8 míst, která nesmí v Edinburghu minout žádný správný fanoušek Harryho Pottera!

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 8. 2018 • Přečteno 20993x

J. K. Rowlingová je žena, které nelze odepřít velkou dávku fantazie. I ona ale potřebovala pro své dílo inspiraci. Edinburgh byl správným místem.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do EdinburghuZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Pokud váš rodinný výlet do Edinburghu zahrnuje i nezbytný nákup kouzelnických hůlek, zařaďte do svých plánů návštěvu obchodu Diagon House (40 Victoria St; Po–St 10–19, Čt–So 9.30–19, Ne 10–18), kde seženete vše od autentické repliky Harryho koštěte Nimbus 2001 přes lektvary až po plakáty a trička s tematickým potiskem.

Pokud mají vaše děti rády magický svět Harryho Pottera, stejně jako ho máme rádi my dospělí, vezměte je na parádní rodinný výlet po stopách čarodějnického učně a jeho přátel do tajemného středobodu Skotska. Říkáte si, že ve skutečnosti všechna ta podivuhodná místa, o nichž ve svých knížkách píše J. K. Rowlingová, neexistují? Omyl. Do kouzelného světa fantazie totiž doputovala přímo z Edinburghu.

1. The Elephant House: Kavárna, v níž to celé začalo

The Elephant HouseThe Elephant House

Projdete-li vyvýšenou ulicí George IV Bridge až na její východní konec (k domu číslo 21), zastavte se v přívětivé kavárně The Elephant House, kde na vás rázem dýchne kouzlo inspirativního prostředí. Klidné tvůrčí útočiště v ní našla i J. K. Rowlingová, která tu během let 1996–1998 napsala své první dvě knihy o mladém čaroději a jeho přátelích.

Několikrát týdně sedávala u okna a užívala si velkorysý výhled na majestátní Edinburský hrad. Dnes ji tu ponejvíce připomíná nápis na výkladní skříni: „The Elephant House – rodiště Harryho Pottera“, novinové výstřižky (Recept na úspěch podle Rowlingové aj.) nebo třeba pamětní deska na zdi.

Místa u stolku, kde Rowlingová často sedávala a psala, jsou mezi knižními a filmovými fanoušky stejnou senzací jako postele, v nichž spávala královna Alžběta I., nebo bary, v nichž s chutí popíjel Hemingway.

Kde a kdy? 21 George IV Bridge; Po–Čt 8–22, Pá 8–23, So 9–23, Ne 9–22.

2. Greyfriars Kirkyard: Hřbitov, kam si netroufají ani strašidla

Greyfriars KirkyardGreyfriars Kirkyard

Nechte děti stoupnout si na špičky a pořádně natáhnout krk, aby se mohly z okna kavárny podívat na nejstrašidelnější místo (nejen) v srdci Skotska. Věhlasnému hřbitovu Greyfriars Kirkyard totiž dlouhá léta vládne rámusící duch neboli poltergeist, na jehož přítomnost upozorňují vznášející se a pohybující se předměty.

Na náhrobních deskách luštěte spolu s dětmi kdysi slavná jména, jež J. K. Rowlingové posloužila jako reálná předloha některých postav. Po chvilce pátrání objevíte třeba náhrobek se jménem Williama McGonagalla, možná nejhoršího básníka v dějinách Británie.

Právě tento zneuznaný poeta se stal předobrazem pro postavu profesorky převtělování a ředitelky Nebelvíru, Minervy McGonagallové. Najdete tu i místo posledního odpočinku Elizabeth Moodiové, jejíž jméno v knize nosila postava kouzelníka a nejlepšího bystrozora Alastora Moodyho.

Kde? 26A Candlemaker Row.

Čtení: Zájezdy do Skotska – srovnání a doporučení

3. George Heriot’s School: Škola, jež připravuje žáky na (kouzelnický) život

George Heriot’s SchoolGeorge Heriot’s School

Jak to s těmi kouzelníky vlastně je? Chodí do školy? Nechodí? Když se zeptáte svých dětí, určitě se rázem rozpovídají o kouzelnické Škole čar a kouzel v Bradavicích (zkráceně o Bradavicích), kam studenti jezdí vždy 1. září z londýnského nádraží King’s Cross v 11 hodin z nástupiště 9 a ¾.

Jako věrná předloha Rowlingové patrně posloužila škola George Heriot’s School, kterou lze rovněž spatřit oknem kavárny The Elephant House. Sama autorka však tuto informaci nikdy nepotvrdila, aby tím nenarušila soukromí a klid žáků i učitelů. Velkolepou budovu školy z roku 1628 si ale můžete prohlédnout alespoň zvenčí.

Kde? Lauriston Pl.

Čtení na podobné témaHarry Potter: Co skrývá čarodějný sirotek z Bradavic?Přečíst

4. Spoon: A ještě jedna kavárna, protože těch není nikdy dost

SpoonSpoon

Tato věhlasná kavárna s lehce omšelou atmosférou se dříve jmenovala Nicolson’s Café a v 90. letech patřila švagrovi Rowlingové. Když bylo Rowlingové 25 let, manžel požádal o rozvod a ona zůstala sama s dítětem. A jak později uvedla, z depresí a sebevražedných myšlenek ji dostalo mimo jiné právě psaní.

Nápady sice mohly přijít i někde v parku či ve veřejné knihovně, ale vždycky je lepší mít nějaký koutek, ve kterém si může autor své nápady v klidu promyslet a rozpracovat. A tady si navíc mohla na účet svého švagra vypít pár šálků kávy a napsat první odstavec, první scénu i první stránku první knihy – Harry Potter a kámen mudrců.

Na dobré kávě i výtečném obědě si tu dnes dozajista pochutnají milovníci masa i vegetariáni. Těm doporučujeme vyzkoušet třeba netradiční zeleninový haggis se smaženým vajíčkem, houbami, rajčetem, „bramborovými koláči“ (tattie scones), pečenými fazolemi a toastem.

Kde a kdy? 6A Nicolson St (2. patro); Po–So 10–22, Ne 12–17.

5. Victoria Street: Ulice, do níž mají mudlové vstup zakázán

Victoria StreetVictoria Street

V příběhu Harryho Pottera se mudlové, tedy lidé bez čarodějnických schopností, dostanou do Příčné ulice, jen vezme-li je s sebou kouzelník. Oni sami ji totiž nevidí. Pokud jste to ještě neslyšeli, tak i ve skutečnosti je tato okouzlující ulice, vystavěná v letech 1829–1834, jednou z nejhezčích v celém Edinburghu. Pojmenovaná podle britské královny Viktorie však byla až v roce 1837, kdy započalo její panování trvající dlouhých 63 let a 7 měsíců.

O co zábavnější je pobyt v čarodějnickém světě, když máte po ruce žertovné předměty Freda a George Weasleyových nebo kouzelnické hůlky z cesmínového dřeva a ocasního pera ptáka Fénixe. V Příčné ulici se tak zdržují všichni, kteří potřebují doplnit rozsáhlý arzenál kouzelnických rekvizit.

I ve skutečnosti vám doporučujeme celou Victoria Street, kde fasády domů hrají všemi barvami, důkladně projít a nahlédnout do všech malých nezávislých krámků s rozličným sortimentem. Nás zaujal The Red Door Gallery, v němž seženete úžasné papírové výrobky, které můžete použít jako bytové dekorace, doplňky nebo třeba dárky z cest.

6. The Writer’s Museum: Muzeum, jež milovníkům knih voní lépe než vzácný parfém

The Writer’s MuseumThe Writer’s Museum

Větru, dešti neporučíme. To bohužel nesvedeme. Zato vám doporučíme muzeum, kde příjemně přečkáte každý rozmar počasí. A jelikož byl historickému Edinburghu i díky podpoře spisovatelky J. K. Rowlingové přisouzen status centra světové literatury zaznamenaný v organizaci UNESCO, je již předem jasné, jaké muzeum máme na mysli.

K vidění je tu třeba první vydání knihy Harry Potter a kámen mudrců, doplněné o rukou psané komentáře a vlastní ilustrace autorky. Máte-li doma středoškoláka se zájmem o skotskou literaturu, blíže se tu seznámí také s životem a dílem tří slavných skotských autorů, Roberta Burnse, sira Waltera Scotta a Roberta Louise Stevensona.

Kde, kdy a za kolik? 477 Lawnmarket, 3 Lady Stair’s Close; Po–Út (zavřeno), St–So 10–17, Ne 12–17; Vstup zdarma.

7. Royal Mile a City Chambers: Místo, kde mohou mít otisk ruky jen ti nejlepší

Royal Mile a City ChambersRoyal Mile a City Chambers

Královská míle je společným pojmenováním několika ulic Starého města, které se táhnou od hradu směrem k Holyroodskému opatství a paláci. Kromě tradiční skotské pivnice, pro Čechy netradiční prodejny kiltů, zajímavých muzeí a 170 let staré Camery Obscury zde stojí také budova Nové radnice (City Chambers), na jejímž nádvoří byly mimo jiné natrvalo instalovány bronzové dlaně J. K. Rowlingové.

V roce 2008 totiž Rowlingová obdržela prestižní Edinburskou cenu a zařadila se tak po bok mimořádných edinburských rezidentů, jejichž dlaně dnes nádvoří zdobí. Primátor George Grubb tehdy řekl: „Každý zná tisíckrát omílaný příběh o tom, jak psávala první román o Harrym Potterovi v různých kavárnách po Edinburghu. A právě její literární úspěchy dostaly město na mapu.“

Kde? 253 High St.

8. The Barmoral Hotel: Hotelový pokoj, v němž něco začíná, něco končí

The Barmoral HotelThe Barmoral Hotel

Psal se rok 2007 a Rowlingová stála před velkou výzvou. Měla totiž za úkol dokončit knihu Harry Potter a relikvie smrti. Věděla, že uspokojit stovky milionů fanoušků Potterovské série nebude ani tentokrát jednoduché.

Snažila se soustředit, ale domácí prostředí ji rozptylovalo. Rozhodla se proto pro drahé a poměrně odvážné řešení. Ubytovala se v apartmá č. 552 jednoho z nejluxusnějších hotelů ve Skotsku. V přepočtu za zhruba 25 000 korun za noc tu našla novou motivaci a energii a knihu úspěšně dopsala.

I když se tady zrovna nemáte v plánu ubytovat, starobylý hotel Balmoral si zajděte alespoň prohlédnout. Zaručeně vás na této elegantní viktoriánské budově upoutají zdobné kamenné prvky i impozantní čtyřboká hodinová věž.

To, co bychom se mohli od J. K. Rowlingové naučit, je ta urputnost nikdy se nevzdávat. Čím víc byla dole, tím víc se drala nahoru. Začínala psát v docela obyčejné kavárně Spoon, kde pila kávu na účet podniku, aby na úspěšném dokončení své předposlední knihy mohla pracovat už v přepychovém apartmá Balmoralu.

Kde? 1 Princes Street.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Skotsko (Edinburgh)

Živé centrum Skotska

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Edinburghu

Zájezdy do Edinburghu

Nejbližší volný zájezd již 2. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/8-mist-ktera-nesmi-v-edinburghu-minout-zadny-spravny-fanousek-harryho-pottera/Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z SkotskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024