10 důvodů, proč navštívit Skotsko: drsná země s tajemnou historií a divokou přírodou

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 101679x

Skotsko, nevelká země netušených krás, je ideálním cílem pro dobrodruhy, milovníky historie a dvakrát destilované whisky.

Skotsko je snem snad každého cestovatele či turisty. Čteme-li historii země, vzbuzuje v nás napětí a očekávání tajemna. Připojíme-li ke svým představám všechny ty legendy, které jsme o této části Velké Británie slyšeli, touha je naplněna a my tento severozápadní okraj Evropy prostě musíme nejen vidět, ale hlavně zažít. Tady je deset důvodů, proč své cestovatelské tužby proměnit ve skutečnost. 

1. Divokost údolí, hor a jezer

Skotsko leží na severu ostrovů patřících k Velké Británii. Severskou divokou atmosféru pak dotvářejí četná údolí, kde byste člověka jen těžko našli, rozlehlá tmavá jezera, vřesoviště, hluboké lesy a nepříliš vysoké hory. Jen občas pasoucí se stáda ovcí, která jakoby zdánlivě nikomu nepatřila.

O rozeklané břehy země se opírá Atlantik, Severní a Irské moře, z jejichž hladin vane silný vítr. Směs těchto vlivů činí ze severu Skotska tak nevlídné místo pro život, že je jen velmi málo osídlené. Snad právě proto tady mají své výcvikové tábory britské vojenské jednotky, aby přivykaly boji v extrémních podmínkách.

2. Středověká architektura kam se podíváš

Rosslynská kapleRosslynská kaple

Tak jako Anglií a Walesem prošly celé dějiny, Skotsko, ležící tak nějak všemu stranou, bylo ušetřeno mnoha evropských šarvátek. O to více si však užilo odvěkých sporů se sousední Anglií. Dějiny tak přinesly vystřídání mnoha architektonických slohů.

Styl románský ve Skotsku reprezentuje především světoznámá Rosslynská kaple, proslavená i románem Dana Browna „Šifra mistra Leonarda”. Není snad nikdo, kdo by neznal fotografie hradu, ležícího na břehu jezera Lochness. Hrad Urquhart je reprezentantem zdejších opevněných budov z 13. století.

Katedrály v Edinburghu, Glasgow nebo St. Andrew jsou pak pyšnými představitelkami středověké gotické architektury. Byla-li řeč o Edinburghu, nesmíme zapomenout na georgiánské domy z 18. století, které proslavily i irský Dublin a londýnský Kensington. Viktoriánskou architekturu je pak možné vidět v průmyslovém Glasgow na západě země.

3. Drsná země plodí drsné lidi

Tohle pořekadlo platí odnepaměti. Jak už bylo zmíněno, Skotsko si zažívalo odvěké spory se svým anglickým rivalem. Vedlo s ním válku za svou nezávislost a ti, kteří v tomto boji umírali, platili ve Skotsku vždy za hrdiny. Jen vzpomeňme film Mela Gibsona Statečné srdce”, představující nám skutečnou historickou postavu Williama Wallace, který se v 13. století postavil do čela odporu proti anglickému králi Eduardovi I.

V jednom z nejkrásnějších údolí Vysočiny, v Glencoe si zase připomínáme masakr v 17. století, kdy byli vyvražděni příslušníci rodiny MacDonaldů, kteří váhali s přísahou věrnosti Marii Stuartovně a Vilému Oranžskému.

Lidé tady s vášní v srdci bojují za svou nezávislost, ale se stejnou vervou fandí sportu. Milují ragby, kriket a fotbal. Mají však své srdce do široka otevřené a jen těžko posoudit, jak velcí jsou to vlastně kolenovrti, jak se o nich často říká.

A co myslíte, mají Skotové pod svými suknicemi, zvanými kilt, spodní prádlo? Vyrazte do Skotska a přesvědčte se sami!

4. Tajemstvím opředená jezera a údolí

Lochness jezeroLochness jezero

Kdo si kdy prohlížel obrázky Skotska, má v hlavě jistě velká jezera, v nichž se zračí rozlehlá údolí mezi opuštěnými kopci. Většinou jsou to hory Skotské vysočiny, nejvyššího pohoří severu britských ostrovů. Najdete zde i několik národních parků a chráněných území.

Kdo by neznal bájné jezero Lochness s jeho příšerou, na kterou se stále jen čeká. Kdo by neznal hrůznou historií obestoupené údolí Glencoe. Právě sem míří milovníci ticha, dlouhých procházek, klidu a rozjímání. Často se vám stane, že za celý den potkáte jen pár lidí a ovcí.

5. Skotská voda živá – skotská whisky

Ten lahodný mok, nazývaný whisky, je synonymem ke Skotsku stejně jako jezera, středověká architektura či příšera z jezera Lochness. Snad každé, sebevíce zapadlé údolí ukrývá destilerku, kde se zdejší, dvakrát destilovaná whisky, vyrábí. Snadno se tak při svých toulkách krajinou zapomenete v některém z těchto příjemných stavení.

Čtení na podobné témaSkotská whisky: národní nápoj, na který jsou Skoti náležitě hrdíPřečíst

Ten odvěký spor, zda whisky destilovat dvakrát, jako zde ve Skotsku, či třikrát, jako je to běžné u odvěkého irského rivala, údajně vyřešili sami obyvatelé obou zemí. Vypráví se, že: „Irové říkají, že Skotové destilují pouze dvakrát, protože za vícekrát nechtějí utrácet peníze. Skotové naopak oponují argumentem, že Irové musí destilovat třikrát, protože na dvakrát to dobře nezvládnou.”

6. Zázraky technického pokroku

Kaledonský kanál na západním pobřežíKaledonský kanál na západním pobřeží

Kdo by to byl řekl, že je ve Skotsku k vidění hned několik technických památek! Kaledonský kanál na západním pobřeží spojující Severní moře s Atlantikem je považován za jednu z nejkrásnějších vodních cest světa, která má přes 95 kilometrů.

Falkirk Wheel, je pro změnu nejslavnější skotská technická památka, lodní výtah z počátku 21. století. Je vybudován na soustavě vodních kanálů Forth a Clyde a jeho zvláštnost spočívá ve velmi nízké spotřebě elektrické energie, díky využívání principu Archimedova zákona.

Stejně tak obdivovatelé technických památek míří na severozápad k Edinburghu, kde je železniční most z roku 1890 Forth Rail Bridge, vedoucí přes záliv Firth of Forth. Most je příkladem konstrukčního umění inženýrů 19. století.

7. Odlehlá souostroví na samém konci Evropy

Jakoby se země na samém severu a severozápadu Skotska rozdrobila a dala tak s pomocí nevlídného oceánu vzniknout hned dvěma souostrovím Hebridům a Orknejím. Opuštěné ošlehané pobřeží s vysokými útesy, rozlehlé pastviny s nemnoha stromy ohýbanými neklidným větrem, rašeliniště, megalitické stavby a starobylé hrady.

Pro turisty ráj díky mnoha turistickým stezkám a trasám. V létě tu platí k dobru dlouhé dny díky severní poloze. Jen repelentu proti otravnému hmyzu je zapotřebí dostatek!

8. Vybroušená hospodská kultura

Edinburghský pubEdinburghský pub

Hospody na britských ostrovech jsou vyhlášené po celé Evropě. Jejich typická atmosféra nízkých domečků, či mohutných místností z předělaných bankovních ústavů láká k pozření lahodného moku snad každého. Obzvláště, když ve Velké Británii platí protikuřácký zákon a v hospodách se nekouří.

Hospodu či pub najdete i na tom nejodlehlejším místě, vesnici či v údolí. Nejvyhlášenějšími jsou však místa, jako je Royal Mile a Rose street v Edinburghu. Napít se tady můžete nejen skotské whisky, ale především piv ze všech možných koutů světa. Opravdoví fajnšmekři ale vždy volí pivo s názvem ale, které se vaří v každém menším městečku Skotska.

9. Chcete si máknout? Zkuste WHW!

Z městečka Milngavie na severním okraji Glasgow do světoznámého Fort William můžete za necelý týden projít 153 kilometrů dlouhý úsek značené cesty West Highland Way (WHW). Po této první dálkové trase Skotska přejde středně zdatný turista celou Skotskou vysočinu.

Dějiny trasy jsou současně dějinami samotného Skotska. Trasa totiž kopíruje starobylé honácké cesty, po kterých horalové hnali dobytek, převážně samozřejmě ovce, na trhy ve skotské Nížině. V některých úsecích trasa pro změnu kopíruje vojenské silnice postavené v 18. století z důvodu kontroly jakobitského povstání a v neposlední řadě i vysloužilé úseky železniční tratě.

Trasa je velice dobře značená a vybavená příležitostmi k ubytování. Chcete-li se ztratit a přitom propotit pár trik, vyrazte na Skotskou vysočinu.

10. Ben Nevis, výzva pro opravdové horaly

Výstup na Ben NevisVýstup na Ben Nevis

Většina turistů, kteří dorazí do Skotska, mlsně vzhlíží k bájnému vrcholu tyčícímu se nad přístavním Fort Wiliams. Touží totiž vystoupit na Ben Nevis (1 344 m. n. m.), nejvyšší horou Spojeného království. Hora leží poměrně severně, a tak se v jejím okolí střídá počasí rychleji, než byste čekali.

A to je důvod, proč, leč nevysoká, je opravdovou výzvou pro výstup. Dosažení vrcholu této hory je i součástí britské tradice tzv. The Tree Peaks Challenge, která spočívá ve výstupu na Ben Nevis (nejvyšší hora Skotska), Snowdon (nejvyšší hora Walesu) a Scafell Pike (nejvyšší hora Anglie) během 24 hodin.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.czURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-skotsko/Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z SkotskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024