Adventní Wroclaw: ochutnejte sýr připravený na všechny způsoby, zapiekanki či svařené víno

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 41325x

Wroclaw, česky Vratislav, je hlavním městem Dolního Sliezska.

Vyberte si z našich zájezdů do WroclawiZobrazit zájezdy

Polský jih, snadno dostupný z Čech na krátké výlety, může být zajímavý hned několika místy. Může jím být královský Krakov, depresivní Osvětim, solná Wieliczka či barokní Wroclaw.

Wroclaw, česky Vratislav, je hlavním městem Dolního Sliezska, které je často hrdě přezdívané >>polské Benátky<<. Je čtvrtým největším polským městem, ležícím na 10 ostrovech, navzájem propojených téměř stovkou mostů, klenoucích se nad řekou Odrou. Se svým bezpochyby malebným historickým jádrem je město zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Adventní místa

V době adventního klidu se i ve Wroclawi pořádají trhy tak neodmyslitelně dnes spjaté s vánoční atmosférou. Na trzích najdete široký výběr z typicky vánočních dárků, stejně jako krajové speciality místní kuchyně. Především pak na všechny způsoby připravovaný sýr, zapiekanki či svařené víno. Trhy najdete ve skutečném středověkém centru města. Nádherná výzdoba pak dokonale dokresluje ducha tohoto krásného města.

Srdce města tvoří Rynek, velké náměstí, které je jedním z největších středověkých náměstí v Evropě. Honosí se barevnými, převážně barokními, ale i rokokovými a renesančními stavbami. První, co však návštěvníkovi padne do oka je gotická středověká radnice, která vévodí náměstí. Tvoří ji dvě protilehlé části, renesanční věž a nejstarší restaurace v Evropě, Piwnica Świdnicka, přestavěná naposledy v roce 1519. Pivo zde prý popíjel i Chopin, Goethe či Chaplin.

Kousek od Rynku se pak nachází Aula Leopoldina, hlavní budova Vratislavské univerzity, skvost baroka. Zakladatelem univerzity byl císař Leopold I.

Okružní trojúhelník pak uzavírá Solné náměstí.

Co byste neměli vynechat

Nejen požitky člověk je živ! V případě, že i v čase adventním budete chtít poznat město více, je kam vyrazit.

Nenechte si ujít vyhlídku na město z věže katedrály Svatého Jana Křtitele. Projděte se po ostrovech mimo centrum města. Zkuste ostrov Tumski, ostrov katedrál. Úžasným místem je Raclavické panoráma, obraz z 19. století o délce 114 metrů a šířce 15 metrů připomínající atmosféru bitvy o Raclavice. 

Zkusit můžete i návštěvu Židovské čtvrti, které dominují hned dvě synagogy a židovský hřbitov. Za trochu námahy a pár kilometrů navíc jistě stojí i prozkoumání velkolepé modernistické Lidové haly. V případě hezkého počasí je možné zkusit některou z poklidných plaveb lodí mezi vratislavskými ostrovy.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Polsko (Wroclaw)

Ve stínu katedrál… a skřítků

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Wroclawi

Zájezdy do Wroclawi

Nejbližší volný zájezd již 21. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/adventni-wroclaw/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024