvírají, aby lodě mohly proplouvat.

Otvírání mostů je jedinečná podívaná, ale samozřejmě kvůli rozvoji automobilové dopravy tato tradice pomalu zaniká. V každém případě ale kolem půl druhé v noci na Palácovém náměstí čekají v sezóně turisté, aby o tento zážitek nepřišli.

Vzhledem ke geografické poloze je nejvhodnější dobou pro návštěvu přelom června a července, kdy jsou proslulé bílé noci. Slunce v tomto období zapadne na krátkou dobu a někdy se stane, že je i uprostřed noci šero. V zimě je samozřejmě velmi chladno, ale kvůli poloze na břehu moře zde nejsou klasické ruské zimy známé z pohádek.

Nejznámější památky

Asi nejznámější památkou Petrohradu je impozantní Zimní palác, který v minulosti sloužil jako sídlo carské rodiny. Nachází se na již zmíněném Palácovém náměstí. Je to ohromný reprezentativní komplex, neboť v minulosti byl Petrohrad hlavním městem celého Ruska.

V Zimním paláci v současné době sídlí neméně slavné muzeum Ermitáž, které spolu s pařížským Louvrem nebo moskevskou Treťjakovskou galerií patří k největším muzeím světa. Vzhledem k velikosti muzea a jeho mimořádnému významu se doporučuje začít s prohlídkou hned ráno, neboť nejen znalcům bude prohlídka trvat několik hodin.

A navíc v průběhu dne je muzeum plné zvídavých návštěvníků. Návštěva tohoto muzea je téměř povinností a každý v něm jistě najde něco, co ho zaujme.

Neméně významnou památkou je ohromná Petropavlovská pevnost, která jako obranná pevnost s velkou koncentrací carských vojáků sehrála významnou roli při říjnové socialistické revoluci v roce 1917. Přímo v areálu pevnosti se nachází velký Petropavlovský chrám, jehož věž se stala jedním ze symbolů města. V chrámu byli několik století pohřbíváni carové.

Dále by bylo škoda při prohlídce města vynechat překrásnou budovu Kunstkamery, ve které nyní sídlí Muzeum antropologie a etnografie. Budova vznikla ještě v době vlády Petra Velikého a uvnitř lze objevit mnoho zajímavých informací o historii jednotlivých národů žijících na území Ruské federace.

Mezi významné památky patří i Ruské muzeum, které sídlí v několika budovách po celém městě a obsahuje díla nejznámějších ruských autorů. Dále Ruská národní knihovna, která je zapsána na seznamu Národních kulturních památek Ruské federace. Petrohrad tak jako jiná ruská města klade důraz na kulturu, proto např. Petrohradský balet je slavný po celém světě a organizuje turné mj. po České republice.

Ačkoli Petrohrad je oproti Moskvě modernější a nemá tolik památek spojených s pravoslavím, Isakijevský pravoslavný chrám je opravdovou perlou ruské architektury. Kromě kouzelného vzhledu může nabídnout různé kulturní zážitky, mimo muzea, které v chrámu sídlí, je možné si i vyslechnout různé koncerty. Díky své poloze nabízí i krásný pohled na město.

Ti, kteří znají z hodin dějepisu slavný křižník Aurora, jež odstartoval revoluci v roce 1917, bohužel slavnou loď neuvidí, neboť je dlouhodobě v opravě.

Z dalších zajímavých památek, kterých je v Petrohradu nepočítaně, jsou zajímavé např. Muzeum ruské vodky, Muzeum erotiky, Muzeum motýlů nebo třeba Muzeum pivovarnictví či Muzeum panenek. Veškeré památky města jsou pod ochranou státu, proto jsou ve velmi dobrém stavu. Rusové jsou velmi hrdý národ, tak je zcela nemyslitelné, aby si nějakou historickou budovu sami poškodili nebo ji nechali poškodit.

Cestování po městě

Pokud umíte aspoň trochu číst azbukou, pak pro vás nebude problém orientovat se v městské hromadné dopravě. Metro má pouze 5 tras s 67 stanicemi. Lze využít i městských autobusů a trolejbusů, které většinou navazují na stanice metra. Velmi žádané jsou i tzv. marschrutky, které mají přesně určeno odkud, kam a kudy jezdí, ale nemají pevně dané jízdní řády.

Centrální Něvská třída

Ulice dlouhá asi 4,5 km je hlavní třídou města, kde se konají veškeré významné akce, hlavně velké množství festivalů a slavností. Rusové slaví rádi a hodně. Na obou stranách téměř 60 metrů široké ulice můžete obdivovat mnoho impozantních budov, ve kterých sídlí nejbohatší ruské firmy a banky.

Ulice sice není pěší zónou, ale na rozdíl od ostatních hlavních tepen lze bez větších problémů přecházet z jedné strany na druhou.

Moderní město

Jako každé velkoměsto žije Petrohrad celý den i celou noc. Hlavně v létě, kdy slunce téměř nezapadá, je možné po celou noc najít mnoho příležitostí k zábavě. Obyvatelé jsou přívětiví, a pokud mluvíte aspoň trochu rusky, ocení to.

Město je otevřené všem, jak zájemcům o historii, kulturu a umění, tak individuálním cestovatelům, kteří chtějí navazovat nové kontakty a dozvědět se něco o životě v současném Rusku.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/petrohrad/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024