Výlet do St. Andrews: čeká vás královský Scone a fotogenický most Forth Rail

Helena Svatoňová Helena Svatoňová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9339x

Cesta k St. Andrews vede malebnou skotskou krajinou plnou zajímavostí.

Vyberte si z našich zájezdů do SkotskaZobrazit zájezdy

Zakotvili jste v Edinbourghu, ale už je vám město trochu malé? Udělejte si malou vyjížďku! Výlet do přímořského městečka St. Andrews se dá stihnout za jeden jediný den a ještě se pokocháte skotským venkovem a obhlédnete pár zajímavostí.

Cesta k St. Andrews vede malebnou skotskou krajinou plnou zajímavostí. Stačí malá zajížďka a člověk navštíví jedno z nejdůležitějších míst skotské historie – Scone. Leží v oblasti Perth & Kinross asi 4 km od města Perth. Právě Scone bývalo prvním hlavním městem Skotského království.

Scone: bájné korunovační místo

Král tehdy často cestoval a měl jen málo úředníků, takže pojem hlavní město v té době neodpovídal významu, jaký má v současnosti. Nicméně Scone je považováno za centrum království ve středověkém slova smyslu. Ve 12. století se díky zahraničním vlivům začalo měnit a vzkvétat.

Ve Scone byla založena vesnice na podporu bezpečnosti obchodu s Anglií, vzniklo benediktýnské opatství, které bylo důležité i tím, že se nacházelo nedaleko místa korunovace a byl v něm uchován Kámen Osudu. Význam Scone se začal snižovat poté, co se skotští králové přiklonili k francouzské tradici.

Právě sem přinesl první král spojeného Skotska, Kenneth MacAlpine, korunovační Kámen Osudu (Stone of Destiny), který je nyní k vidění v Edinbourghském hradě. Replika kamene se nachází na Moot Hill přímo naproti paláci. Celý palác je obklopen rozsáhlými zahradami s volně žijící zvěří, s botanickou zahradou a bludištěm, hlavní je se neztratit, aby se mohlo pokračovat v cestě.

St. Andrews: univerzitní město s nádechem historie

Do přímořského univerzitního městečka St. Andrews ležícího na pobřeží Severního moře se dá dojet v brzkých odpoledních hodinách. Samo město už leží v kraji Fife. Není příliš rozlehlé, má jen tři hlavní ulice. North Street, South Street či Market Street vedou městem od západu na východ směrem k rozvalinám gotické katedrály hrdě se tyčící na pobřeží.

Při procházce centrem člověk objeví řadu malebných historických staveb, několik původních univerzitních budov z 15. století, starobylé dláždění, střechy s podkrovními okny a mnoho dalších romantických zákoutí, které vybízí k zastavení.

Čtení: Zájezdy do Skotska – srovnání a doporučení

Světové sídlo golfu láká tisíce turistů

Příjemnou otevřenou atmosféru města umocňují písčité pláže a hektary golfových hřišť v okolí. V St. Andrews se totiž nachází Royal and Ancient Golf Club (R&A) – mezinárodní orgán golfu, jehož vznik se datuje již do roku 1754. Tehdy zde proběhlo setkání 22 místních členů nižší šlechty, kteří založili sdružení golfových hráčů ze St. Andrews.

Ovšem, aby nedošlo k mýlce, golf byl ve velké oblibě již v 15. století. Pokud se náhodou vydáte do St. Andrews právě v období mezinárodního golfového turnaje, nebudete mít téměř žádnou možnost v klidu zaparkovat, natož poobědvat v útulných hospůdkách. Stoly, stolky i venkovní parapety tou dobou bývají plně obsazeny a pití i jídlo se ve velkém konzumuje jen tak, na stojáka.

I přes davy sportuchtivých turistů si však člověk může proklestit cestu k moři. Podél pobřeží se vine stezka s úchvatným výhledem. Vede od ruiny středověkého hradu, kolem zřícenin katedrály, kde skončil svůj život na hranici i český husita (Pavel z Kravař), až po malý přístav a další písčitou pláž. Stačí jen vyzout si boty, vyhrnout kalhoty, podkasat sukni a stát se na chvíli otužilým Skotem. Stojí to za to!

Forth Rail: proslulý železniční most střeží krajinu

Na zpáteční cestě do Edinbourghu by byla škoda vynechat malou zastávku na pár fotek proslulého mostu Forth Rail v záři zapadajícího slunce. Most spojuje North Queensferry se South Queensferry, přes záliv Firth of Forth. Tento železniční most byl otevřen pro dopravu roku 1890, kdy nahradil do té doby v těchto místech výhradně využívanou lodní přepravu.

Most má celkovou délku 2500 metrů, což bylo nejdelší rozpětí na světě po další 3 desetiletí, a je od roku 2015 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Helena Svatoňová

Helena SvatoňováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Skotsko

Skotská historie naživo

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Skotska

Zájezdy do Skotska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jednodenni-vylet-do-st-andrews/Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z SkotskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024