7 míst natáčení Harryho Pottera ve Skotsku: Bradavickým expresem přes most i nad černým jezerem

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 6. 2020 • Přečteno 23063x

Harry Potter je fenomén. Nebylo by ale příběhu bez kulis. Sedmi nejzajímavějšími vás provedeme v článku níže.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SkotskaZobrazit zájezdy

Když se řekne Skotsko, asi každému se vybaví především nádherná, možná až drsná a nespoutaná příroda. Tajuplná vřesoviště a jezera, kamenné zídky a branky porostlé lišejníkem, ale i hory a kopce, kde nepotkáte celý den ani živáčka. Napadá vás lepší místo pro umístění děje příběhu o nejslavnějším kouzelnickém učni? Pojďme společně po stopách natáčení filmů o Harrym Potterovi v okouzlující přírodě Skotska. 

1. Glenfinnan Viaduct

Glenfinnan ViaductGlenfinnan Viaduct

Harryho školní rok tradičně začínal cestou Bradavického expresu z londýnského nádraží devět a tři čtvrtě na nádraží v Prasinkách pod Bradavickým hradem. Ne vždy se ale Harrymu podařilo cestovat vlakem. Určitě si pamatujete, jak ve druhém díle díky kouzlům skřítka Dobbyho vlak nestihl a musel se svým kamarádem Ronem volit náhradní řešení.

A to dost dobrodružné. Letěli totiž z Londýna do Bradavic kouzelným autem pana Weasleyho. A scéna, kdy ze vzduchu sledují vlak projíždějící po nádherném kamenném mostě uprostřed skotské přírody, se natáčela právě na Glenfinnan viaduktu. Most postavený v době vlády královny Viktorie se pyšní délkou 416 metrů a výškou 31 metrů a objevil se v celkem čtyřech filmech o Harrym Potterovi.

Bradavický expres

Věděli jste, že historický parní vlak jako vystřižený ze světa Harryho Pottera opravdu existuje? Tento vlak byl také přímo při natáčení využit, i když lokomotiva, která vlak ve filmu táhla, se dnes nachází ve filmových studiích Warner Bros, kde ji můžete navštívit. A protože filmaři potřebovali Bradavický expres i ve studiích, především pro scény z nástupiště devět a tři čtvrtě, postavili ještě jednu kopii, kterou také můžete vidět v Leavesdenských ateliérech.

Skotským parním vláčkem se ale můžete i projet a nádhernou okolní krajinu si náležitě vychutnat. Trasa má délku 67 kilometrů a projíždí mezi jezery, kopci pokrytými vřesovišti a malými vesničkami. Vlak jezdí v době letní turistické sezony od dubna do října a vyplatí se jízdenku koupit předem.

Čtení: Zájezdy do Skotska – srovnání a doporučení

2. Rannoch Moor

Rannoch MoorRannoch Moor

Toto rozsáhlé rašeliniště je mnohými považováno za jeden z posledních kousků téměř nedotčené divočiny v západní Evropě. Díky vlhkému, bažinatému podloží se tu daří nejrůznějším druhům rostlinstva i zvířectva. Rašeliniště se rozkládá na ploše 130 km² v srdci Skotské vysočiny.

Místní krajina tvořená jezírky, bažinami, potůčky může na první pohled působit tajuplně a nepřístupně. Možná proto si toto místo vybrali filmaři pro temnou scénu v prvním díle Relikvie smrti, kdy je Bradavický expres zastaven Smrtijedy. Natáčely se zde například i scény ze slavného historického seriálu Cizinka. Rašeliniště si můžete prohlédnout třeba právě z okénka historického parního vláčku.

3. Loch Eilt

Loch EiltLoch Eilt

Další z mnoha skotských jezer se nachází mezi městečky Glenfinnan a Fort William. Filmařům se hodil především ostrov na jezeře, jeho poloha i tvar. Ten byl také využit v předposledním filmu o Harrym Potterovi. Pro natáčení však zbytek jezera už tolik vhodný nebyl, a tak přišly na řadu filmové triky. S jejich pomocí bylo docíleno přenesení ostrova z Loch Eilt na pozadí jezera Loch Arkaig, aby na plátně vypadalo větší a širší, než skutečně je.

Ostrov byl totiž využit jako místo posledního odpočinku Albuse Brumbála, ředitele Bradavic, a natáčela se zde například scéna, kdy Voldemort Brumbálovu hrobku otevře a ukradne mu bezovou hůlku. Kratší scény pohledu na jezero zde ale byly filmovány i pro předchozí díly. Třeba ve Vězni z Azkabanu, když se Hagrid dozví o tom, že jeho hypogrif Klofan byl ministerstvem odsouzen, a tak zamyšleně a smutně hází kamínky do vody.

4. Glen Coe

Glen CoeGlen Coe

Údolí Glen Coe uprostřed Skotské vysočiny je místem, které si filmaři zamilovali už dávno. Natáčel se tady třeba historický film Statečné srdce nebo jedna z posledních bondovek, Skyfall. Je to opravdu tajuplné místo, které je díky neporušené přírodě považováno také za jedno z nejkrásnějších ve Skotsku. S místem se ale váže i krvavá historie, kdy tu roku 1692 byl téměř kompletně vyvražděn jeden ze skotských klanů McDonaldů.

Natáčely se tady scény hlavně ze třetího dílu, konkrétně nedaleko jezírka Torren Lochan, kde byl postaven celý natáčecí set s Hagridovou chaloupkou i záhonem dýní. Určitě si vybavujete, jak ve třetím díle ministerstvo kouzel plánovalo popravit hypogrifa Klofana, ale Harry se mu vydal na pomoc. Všechny scény s tím spojené se odehrály právě na tomto bájném místě.

Dřevěný most, po kterém Harry a jeho kamarádi přecházeli z hradu za Hagridem a který dnes můžete navštívit ve studiích Warner Bros, sem byl pro tuto scénu převezen. Také scéna, kdy Harry a Sirius téměř dostanou mozkomorův polibek, ale v poslední minutě je zachrání tajuplná postava na druhém konci jezera, byla točena tady.

5. Loch Shiel

Loch ShielLoch Shiel

Toto tajuplné jezero se objevilo ve všech osmi filmech o Harrym Potterovi. Filmaři se do něj díky čarokrásné okolní přírodě prostě zamilovali. Jezero najdete nedaleko rozeklaného západního pobřeží uprostřed Skotské vysočiny. Není náhodou, že ikonický viadukt se nachází nedaleko. Proto filmaři polohu jezera a mostu využili několikrát pro scény, když z dálky vidíme Bradavický expres projíždět skotskou krajinou.

Pamatujete si třeba na scénu, kdy se Harry poprvé setkal s mozkomory? Ve třetím díle byl vlak na cestě do Bradavic krátce zastaven a z důvodu hledání uprchlého Siriuse Blacka se mezi studenty dostala tato děsivá stvoření. Pokud se budete dívat pozorně, v dálce je vidět právě toto jezero. Později ve filmu, když Harry letí na Klofanovi, tak je opět jezero krásně vidět. 

Černé jezero Bradavického hradu

Ve druhém díle, když má Harry strach, jestli náhodou není dědicem Salazara Zmijozela on sám a trápí se tím. Možná si vybavujete scénu, kdy Harry spolu se svojí sovou Hedvikou sedí na kopci nad jezerem s výhledem na Bradavický hrad. I tento krásný pohled je na jezero Loch Shiel. A to není všechno.

Ve čtvrtém díle, když probíhal pohár tří kouzelnických škol, tak to bylo opět u břehů tohoto jezera, kde se natáčely scény druhého úkolu. Harry a jeho soupeři měli z temných vod jezera vylovit svoje nejbližší. Filmaři pro tyto scény zkombinovali exteriéry jezera Loch Shiel a obrovskou nádrž na vodu ve filmových studiích Warner Bros v Leavesdenu. Daniel Radcliffe, představitel Harryho, v této nádrži o objemu 2 miliony litrů vody strávil tolik času, že dokonce získal potápěčský certifikát.

6. Loch Arkaig

Loch ArkaigLoch Arkaig

Další ze skotských jezer se nachází severně od města Fort William. Uprostřed jezera je nevelký ostrov, na kterém byste našli zříceninu kaple sv. Kolumba. K ostrůvku se ale váže několik legend, které spojuje bájný zlatý poklad, který tam prý měli schovat skotští povstalci v 18. století. Dodnes jej ale nikdo nenašel.

Jezero bylo filmaři využito společně s Loch Eilt, kdy byly pomocí filmových triků záběry obou jezer spojeny tak, aby vznikl ideální obraz. V posledním filmu, když Harry a jeho kamarádi odletí na drakovi z Londýna, tak mimo jiné přelétají i nad tímto jezerem.

7. Black Rock Gorge a Steall Falls

Steall FallsSteall Falls

Steall Falls je druhý nejvyšší vodopád v Británii a několikrát byl využit jako pozadí při leteckých pohledech na famfrpálové zápasy. Kromě toho se zde také natáčelo ve čtvrtém díle, kdy na toto místo byl umístěn natáčecí set prvního úkolu turnaje tří kouzelnických škol.

Když Harry letí na koštěti a snaží se přechytračit Maďarského trnoocasého draka, naskytne se na vodopád krátký pohled. Pro tuto scénu byla využita také rokle Black Rock Gorge, která se reálně nachází asi 130 kilometrů dál. Tajuplné kulisy temné kamenité rokle byly využity při scéně s drakem, kdy se Harry snaží před útoky Trnoocasého schovat.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Skotsko

Skotská historie naživo

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Skotska

Zájezdy do Skotska

Nejbližší volný zájezd již 2. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/7-mist-nataceni-harryho-pottera-ve-skotsku/Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z SkotskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024