Adventní Krakov: dlouholetá tradice a výborný pitný med

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 67899x

Do Krakova za tradičními rukodělnými výrobky i za vynikajícím jídlem.

2 zájezdy na téma: Advent – KrakovZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Duchovní adventní atmosféru nejlépe načerpáte při návštěvě chrámu Panny Marie na Rynku Głównem, kde můžete obdivovat opravdový skvost – největší dochovaný gotický oltář na světě

Krakov je bezesporu turisticky nejvyhledávanějším polským městem. V době adventu, který v Polsku každoročně začíná na konci listopadu, vítá každoročně velké množství svátečně naladěných návštěvníků.

Vánoce jsou pro Poláky nejvýznamnějšími křesťanskými svátky, a tak vše, co je s nimi spojené, si udržuje dlouhou a neporušenou tradici. Právě proto se na místních vánočních trzích setkáte výhradně s prodejci tradičních předmětů a jídel - trhovci s pochybným zbožím sem nesmějí.

Ty největší vánoční trhy najdete na Hlavním krakovském náměstí (Rynek Główny), který se na pár týdnů promění v tzv. Adventní městečko, které poznáte nejen podle výzdoby a stánků, ale také podle vůně svařeného vína, jehličí a včelího vosku.

V dřevěných stáncích pořídíte kvalitní polské ruční výrobky místních umělců – od barevných a broušených baněk přes pletené košíky, vánoční stromečky a šperky až po vázané kytice ze sušených květin. Krásnou místní dekorací jsou keramické výrobky (andělé, aromalampy, stromečky apod.). Oblíbenými produkty jsou svíčky z včelího vosku a výrobky z ovčí vlny.

Kromě nákupů v Adventním městečku můžete na Rynku navštívit Sukiennicu, což je dlouhá jednopatrová budova, ve které můžete pořídit tradiční polské suvenýry, jako jsou například šperky z jantaru, sošky draka (symbolu Krakova) apod.

Vánoční tradice, dobroty i suvenýry

Vánoční atmosféru trhů dokreslují tóny tradičních polských koled, které jsou na vyvýšeném pódiu u bývalé radnice doprovázeny ukázkami lidových tanců. Pokud se budete nacházet na Rynku Głównem, počkejte si na zvuk trubky, který se ozve vždy v celou hodinu. Je to krakovský hejnal, který troubí z věže Mariánského chrámu a jedná se o tradici, která přetrvala z dob obléhání města Mongoly. Samotný chrám Panny Marie také stojí za návštěvu, můžete zde obdivovat největší dochovaný vyřezávaný gotický oltář na světě.

Krakov je také pyšným místem vzniku vzácné vánoční tradice, výrobou a výstavou tzv. krakovských szopek. Tyto barevné dřevěné „betlémy“ mohou být až dva metry vysoké a tři metry široké a jsou nejčastěji inspirovány chrámem Panny Marie nebo hradem Wawel. Slavnostní výstava se koná každoročně první prosincový čtvrtek na Rynku Głównem u sochy literáta Adama Mickiewicze.

Čtení na podobné témaKrakov: nejkrásnější město PolskaPřečíst

V centru města, ať už ve stáncích či v některé z restaurací, ochutnejte některou z místních specialit. Například koprovou polévku, boršč či grilovanou klobásu, žebírka nebo jitrnicový prejt. Polskou specialitou je bigos – pokrm z čerstvého nebo kysaného zelí, červeného masa, klobásy, uzeného bůčku, hub a koření (pepř, sůl, bobkový list). Ohřát se můžete svařeným vínem nebo čajem s třešňovou vodkou. Místní specialitou je vynikající pitný med (pozor, nejedná se o naši medovinu).

Nechte se uchvátit nádherně vyzdobeným Krakovem a atmosférou plnou vůní, chutí, historie a tradice.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Adventní Krakov

Prožijte advent v Krakově

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Krakova na téma: Advent

Zájezdy do Krakova

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 30. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/adventni-krakov/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024